''אלמלא שוטרי ומפקדי המחוז - המחבלים היו מגיעים לתל אביב''

טקס החלפת פיקוד מרחב הנגב התקיים הבוקר במחוז הדרומי. עם פרוץ מלחמת ''חרבות ברזל'', הטיל מפקד המחוז, ניצב אמיר כהן, את האחריות הפיקודית על המרחב בידי תת ניצב אפי שימן
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: משטרת ישראל

היום התקיים טקס החלפת פיקוד מרחב הנגב במעמד מפקד המחוז הדרומי, ניצב אמיר כהן, מפקד משמר הגבול, ניצב בריק יצחק, נשיאת בית המשפט המחוזי בדימוס הגברת רויטל כץ-יפה, ראש עיריית באר שבע – מר' רוביק דנילוביץ', ראשי ערים, ראשי רשויות, נציגי המגזר הבדואי, מפקדי מחוז הדרום לשעבר, שוטרי המחוז הדרומי וסגל פיקוד מחוז דרום ומרחב הנגב, פצועי הלחימה ומשפחות שכולות.

לתפקיד מפקד המרחב נכנס תת ניצב אפי שימן, שהחליף את תנ"צ נחשון נגלר, שפיקד על המרחב בתקופה של שנתיים וחודשיים.   תנ"צ אפי שימן נכנס לתפקידו באופן רשמי עם פרוץ מלחמת "חרבות ברזל" בתאריך 7.10.23 כאשר באותו היום החליט מפקד המחוז, ניצב אמיר כהן, להטיל את האחריות הפיקודית על המרחב בידיו של תנ"צ שימן, שניהל את הלחימה בגזרת המרחב וביחד עם שוטרי המחוז הדרומי, לוחמי מג"ב וכוחות ביטחון נוספים לחמו בחזית בגבורה, קבעו את קו הבלימה ומנעו מהאויב לבצע טווח המוני יותר בעומק מדינת ישראל .

תנ"צ אפי שימן , בן 53, נשוי לפנינה ואב ל 4 ילדים מתגורר בעיר אופקים. בעל תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בקרימינולוגיה. משרת במשטרה 29 שנים והחל את דרכו בתפקיד סייר בתחנת ערד ובהמשך היה במספר תפקידים מרכזיים, ביניהם מפקד תחנת באר שבע. בתפקידו האחרון שימש כמפקד מרחב שומרון במחוז ש"י.

 

צילום: משטרת ישראל


בדבריו בטקס אמר מפקד מחוז דרום, ניצב אמיר כהן: ‘’ברגעים אלו קובע צה"ל את גבולות המדינה מחדש בלחימה עיקשת בשטח עזה, אני מבקש לחזק את ידי לוחמי צה"ל ומייחל להשבת החטופים במהרה לבתיהם''.

‘’7 באוקטובר 2023 יום שבת יום שמחת תורה- במקום להכריז על התורה הכרזנו "פרש פלשת", ובמקום לצאת לבתי הכנסת יצאנו למלחמה. באותה שבת החלה מתקפת פתע של האויב חמאס-דעאש כנגד מטרות אזרחיות טהורות- טף וילדים, נערות ונערים, צעירים ומבוגרים וכנגד הלוחמים בכל זרועות הביטחון של מדינת ישראל''. 

‘’שוטרי המחוז- מי במשמרתו ומי שקפץ מביתו יחד עם כיתות הכוננות, רבש"צים, אזרחים טובים ולוחמי מג"ב דרום- הסתערו ברגעים הראשונים של המלחמה והם אלו שקבעו את קו הבלימה ומנעו מהאויב לבצע טווח המוני יותר בעומק מדינת ישראל''.

‘’הקרב הוכרע בהגעת כוחות לוחמים מיוחדים של משמר הגבול ומשטרת ישראל, ונמשך יותר מ-50 שעות לחימה ועד היום, במשך 67 ימים, מדינת ישראל, צה"ל, המשטרה, שב"כ ושאר זרועות הביטחון ממשיכים להילחם. במהלך הלחימה נפלו 59 שוטרי משטרת ישראל ולוחמי משמר הגבול, בניהם 32 שוטרי המחוז הדרומי מטובי בנינו, ומתוכם 20 שוטרים ולוחמים ממרחב נגב''.

