מכה לבאר שבע: בעלי הדירות חותכים במחירי שכירות

המשקיעים שוקעים: המלחמה, הסטודנטים שלא באים והקריסה הכלכלית של העיר הנחיתו מכה על שוק השכירות בעיר
send whatsapp messsage send FB messsage
נדל''ן בבאר שבע, לא מה שהיה פעם (צילום המחשה: דני בלר)

המחשבון החכם "yadata" מבית יד2 חושף: עד 11% מבעלי הדירות להשכרה בערי הדרום הורידו מחיר בחודש נובמבר 2023, בהתאם לנסיבות בשוק השכירות כיום על רקע מלחמת חרבות ברזל.

"yadata" הוא מחשבון חדשני המבוסס על אלגוריתם חכם הפועל בטכנולוגיית ‘’לימוד מכונה'', שנעזר גם במידע מאלפי המודעות שפורסמו באתר יד2 שהוא מאגר הנתונים הגדול ביותר בשוק הנדל"ן בישראל, ועל הניסיון של יועצי הנדל"ן של החברה מהשטח. המחשבון פעיל כבר מזה 4 שנים בחישוב שווי הנכס למכירה, ולאחרונה התרחב גם לשוק השכירות לחישוב גובה שכר הדירה לנכס בתוך שניות באתר.
 


המלחמה פוצצה את בועת הנדל''ן, אחרי שהמסחר בעיר חטף מכה קשה בעקבות מתקפת הטרור ופינוי חלק מיישובי הדרום. הסיוע של הממשלה, שלמרות ההבטחות  לא הגיע, העמיק עוד יותר את המשבר הכלכלי בבאר שבע, בירתו של המחוז שספג את מתקפת הטרור הנוראית


במחקר שבוצע ביד2 בהתבסס על האלגוריתם של "yadata", נמצא כי הערים באר שבע ואשקלון שבדרום הן בין הערים שבהן בעלי הדירות להשכרה מתפשרים הכי הרבה על דמי השכירות – מתוך כלל המודעות להשכרה בעיר שעלו באתר. באשקלון 11% מבעלי הדירות הורידו מחיר בנובמבר, ובבאר שבע 9%. באשקלון מחירי השכירות ירדו ב-8.5% בממוצע בנובמבר, ובבאר שבע נרשמה ירידת מחיר ממוצעת של 10.1%.

עד לפני כמה שנים באר שבע נחשבה ל''בירת הנדל''ן'', בשל התשואות הנאות שהשיגו בה חלק ממשקיעי הנדל''ן, בעיקר מגלי ההזדמנויות בגל הראשון. אבל ככל שחלף הזמן, הנכסים התייקרו בגלל גידולים בביקוש בעיקר מצד משקיעים, המחירים עלו מאוד ושכר הדירה שהתייקר גרם לשוק הסטודנטים לחפש חלופות. 

המלחמה פוצצה את בועת הנדל''ן, אחרי שהמסחר בעיר חטף מכה קשה בעקבות מתקפת הטרור ופינוי חלק מיישובי הדרום. הסיוע של הממשלה, שלמרות ההבטחות  לא הגיע, העמיק עוד יותר את המשבר הכלכלי בבאר שבע, בירתו של המחוז שספג את מתקפת הטרור הנוראית. בבאר שבע יש חשש אמיתי כי בחודשים הקרובים העיר תחווה משבר כלכלי קשה, אם הממשלה לא תסייע כבר עכשיו ותעמוד בהבטחותיה. 

לדברי תומי שנפלד מנכ"ל קבוצת יד2, "בערי הדרום שנבדקו באמצעות מחשבון yadata, אנו רואים תנודות גבוהות במחירי השכירות בחודש נובמבר. הממצאים מאפשרים למשכירי הדירות, לשוכרים וגם למשקיעים שבוחנים רכישת דירה להשקעה, לקבל אומדן מחיר עדכני נכון להיום, המותאם לנכס בכל עיר ורחוב בארץ, ולקבל בעקבות זאת החלטה מושכלת".

עוד עולה מהמחקר, כי מתוך סה"כ המודעות הפעילות לדירות/בתים להשכרה באתר יד2, ב-14% מהן הורידו מחיר לפחות פעם אחת מאז שעלו לאתר. בחודש נובמבר נרשמה ירידת מחיר ממוצעת של 7.4% בדמי השכירות במודעות באתר, כשהפלח שבו נרשמה הירידה החדה ביותר הוא בתים פרטיים/קוטג'ים – 8.9% ירידה, ובדירות הגג/פנטהאוז נרשמה ירידה של 8.2% בממוצע.