דמי קיום של 1,173 שקל, חדר אוכל משותף: כך יראו החיים של מפוני הקיבוץ בקריית גת

חברי קיבוץ ניר עוז, שנחרב במתקפת הטרור, 20 מחבריו נרצחו ו-80 נחטפו לעזה, ישוכנו במתחם בקריית גת שינסה לשחזר את הקהילה שלהם
send whatsapp messsage send FB messsage
קיבוץ ניר עוז (צילום: zeev stein Pikiwiki Israel / CC BY 2.5)

ממנהלת תקומה אישרה אתמול (ראשון) את מתווה המעבר של חברי קיבוץ ניר עוז למתחם המגורים הזמני בכרמי גת, שבקריית גת. התושבים יחלו במעבר כבר בשבוע הקרוב. ניר עוז הוא אחד הקיבוצים שנפגעו הכי קשה במתקפת הטרור על הנגב, ב-7.10. כ-20 מחבריו נרצחו, 80 נחטפו לעזה.  נכון להיום, לא הם ולא שאר יישובי העוטף יכולים לשוב לבתיהם -מבחינה בטחונית (ארגוני הטרור עדיין ממשיכים בירי הרקטות) וגם כי בתיהם נחרבו עד יסוד. עדיין בידי ארגוני הטרור בעזה 129 חטופים.
 


כל חבר קיבוץ יקבל דמי מחייה וכלכלה חודשיים בסך 1,173 שקל לכל נפש. המנהלת גיבשה גם פתרון זמני לחברי קהילה שבוחרים שלא להצטרף למגורים בקריית גת, ומלבד דמי כלכלה והצטיידות, ישולמו לכל משפחה דמי שכירות חודשיים. המעבר הוא פתרון זמני, בעוד קיבוץ ניר עוז, כמו שאר הישובים שנפגעו אנושות ב-7 באוקטובר, עובר שיקום ובנייה מחדש
 
במסגרת ההסכם של מנהלת תקומה, בשיתוף עם משרד הבינוי והשיכון ובאמצעות חברת "עמידר", ימומנו עבור חברי הקיבוץ תשלומי השכירות, הביטוחים, הארנונה וכן תוספות שונות בהתאם לצרכי הקיבוץ הייחודיים. 

בנוסף, יוקמו עבורם חדר אוכל משותף, גני ילדים, מועדון נוער, מועדון ותיקים, משרדים וחדר טיפולים, על מנת לספק לקהילת הקיבוץ תחושת נוחות וקהילתיות מיטבית ככל האפשר.  מנהלת "תקומה" תספק לכל משק בית גם מענק הצטיידות בסכום כולל של עד 80,000 שקל לדירה, שנועד בין השאר לרכישת ריהוט, מכשירי חשמל, ציוד לצריכה אישית, הובלה, ניקיון הדירה ועוד. 

 

קריית גת (צילום סלולרי)כל חבר קיבוץ יקבל דמי מחייה וכלכלה חודשיים בסך 1,173 שקל לכל נפש. המנהלת גיבשה גם פתרון זמני לחברי קהילה שבוחרים שלא להצטרף למגורים בקריית גת, ומלבד דמי כלכלה והצטיידות, ישולמו לכל משפחה דמי שכירות חודשיים. המעבר הוא פתרון זמני, בעוד קיבוץ ניר עוז, כמו שאר הישובים שנפגעו אנושות ב-7 באוקטובר, עובר שיקום ובנייה מחדש.

הליך שיקומו של עוטף עזה ייארך שנים - ולא צפוי להסתיים בחודשים הקרובים, גם כי הלחימה בעזה נמשכת וגם ירי הרקטות לעבר ישראל, גם אם בקצב נמוך יותר. גם בצפון, בו פונו יישובים רבים וננטשו משקים חקלאיים, אין וודאות לגבי תאריך החזרה. אחד החששות הוא מפני התעצמות הלחימה בזירות נוספות - ירי מסיבי של חיזבאללה, מתקפות של החות'ים בים האדום. 

 

מתחם כרמי גת (צילום ללא קרדיט)‘’אנחנו לא מסתכלים לעבר העתיד הרחוק'' אומר לחדשות באר שבע והנגב חבר אחד הקיבוצים, שפונו לבתי מלון. ‘’אנחנו מסתכלים לעבר מה יהיה מחר, איך נתפרנס, איפה נגור. הקהילות בעוטף עברו טראומה גדולה, חברינו נרצחו או נחטפו, ביתנו נחרבו. ההלם גדול ומה שמחפשים זו וודאות''.

ברבים מיישובי העוטף התקיימה חקלאות ענפה - גידולי שדה ומשק חי. את תוצאות המלחמה רואים בשווקים, במחירים שהאמירו מאוד ובמחסור של חלק מהמוצרים, חסות וכרוב למשל. ההערכה היא כי ייקח שנים לשקם חלקות חקלאיות שנפגעו במלחמה.