מהי תעודת סל ביטקוין?

BlackRock, Grayscale ואחרים רוצים להציע תעודות סל של ביטקוין כדי לתת למשקיעים חשיפה למטבע הקריפטו הגדול ביותר מבלי שהם יצטרכו לקנות אותו בפועל.
send whatsapp messsage send FB messsage
התאריך הגדול שכולם מחכים לו 8.1.2024 - לתעודות סל

התוכנית של BlackRock עבור תעודת סל ביטקוין זעזעה את תחום הקריפטו והפיננסים בשנה שעברה, ודירבנה חברות פיננסיות מסורתיות אחרות להגיש בקשות משלהן.

אישור תעודות סל של ביטקוין בארה"ב יכול, בתיאוריה, להיות מחליף משחק עבור ביטקוין על ידי הכנסת מבול של השקעות למטבע הקריפטו המקורי מכיוון שקל יחסית לסחור בתעודות סל וזמינות דרך חשבונות ברוקראז' קונבנציונליים.

רשות ניירות ערך האמריקאית צפויה להחליט בקרוב אם לאשר אותם.

קרן מסחר בבורסה בביטקוין ( BTC ), או תעודת סל, מאפשרת לסוחרים לקבל בקלות חשיפה למטבע הקריפטו הגדול ביותר באמצעות חשבונות תיווך מסורתיים ושוקי מניות, מבלי צורך לקנות או למכור ישירות את הנכס הדיגיטלי בבורסת קריפטו.

הם אינם מורשים בארה"ב, אם כי קנדה ומספר מדינות באירופה מאפשרות זאת. בארה"ב יש משהו דומה: תעודות סל עתידיות של ביטקוין , שמחזיקות בחוזי נגזרים שערכם קשור לביטקוין.

אבל חשיפה ישירה יותר אינה זמינה באמצעות תעודות סל שבעלות על BTC - המכונה טכנית תעודות סל ביטקוין נקודתיות. עם זאת, 
החל מינואר 2024, הרשות לניירות ערך בארה"ב בוחנת יותר מתריסר יישומים לרשימת אלה - ממנפיקים לעתיד לרבות BlackRock ו-Fidelity וכן Grayscale, שרוצה להמיר את Grayscale Bitcoin Trust שלה ל-ETF - ורגולטורים צפויים לתת סוף סוף אור ירוק בקרוב.

מומחים רבים מאמינים שאישור ארה"ב יכול להגדיל באופן דרמטי את בסיס המשקיעים עבור ביטקוין מאחר שניתן לרכוש תעודות סל של ביטקוין דרך אפיקי השקעה מסורתיים, תוך מתן נחמה למשקיעים מוסדיים שיכולים להשקיע רק במוצרים מוסדרים.


מהן תעודות סל?

תעודות סל הן חלק עצום ממימון קונבנציונלי, עם השקעה של טריליוני דולרים רבים. הם נסחרים בבורסות בדיוק כמו מניות, אבל - במקום להעביר נתח בעלות בחברה אחת - הם מייצגים בעלות על סל נכסים. יש תעודות סל שעוקבות אחר ה-S&P 500, אג"ח, סחורות כולל זהב ועוד הרבה יותר.

קל לרכוש אותם כמו מניה. זו הסיבה שאופטימיים צופים מבול של השקעות בתעודות סל של ביטקוין.

היסטוריה של תעודות סל ביטקוין

קמרון וטיילר וינקלבוס הציעו ליצור תעודת סל ביטקוין ב-2013. התוכנית שלהם נדחתה שוב ושוב על ידי ה-SEC. הרציונל של הרגולטורים היה ששוק הביטקוין תנודתי מדי, חסר מעקב מספיק וניתן למניפולציה קלה מדי.

ארה"ב קיבלה משהו אחר ב-2017: חוזים עתידיים על ביטקוין . אלה מיועדים בעיקר לאנשי מקצוע בתחום ההשקעות, לא לסוחרים הקמעונאיים ברובם שקונים תעודות סל, אבל אלה הובילו לאישור ה-SEC ב-2021 של תעודות סל עתידיות על ביטקוין.

בינתיים, במשך שנים, Grayscale הציעה מוצר בשם Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), המחזיק ב-BTC בשווי עשרות מיליארדי דולרים. כמו תעודת סל ביטקוין, קניית נתח של GBTC מעניקה לבעלים עניין כלכלי בביטקוין. 
אבל יש חסרונות. זה לא זמין באופן נרחב כמו תעודת סל. ובגלל מבנה הנאמנות, ניתן להנפיק מניות GBTC חדשות אך לא ניתן לבטל את הקיימות, מה שעלול לגרום למחיר שלה לסטות משווי הביטקוין שהיא מחזיקה. 
חוסר איזון בין היצע/ביקוש כזה התרחש בשנים האחרונות, כאשר GBTC בסוף 2022 שקעה להנחה של 50% מהערך הנכסי הנקי שלה .