‘’אלמלא אתם, שוטרי ומפקדי המחוז, שנלחמתם בעוז ובגבורה, היו מחבלי האויב מצליחים להיכנס לעומק מדינת ישראל: ת"א, ירושלים וחיפה, וממשיכים לרצוח עוד אלפים רבים בקרב אזרחי המדינה- אתם המכבים בני בדורנו. אני גאה בכם! עם ישראל גאה בכם!''.

‘’בתוך האירוע ההיסטורי הזה שילווה את מדינת ישראל לעד, קורה אירוע היסטורי נוסף בתולדות מרחב נגב – תת ניצב אפי שימן מקבל את הפיקוד על המרחב תוך כדי לחימה. את ההחלטה למנות את אפי קיבלתי מתוך הבנת היקף וחומרת האירועים, הבנת תמונת המלחמה והצורך לקבל החלטות קריטיות בזמן שאנשינו נלחמים פנים אל פנים מול אויב אכזר.
אפי, הבחירה שלי בך מעידה על האמון ביכולותיך ובכישוריך להוביל את המרחב בהצלחה למען שלומם וביטחונם של תושבי הנגב. כמי שהתחיל את דרכו כסייר בתחנת ערד ועבר את כל מכלול ומגוון תפקידי השטח והפיקוד , אין לי ספק שיש לך את היכולות ואת כושר הביצוע למלא את שליחותך בהצלחה''.

‘’משפחות שכולות יקרות- הקרבתן את היקר לכם מכל, שמורה לכם זכות נצח בקיומה של מדינת ישראל, אזרחי ישראל חבים לכם חוב של כבוד והערכה ואנו נמשיך לשאת את הלפיד שהפקידו בידינו אחינו הגיבורים למען הדורות הבאים. בשעה זו שמדינת ישראל נלחמת. נישא כולנו תפילה לשלום לוחמינו  - ייתן ה' את אויבנו ניגפים לפנינו. ה' ישמור ויציל את לוחמינו ושוטרנו  ויעטרם בכתר ישועה ועטרת ניצחון''.

צילום: משטרת ישראלמפקד מרחב הנגב הנכנס, תנ"צ אפי שימן אמר: ‘’בתאריך 7 לאוקטובר, לפני שישים ושבעה ימים , חג שמחת תורה,  החלה מתקפת פתע של ארגון הטרור חמאס על עשרות ישובים בדרום מתקפה אשר הובילה למלחמת חרבות ברזל שעדיין נמשכת בעיצומה.  באותו יום עדיין לא נכנסתי לתפקידי והייתי מיועד להיכנס רק שבועיים לאחר מכן, אך המציאות התנפצה בפנינו והכתיבה לנו אחרת את הדברים, את הסיפור שנכנס בין רגע לדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל שעליו יסופר עוד שנים רבות. עם קבלתי את הדיווחים הראשונים, עוד טרם היוודע לי על היקף הטבח הנפשע ,היה לי ברור ללא כל צל של ספק שאני יוצא לשטח להיות עם שוטריי ופקודיי כחלק מהאני מאמין שלי והמחויבות העמוקה שלי לעמי ולארגון, כך למעשה נכנסתי באופן רשמי באותו יום כמפקד מרחב נגב לפיקוד וניהול על אירוע מורכב מאין כמותו''.

‘’היום אני חוזר לאדמתי, האדמה בה צמחתי, וזוכר את ההתרגשות והתחושות מיומי הראשון כסייר במ"י, והתחושות נשארו כאחת ולא השתנו בעוצמתן- תחושות של שליחות, התרגשות לחדוות עשייה והמהות וההבנה שלשמה התגייסתי- למען אזרחי מדינת ישראל ואכיפת החוק .  היום ביראת קודש ,כבוד וגאווה עצומה אני מקבל על עצמי את הזכות לפיקוד וההובלה של מרחב נגב, מרחב עוצמתי והגדול ביותר בשטחו, בעל מאפיינים ייחודיים ואתגרים כבירים. ביום שישי האחרון התקיים יום הולדתי ואני חש שזאת המתנה הגדולה ביותר שאלוהים נתן לי. מתוך תחושת שליחות, ציונות ,אהבת הארץ , האדם,  חזון והכרה באחריות העצומה המונחת על כתפי אני מתחייב לעבודה קשה, שיתופי פעולה ושילוביות עם כלל הרשויות, הגורמים השונים ופרנסי היישובים''.

