עצב בעומר: בגיל 103 נפטר ראש המועצה הראשון, בצלאל גבר

בצלאל גבר, ממקימי הקמ''ג, שימש בשורה ארוכה של תפקידים ציבוריים, מיוזמי מיתר וממקימי ''גני עומר''
send whatsapp messsage send FB messsage
בצלאל גבר ז''ל (צילום פרטי)

עצב גדול בעומר: בצלאל גבר, מי שכיהן בתפקיד ראש המועצה הראשון, נפטר והוא בן 103.

גבר נולד ביולי 1921 בירושלים, גדל והתחנך במושבה רחובות. הוא נכדו של החלוץ יצחק יעקבי, מורה ומחנך ממייסדי הסתדרות המורים. הוא שימש כראש המועצה בעומר כעשור שנים, והיה גם יו''ר וועד היישוב כשהוא הוקם, בשנת 1965. 

הוא שימש בשורה ארוכה של תפקידים ציבוריים: בגיל 14 הצטרף להגנה ועסק בהדרכה בנשק, בקשר ובאיתות. בגיל 16 הצטרף לקבוצת הסוללים שהקימה את הקיבוץ כפר המכבי בעמק זבולון. כעבור שנה שב לרחובות וחזר לפעילותו בהגנה. באותה שנה (1938) התגייס למשמר הנע של משטרת היישובים העבריים.

במלחמת העולם השנייה בשנת 1941 התגייס לצבא הבריטי ושירת כחמש שנים. במלחמה, לחם בעיקר במזרח התיכון ובצפון אפריקה. עם שחרורו מהצבא הבריטי בשנת 1946, הפך לחבר בקואופרטיב להובלה "שלב". בשנים 1947–1948 היה נהג בשיירות לנגב ולירושלים הנצורה. נתקע בשיירה הגדולה בירושלים והיה נצור ממרץ ועד יוני 1948.

בשנת 1949 התגייס לצה"ל לחיל התותחנים, סיים קורס קצינים ושירת כמפקד סוללה בתותחנים. לחם במבצע קדש ובמלחמת ששת הימים כאיש מילואים.התיישב בנגב בלפני 64 שנים

בשנת 1960 ירד לנגב, התגורר בבאר שבע ולקח חלק בהקמת הקמ"ג, כאחראי על תחום התחבורה והתקשורת. ב-1964 החל לנהל את סניף חברת שיכון ופיתוח בנגב, שעסקה בבניית אלפי דירות ביישובים ובערים בנגב. במקביל, עסק בהתנדבות בחידוש ההתיישבות ובפיתוח היישוב עומר. משנת 1965 כיהן תחילה כיו"ר הוועד המקומי של היישוב. בשנת 1975 התמודד בבחירות הראשונות לראשות המועצה המקומית עם הקמתה. בבחירות 1978 התמודד שוב וזכה, והמשיך לכהן בתפקיד זה עד שפרש ב-1985.

בשנת 1977 הצטרף למפלגת "שלומציון" שהקים אריאל שרון ונכלל ברשימת המפלגה בבחירות לכנסת התשיעית.

בשנת 1980 הגה את הרעיון להקמת יישוב נוסף דומה לעומר בשם "מיתר" ועסק בארגון הקמתו.

בשנת 1986 יזם והקים את "גני עומר" - כפר מגורים לאוכלוסייה מבוגרת בעומר, והמשיך לנהלו עד לפרישתו לגמלאות ב-2002. בנוסף, עסק בארגון ובהקמת בתי אבות נוספים כגון בית יונה וגני יעלים. הוא התגורר משנת 1965 בעומר.

ראש מועצת מיתר, שמעון פרץ, בשיחה עם בצלאל גבר ז''ל


היום ספד לו ראש המועצה הנבחר, ארז בדש: ‘’אמש התבשרתי, כמו רבים אחרים, על פטירתו בשיבה טובה של ראש המועצה הראשון של עומר, בצלאל גבר ז"ל. לבצלאל שמור מקום של כבוד בבניית הישוב. אני שולח תנחומי למשפחתו.אנו נמצא כמובן את הדרך הראויה להנציח את תרומתו ופועלו לישוב''.

יהי זכרו ברוך.