34,410 דוחות לרוכבי אופניים חשמליים: מי השיאנית בנגב?

בעמותת אור ירוק ממהרים לברך על חובת רישוי אופניים חשמליים, אך הרוכבים טוענים: זה לא מה שיפתור את הג'ונגל בכבישים
send whatsapp messsage send FB messsage
34,410 דוחות לרוכבי אופניים חשמליים: מי השיאנית בנגב? צילום: אור ירוק

חובת רישוי אופניים חשמליים - החל מאוגוסט 2024 וקריאה להקשיח כלפיהם את האכיפה - כך בעמותת ‘’אור ירוק'', בסיכום שנה. מנתוני העמותה עולה, כי בשנת 2022 (לגביה סוכמו נתונים), נרשמו בישראל 34,410 דוחות נגד רוכבי אופניים חשמליים וקורקינטים - 94 דוחות ביום בממוצע. בבאר שבע נרשמו 82 דוחות, בנתיבות 190 ובשדרות 198. באופקים, לעומת זאת, 65 בלבד. לשם השוואה, בתל אביב, שיאנית הדוחות, נרשמו 7914 דוחות.
 


זה נראה יותר כמו ניסיון לעשות עוד כמה שקלים על גבי הרוכבים, מאשר לטפל במה שהולך בכבישים בבאר שבע ובנגב
 
על פי עמותת אור ירוק, 28 רוכבי כלים חשמליים קיפחו את חייהם בשנת 2023 בתאונות דרכים - עלייה של 75% במספר הרוכבים ההרוגים לעומת שנת 2022 (ו-12 רוכבים יותר), הנתון הגבוה ביותר מאז הותרה נסיעתם בישראל.

כזכור, ב-18 בדצמבר 2023 אושרו בוועדת הכלכלה של הכנסת בראשות יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן תקנות התעבורה, שהובאו על ידי משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, שיחייבו רוכבי כלים חשמליים בנשיאת לוחית רישום. בכך יוכלו גורמי האכיפה לרשום דו"חות באופן דיגיטלי על בסיס מצלמות ולא רק באופן ידני כפי שקורה כיום. תקנות התעבורה החדשות שקודמו על ידי ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה בשיתוף עמותת אור ירוק, באות לאחר שנת שיא במותם של רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים.

חובת רישוי - מאוגוסט 2024

‘’זה נראה יותר כמו ניסיון לעשות עוד כמה שקלים על גבי הרוכבים, מאשר לטפל במה שהולך בכבישים בבאר שבע ובנגב'', אומר דור, שהאופניים החשמליים משרתים אותו ככלי תחבורה יחיד והוא גם רוכב על אופניים רגילים ברכיבה ספורטיבית. ‘’היה לי רכב, אבל ההוצאות היו כל כך גבוהות, שמכרתי. אופניים זה כלי נהדר בתוך העיר - ולא מזהם. אין בעיה שירשמו דוחות נגד מי שנוהג ללא קסדה או משתולל, אלה מצדי שייקחו להם את האופניים. הבעיה היא ההשתוללות בכבישי באר שבע. נהגי המכוניות לא סופרים אותנו. לוחית רישוי? אני בעד, זה יעזור גם במקרה של גניבה. במקביל, צריכים לסלול בבאר שבע יותר מסלולי אופניים ולא רק איפה שגרים סטודנטים''.

 

צילום: אור ירוק

עו"ד יניב יעקב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "לאחר מאבק ממושך של עמותת אור ירוק אנחנו רושמים הצלחה אשר תוביל לצמצום עבירות התנועה של הרוכבים ותחזק את תחושת הבטיחון האישי של כולנו  אני מברך את משרד התחבורה והבטיחות בדרכים על לקיחת אחריות ופעולה נחרצת לצמצום תאונות הדרכים במעורבות כלים חשמליים. בצד החקיקה, יש לחזק את האכיפה המשטרתית בערים ובישובים בסיוע הפקחים העירוניים. יש לרתום למשימת הצלת החיים גם את המשטרה וגם את הפקחים העירוניים, להוסיף ניידות ושוטרים ולהתמקד באכיפה עירונית חסרת פשרות. אסור שחקיקה טובה ונכונה, כזאת שתציל חיי אדם,  לא תהיה אפקטיבית בגלל היעדר אכיפה".

באור ירוק אומרים כי מטרת תקנות התעבורה החדשות היא הסדרת הרישום של כלי התחבורה הקלה ובכך לאפשר אכיפה ולמנוע גניבות של כלים חשמליים. התקנות מחייבות כל רוכב בנשיאת לוחית זיהוי שמספרה הוא אישי ואינו יהיה מותר להעברה מאדם לאדם.

רוכבי הכלים החשמליים יוכלו להירשם החל מתאריך 1.2.24 ותהיה אפשרות לרישום מקוון. החובה להתקין את הלוחית על הכלי תחול חצי שנה לאחר מכן החל מהתאריך 1.8.24. רוכב שלא יישא לוחית זיהוי לאחר תאריך זה יבצע עבירה.