‘’קצינים, שוטרים ומתנדבים יקרים, נחשפתי בחודשיים האחרונים לגבורה, לעוצמה אנושית במלוא הדרתה, לאנשים בעלי חוסן ורוח מיוחדת המייחדת את שוטרי מרחב נגב.  יחד, יד ביד מתוך ידיעה ברורה והכרתי האישית את ההון האנושי, האיכותי והמקצועי, אשר מאפיין אתכם,  כמי שעובדים עם לב ונשמה, אני סמוך ובטוח שלאור האתגרים והמורכבויות המאפיינים את תקופה זו נצליח לצמוח גבוה תוך הקפדה על עבודת צוות, ערכיות ,רעות, נחישות, צניעות ויצירתיות לצד מקצועיות בלתי מתפשרת ונבטיח את קיומה של מדינת ישראל והפרחת הנגב למען הדורות הבאים וכמו שאמר ראש הממשלה השישי של מדינת ישראל,  מנחם בגין ז"ל: " הריאליזם האמיתי לשאוף לגדולות ולא לבוז לקטנות".

‘’נחתור לפעול לשמירה על בטחון הפנים, לחיזוק המשילות, למיגור האלימות והפשיעה, לשמירה על אכיפת החוק והגברת הביטחון ואמון הציבור, נעניק שירות איכותי ומיטבי עבור תושבי מרחב נגב, נשאף למצוינות, תוך למידה והתפתחות תמידית כאשר ההבנה העיקרית שמלווה אותי מזה שנים ברמה האישית בכל תפקידיי כי: "גע באנשים- גע בהצלחה" – זהו מפתח הקסם להובלה ולהשגת היעדים''.  

צילום: משטרת ישראלתת ניצב נחשון נגלר, מפקד מרחב הנגב היוצא: ‘’על הבית הזה שמכיל אנשים מדהימים עם תחושת שליחות עליונה, קיבלתי אחריות מעל במה זו ביראת קודש עת מוניתי למפקד מרחב הנגב. אחריות במובן הרחב של המילה- על טריטוריה וחיי בני האדם החיים בה, על איכות חייהם, שלומם וביטחונם - האחריות המשמעותית ביותר במשטרת ישראל ואולי בכלל.
המשקל על כתפי המפקד מדיר לא פעם שינה מעיניו, ביחוד שהשטח  עליו מופקד הוא כחצי משטחה של מדינת ישראל.
בתקופה בה פיקדתי על מרחב הנגב חרט המרחב על דגלו "מעבר מהגנה להתקפה". 

 

צילום: משטרת באר שבע‘’התקפה בשגרה לצד השחזת המוכנות לחירום. יותר יוזמה, יותר שיתופי פעולה, יותר הפעלת מודיעין וטכנולוגיה שתכליתם היא חתירה מתמדת למגע עם המחבלים והעבריינים, דווקא במקומות בהם הם חושבים שהם בטוחים. פעילותם הנחושה של שוטרינו, מסירותם ואומץ ליבם הם הגורמים הישירים שהובילו ועדיין מובילים כל יום לניצחון.
על כן אין זה פלא שאור לשבת שמחת תורה בשביעי באוקטובר היו אלה אותם שוטרים ומפקדים שידעו לעשות את הפעולה עליה התאמנו בהתמדה – מעבר מהיר מהגנה להתקפה!
בתוך ממלכת אי הודאות של הקרב היו אלה שוטרי מרחב הנגב והמחוז הדרומי, ביחד עם לוחמי מג"ב, לוחמי ימ"מ ואנשי כיתות הכוננות שגילו תעצומות נפש בלתי רגילות והיו הראשונים להתעשת ולצאת לקרב הבלימה כנגד המחבלים. לולא עוז רוחם של שוטרינו ולוחמינו שהבינו את גודל השעה היו תוצאות הקרב הזה חמורות בהרבה.
מרחב הנגב ומשמר הגבול שילמו מחיר יקר מאוד במלחמה. מיטב אנשינו, שלא חשבו פעמיים ויצאו להציל נפשות נפלו ביום ארור זה. בין הנופלים שניים מחברינו לספ"כ המרחב, מפקדי התחנות גי'אר דווידוב ואיציק בוזוקשווילי - מפקדים, מנהיגים וחברים שמתוך שליחות, מסירות ובדוגמא אישית יוצאת דופן הובילו את אנשיהם אל הקרב ממנו לא שבו. אשרי העם שאלו מפקדיו ואשרינו אנו שזכינו במגיני הארץ שהם גיבורים ללא חת''.