תעודת הסל הביטקוין של BlackRock, החדשות הטובות של גרייסקאל

הגאות החלה להשתנות ביוני 2023, עם החדשות המזעזעות שבלקרוק, מנהלת הנכסים הגדולה בעולם, רצתה להציע תעודת סל ביטקוין בארה"ב. 
תמיכה ברעיון מאחד השמות המובילים בתחום הפיננסים המסורתיים הובילה להתלהבות שאחרי עשור של ניסיונות כושלים, תעודת סל ביטקוין נקודתית עשויה סוף סוף להגיע לאומה עם שוק ההון הגדול בעולם. 
חברות TradFi אחרות באו בעקבותיה, כולל Fidelity, Franklin Templeton ו-Invesco (עם תמיכה מחברת הקריפטו Galaxy), כמו גם חברות קריפטו-ילידיות כמו Valkyrie ו-Bitwise.

באוגוסט 2023, Grayscale קיבלה חדשות טובות על הניסיון שלה להפוך את Grayscale Bitcoin Trust לתעודת סל. בית משפט בארה"ב קבע כי על ה-SEC לשקול מחדש את דחיית בקשתה של גרייסקייל, וכינה את החלטת הרגולטורים "שרירותית וקפריזית".

המחיר של הביטקוין זינק בסוף 2023 וההנחה של GBTC ל-NAV הצטמצמה על רקע האופטימיות שה-SEC תאשר תעודות סל של ביטקוין.

מועד אחרון לתעודת סל ביטקוין

ה-SEC צפויה להכריז על החלטתה אם לאשר או לדחות תעודות סל של ביטקוין בין התאריכים 8-10 בינואר 2024. מנפיקים ורגולטורים נפגשו שוב ושוב לקראת המועד הזה, 
מה שהוביל לסדרה של תיקונים בהגשות הרגולטוריות . BlackRock ואחרים הכריזו על שותפים מרכזיים, לרבות החברות שיחזיקו את הביטקוין במשמורת עבור תעודות הסל, כמו גם המשתתפים המורשים כביכול עם המשימה לשמור על מסחר חלק של המוצרים .

שאלות נפוצות על תעודת סל ביטקוין

 

מי יכול להשקיע בתעודות סל ואיך סוחרים בהן?

אתה לא צריך להיות משקיע מוסמך כדי לרכוש תעודות סל. כל אחד יכול להשקיע בהם.

כל מה שאתה צריך כדי להתחיל להשקיע בתעודות סל הוא להקים חשבון תיווך מקוון או להוריד אחת מאפליקציות המסחר הרבות לנייד. משם, תוכל לקנות ולמכור מגוון רחב של תעודות סל העוקבות אחר מספר שווקים שונים.

מהם היתרונות והחסרונות של מסחר בתעודות סל של ביטקוין?

למרות שזה עשוי להיראות לא אינטואיטיבי להשקיע בתעודת סל של ביטקוין במקום לקנות ביטקוין עצמו, יש מספר יתרונות לעשות זאת בדרך זו, כלומר:

אין צורך לעבור תהליך של צורך לאחסן קריפטו בבטחה בעצמך.

תעודות סל מוסדרות יותר וביטקוין, מה שעשוי לספק נחמה למשקיעים מסוימים.

לברוקרים קונבנציונליים יש רקורד ארוך יותר מאשר לבורסות קריפטו, מה שעשוי גם לעצבן את הספקנים.

ישנן השלכות מס והנחיות ברורות הרבה יותר עבור מוצרים פיננסיים מסורתיים מאשר נכסים דיגיטליים.

עם זאת, ישנם חסרונות להשקעה בתעודת סל ביטקוין לעומת קנייה ישירה של הנכס:

שוקי קריפטו פועלים 24/7, בעוד שניתן לרכוש תעודות סל רק כאשר הבורסות פתוחות, והן סגורות בסופי שבוע ולילות בימי חול.

זה בחינם להחזיק ביטקוין משלך, אבל תעודות סל גובות דמי ניהול.

תעודות סל מחייבות אותך לתת אמון באפוטרופוסים של צד שלישי.


מאמר זה נערך על ידי Nikhilesh De.אין באמור בכתבה זו כל המלצה על מטבעות או הנעה לפעולה