מפוני קיבוץ נירים נקלטים בשכונת הפארק בבאר שבע

לפחות בשנים הקרובות, עד שתסתיים המלחמה והמדינה תמצא דרך לשקם את ההרס ביישובי העוטף, חברי הקיבוצים שנחרבו עוברים לערים. המדינה תתן לכל מפונה דמי מחיה של כ-1,100 שקלים
send whatsapp messsage send FB messsage
ההרס בקיבוץ נירים (צילום ללא קרדיט)

פליטים בארצם: חברי הקיבוצים שנחרבו במתקפת הטרור, חבריהם נחטפו או נרצחו עוברים למגורי ‘’שלב ביניים'', אשר איש אינו יודע כמה זמן ייארך. קהילת קיבוץ נירים תשוכן בדירות בשכונת פארק הנחל בבאר שבע, עד אשר, יום אחד, תוכל לשוב לקיבוץ המשוקם ולחבל ארץ בטוח. נכון להיום ולמרות הפעילות האינטנסיבית של עזה בקיני הטרור רצועה, ירי הרקטות לנגב נמשך. 

חברי קיבוץ נירים עוברים מבתי המלון לכ-110 דירות בבאר שבע, בארבע שכונות שונות ברחבי העיר, כאשר רובם ישוכנו ב'שכונת הפארק' החדשה. מנהלת תקומה יחד עם משרד הבינוי והשיכון ובאמצעות חברת "עמידר", איתרו את הדירות וחתמו על החוזים מול בעלי הנכסים.

מנהלת תקומה תממן את שכר הדירה, הביטוחים, הארנונה ותקים עבורא המפונים מוסדות ציבור דוגמת גני ילדים, מועדון נוער ומועדון התכנסות לתושבי הקיבוץ. בנוסף, המנהלת תספק מענק הצטיידות לכל משק בית שמשולם במרוכז, בסכום כולל של עד 80,000 ש"ח לדירה. כל חבר קיבוץ עתיד לקבל דמי מחייה וכלכלה חודשיים בסך 1,173 ש"ח לכל נפש. מדובר באנשים שאיבדו לא רק את רכושם, אלא גם משפחה וחברים במחדל שהוביל לחדירת אלפי מחבלים לשטח ישראל.

זהו פתרון מעט יותר טוב מזה שקיבלה חלק מקהילת כפר עזה, שהועברה לקראוונים בשפיים, כאשר חלק אחר נשאר בבתי המלון.

בעוד שארגוני החברה האזרחית, שחברים בממשלה הנוכחית קראו לא פעם להגביל את פעולתם, הם אלה שהתגייסו ראשונים ובמהירות למען המפונים, למדינה לוקח יותר מדי זמן לפצות את הנפגעים, לא רק ביישובים שספגו את מתקפת הטרור, אלא גם עסקים ועצמאים בנגב. משיחות עם חברי קיבוצים שפונו מהעוטף, למרות הרצון העז לחזור לבית של קבע, הם מתקשים לחשוב על חזרה למקום שלא יהיה בטוח.

נכון להיום, יש בישראל כ-130,000 מפונים בעקבות המלחמה. אלפי בעלי עסקים ועצמאים בנגב נקעלו לקשיים בעקבות מצב הלחימה ואחרי שהתקשו להתאושש מהמכה הכלכלית של המלחמה. באשר לשיקום יישובי העוטף, מדובר בתהליך שיארך שנים. במערכת הביטחון מדברים על עוד כשנה של לחימה בעזה ואיש לא באמת יודע מה יתפתח בגבול הצפוני.