''תבחרו - צבא או פוליטיקה'' - מאות מועמדי בחירות לא ישוחררו. ההכרעה עוברת לבג''ץ

לחץ פוליטי כבד על נתניהו מצד חברי קואליציה לקיים את הבחירות המקומיות במועדן, למרות שמאות מועמדים בשירות מילואים לא יוכלו להשתחרר
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דני בלר

פרסת הבחירות המקומיות: צה"ל הודיע היום, שישי, לממשלה כי לא יוכל לשחרר 688 משרתי מילואים הכרחיים, אשר ישפיעו תוצאות הבחירות על ב-144 רשויות מקומיות.מועד הבחירות נקבע ל-30 בינואר, אך הלחימה נמשכת וקיים סיכוי סביר להסלמה בצפון. לפי הנתונים שמסר צה"ל, מתוך 3,778 מועמדים משרתי מילואים - 1,829 הם בשירות מילואים פעיל. לכל היותר יוכלו לשחרר 1,141 משרתים כדי שיתמודדו בבחירות.

הבחירות המקומיות היו אמורות להתקיים בסוף אוקטובר, אך נדחו בחודש בגלל מתקפת הטרור והמלחמה. כעת, מתברר שסוף הלחימה לא באופק ולדברי מערכת הביטחון, סיום הלחימה ייקח חודשים עד שנה. 

המתמודדים המבולבלים, מחכים כעת להכרעת בג"ץ בעתירה שהוגשה נגד קיום הבחירות בסוף ינואר. הממשלה אמורה להחליט בסוגיה ביום ראשון. על ראש הממשלה מופעלים לחצים כבדים שלא לדחות עוד את הבחירות, בעיקר ממגזרים שאינם משרתים בצה''ל - ועשויים לגרוף רווח פוליטי בשלטון המקומי.

בצה''ל הבהירו  כי מי שיחליט או ייאלץ בצו להמשיך בשירות -  ולא יסיר את מועמדותו, יילאץ להכריע בין צה''ל לבין השירות הציבורי. לשכת הרמטכ"ל הבהירה למגויסים כי הם לא יכולים לעסוק בקמפיינים ובתעמולת בחירות בזמן השירות, במובן הכי רחב של המילה. התוצאה הלא דמוקרטית הייתה כי מספר מועמדים הודיעו כי הם מסירים את מועמדותם וממשיכים לשרת במילואים.

רק ביום רביעי האחרון  אושרה הצעת פשרה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין מועד הבחירות ברשויות המקומיות - על פיו צה"ל יעביר את עמדתו בנושא. ביום ראשון יתקיים דיון בממשלה דיון, בו יוחלט מתי הבחירות יתקיימו. שר הפנים משה ארבל שמתנגד לדחות את הבחירות,  נוטה להסכים לקיומן ב-27 בפברואר.

14 יישובים בנגב, אשר נפגעו במתקפת הטרור, לא יקיימו בחירות מקומיות. באחרים, בהם באר שבע, ספק אם התשובים יגלו עניין בפוליטיקה, אחרי שפרנסתם נפגעה ורבים מהם קרסו כלכלית. 

כתבות נוספות למקרה שפספסת...