''מסכן את חיי בעזה, העסק שלי קרס'': זעקת חייל המילואים מבאר שבע

ליאור משייב, בעל עסק מבאר שבע, סיפר היום בדמעות בוועדת הכלכלה של הכנסת על מה שעובר עליו ועל בעלי עסקים נוספים בבאר שבע בימים אלה
send whatsapp messsage send FB messsage
פורץ בבכי: ליאור מושייב (צילום: ערוץ הכנסת)

ליאור מושייב, חייל מילואים ובעל עסק מבאר שבע, סיפר היום בדמעות בוועדת הכספים בכנסת כי בעוד הוא נלחם בעזה, העסק המשפחתי שלו קרס. במהלך הדיון עלו טענות קשות כלפי האוצר בנוגע לקושי של חיילי המילואים למצות את זכויותיהם ועל אי הבאת ארכה לתקנות הפיצויים.  בעלי עסקים בבאר שבע מדווחים, כי הם נמצאים על סף קריסה - במיוחד עסקים ועצמאים קטנים ובתי עסק קטנים בעיר העתיקה, שפעילותה נפגעה מאוד מאז תחילת המלחמה.
 


אני מפחד להעביר את האשראי על הסימילק של הילדה, המקרר ריק, לא קיבלתי שום מענק, אני מסכן את החיים שלי כל יום , עוברים לי כדורים מעל הראש, אני מסכן את החיים שלי כדי להגן עליכם ועל כולם
 מושייב סיפר, כשדמעות זולגות, כי הוא חושש להעביר את כרטיס האשראי כדי לשלם על מזון התינוקות. בעלי עסקים אחרים בבאר שבע מדווחים כי הם ‘’על סף קריסה''. הראל, בן 30, עצמאי קטן, מספר כי פעילותו הוספקה כמעט עם תחילת המלחמה, אך נמצא כי הוא לא זכאי לפיצוי. בעלי עסקים אחרים עימם שוחחנו מתריעים כי ללא פיצוי, ייאלצו לסגור כשהם מותירים אחריהם חובות לספקים: ‘’אין ממה לשלם. אין לקוחות וגם אם אנשים חזרו, המצב בעיר נורא. יש כאלה שעוד חיים על אשראי, אך גם זה ייגמר''.

אל מול הטענות האלה, ברשות המיסים הציגו במהלך הדיון את נתוני התשלום במסגרת מנגנוני הפיצויים והדגישו כי המקרה של משייב הינו אירוע ייחודי, וכי המענים משתכללים בכל עת, וכי הוקם מנגנון מיוחד לסיוע להגשת תביעות מצד חיילי מילואים, וכן החל תעדוף של תיקיהם. בעלי עסקים ועצמאים רבים בבאר שבע יחלקו על טענת רשות המסים.

‘’עסקים בבאר שבע קורסים, נאלצים לפנות לשוק האפור''

חייל המילואים ליאור משייב, הגיע לדיון במדים משירותו כלוחם בעזה: "אני מנהל עסק עם המשפחה בבאר שבע יש לנו סופר ובתי הארחה, גויסתי, נלחמתי עד לפני כמה ימים בשגעאייה ואני כנראה חוזר לאזור. אנחנו קרסנו, העסק המשפחתי קרס, קפצנו ביום הראשון, אחי ואני, עזבנו הכל וקפצתי לעזה ואחי לצפון, בלי לחשוב פעמיים והעסק פשוט קרס, המשכיר החליט שהוא מקפיץ לנו את השכירות אז כנראה שלא יהיה לנו עתיד בסופר, המצב שלי קטסטרופה, כל יום שאני יוצא אני לא יודע איך יהיה המצב שלנו, אני מפחד להעביר את האשראי על הסימילק של הילדה, המקרר ריק, לא קיבלתי שום מענק, אני מסכן את החיים שלי כל יום , עוברים לי כדורים מעל הראש, אני מסכן את החיים שלי כדי להגן עליכם ועל כולם. יש עוד מישהו שהמקרר שלו ריק, מישהו מכם שלא קיבל משכורת?"

אמיר דהן, נציג רשות המיסים השיב לדברים: "הוגשו 204 אלף תביעות בתקופה של חודש בדיוק, יהיו מקרים שיפלו, ואנחנו נפעל לאתר אותם בפינצטה. הגענו ל-3.75 מיליארד ₪ תשלום פיצויים בסך הכל. הוגשו 175 אלף תביעות במסלול הכללי, בדרום 18 אלף תביעות. שולמו 2.5 מיליארד ₪ בגין הוצאות מזכות. דהן התייחס לעניינו של חייל המילואים משייב פרטנית וציין כי בהעדר הגשת תביעה, הרשות לא יכולה לדעת ולממש את הזכאות, ומשייב ציין כי אין באפשרותו להכניס נייד לעזה. דהן פירט על מסלולים שהותקנו בימים האחרונים על מנת לתת מענה למקרים בגין זה: "רק בימים האחרונים קיבלנו קובץ של מי מהמילואימניקים שמשרת על מנת לתעדף אותו, אבל אם לא הוגשה תביעה אין לי דרך לקדם אותה''. 

עצמאים רבים עימם שוחחנו, מדווחים על קושי להגיש תביעה: ‘’זה היה אמור להיות פשוט וברור, כמו בקורונה. מה, אף אחד לא זכאי? אני כעצמאי קטן אקבל אולי, בסך הכל כ-1,500 שקל ואולי קצת יותר מ-3,000.  אבל אני מול הרואה חשבון גם אם לא הכנסתי שקל, יוצא שארני לא זכאי מכל מיני סיבות. מה אכפת לאלה שקובעים את המדיניות - הרי המשכורת שלהם נכנסת כמו שעון. יש הרבה חבר'ה בבאר שבע שהסתבכו עם השוק האפור, כי כבר אין מאיפה להביא כסף לתשלומים''.