לא קל בעסקים: מתווה הפיצויים, הקשיים, דרך ההגשה והסיוע

מאז נפתחה המערכת עד כה הוגשו כמעט 60,000 בקשות פיצוי המלחמה במסלולים השונים. בעלי עסקים ועצמאים עימם שוחחנו, מספרים על קשיים בהגשה – בגינם רצוי להיעזר ברואה חשבון
send whatsapp messsage send FB messsage
שר האוצר והשטרות (צילומים: נועם מוסקוביץ' / דוברות הכנסת, שאטרסטוק)

אחרי שאתר הפיצויים של רשות המסים עלה לאוויר לפני כשבוע, בעלי עסקים ועצמאים שמחזור הכנסותיהם נפגע בעקבות המלחמה, החלו להגיש בקשה לפיצויים בהתאם למתווה הפיצויים הכלל ארצי שאושר. מרשות המסים נמסר לשאלת חדשות באר שבע והנגב, כי עד כה הוגשו כ-60,000 בקשות באמצעות המערכת המקוונת. שוחחנו עם בעלי עסקים וגם עם רו''ח  מ-IES איתי אייל שטרית ושות' רואי חשבון, אשר הדגיש את החשיבות של הגשת בקשות הפיצוי על ידי רואה חשבון.
 


עסקים נסגרו, אנשים איבדו את פרנסתם, והעתיד נראה לא ברור. עשרות שעות הקדשנו בשיחות עם בעלי עסקים כדי לשמור על המוטיבציה שלהם, להזכיר להם שגם זה יסתיים והשגרה תחזור. עסקים רבים גם נטלו הלוואות גישור והגדילו את ההתחייבויות שלהם עדש כדי סכנה כי ייאלצו לסגור
 

בעלי עסקים בבאר שבע, עימם שוחחנו, מספרים על קושי בהגשה: ''בחודש הראשון למלחמה הייתי סגור. גם אם פתחתי לכמה שעות, אזעקה אחת והעיר הייתה מתרוקנת. לא היו לי מכירות, רק הוצאות'', מספר בעל חנות לכלי בית בבאר שבע. ''חוץ מזה, למי היה חשק בכלל לסדר או לטפח את הבית במצב הזה. קיבלתי תשובה שאני לא זכאי וכך גם חברים שלי. אנחנו נגיש ערעורים, אבל המנגנון היה צריך להיות כמו בקורונה, בלי סירבולים וחישובים מסובכים''.

בחודש שאחרי שבת ה-7 באוקטובר, עסקים רבים בבאר שבע נסגרו, מי בשל הוראות פיקוד העורף ומי בשל העובדה שעובדיו התקשו להגיע או שכלל לא היו לו מכירות. בעיר העתיקה בבאר שבע עסקים דיווחו על ירידות של עד 80 אחוזים בפעילות וגם היו כאלה שלא מכרו בכלל: ‘’גם אם פתחנו את העסק, די באזעקה אחת להבריח את הלקוחות וגם בעלי החנויות מיהרו לנסוע הביתה''.

החזרת באר שבע לשיגרת חירום, המאפרת פתיחת עסקים, אין בה כדי לבטל את חוסר הוודאות לגבי המשךל הדרך. הפיצוי לבאר שבע ניתן רק על חודש אוקטובר, כאשר נובמבר ידון באופן נפרד.
 

כעיקרון, מי שיכולים להגיש את הבקשה, הן עוסקים שמחזור עסקאותיהם בשנת הבסיס (2022) הוא מ-12 אלף ₪ ועד 400 מיליון ₪ והתקיימו לגביהם התנאים הבאים:

שיעור הירידה במחזור העסקאות הוא מעל 25% בדיווח חד חודשי ומעל 12.5% בדיווח דו-חודשי. 
הירידה במחזור העסקאות נובעת כתוצאה מנזק עקיף, כהגדרתו בחוק מס רכוש.
העסק נפתח לפני 1.9.23.
הוגש דוח תקופתי למע"מ לתקופת הבסיס ולתקופת הזכאות.
הוגש דוח ניכויים – טופס 102 לאוקטובר 2023.

את התביעות ניתן להגיש עד לתאריך 19.2.24

עם קבלת התביעה, קרן הפיצויים תחשב את גובה הפיצויים ותעביר אותם תוך 7 ימי עסקים (חוץ ממקרים חריגים בהם נדרשת בדיקה והמצאת מסמכים).

 

עסקים סגורים בשל המלחמה (צילום: דני בלר)

קישור להגשה:
https://www.gov.il/he/service/compensation-indirect-damage

המערכת נותנת מענה ל-3 קבוצות אוכלוסייה, לפי מיקום העסק: לעסקים בכל הארץ ניתנת אפשרות להגיש בקשה במסלול "הוצאה מזכה", בהתאם למתווה שאושר על ידי מליאת הכנסת ב-9.11.2023; לעסקים הממוקמים ביישובים שהוגדרו בתקנות שאושרו על ידי ועדת הכספים ב-15.11.2023 ניתנת האפשרות לבחור בין 3 מסלולים ירוקים המציעים פיצוי מוגדל לבין מסלול "הוצאה מזכה". לעסקים הממוקמים ביישובי ספר, לפי הגדרתם בחוק מס רכוש וקרן הפיצויים, ניתנת האפשרות לבחור בין מסלול אדום המאפשר קבלת פיצוי מלא לשאר המסלולים.

על מנת שהמערכת תוכל לחשב את גובה הפיצויים בהתאמה למידת הפגיעה בעסק, יש להגיש דו"ח תקופתי למע"מ בגין החודשים שעבורם נדרשים הפיצויים, ודו"ח ניכויים ככל שמבקשים פיצויים בגין הוצאות שכר, לפני הגשת תביעה במערכת.

אלה עיקרי המסלולים:
"הוצאה מזכה": מסלול זה תקף לחודשים אוקטובר-נובמבר 2023 ובו יפוצו עסקים בכל רחבי הארץ שמחזור הפעילות שלהם הוא 12 אלף ש״ח עד 400 מיליון ש״ח וקיימת ירידה במחזור של מעל ל-25% לדיווח חד חודשי או 12.5% לדיווח דו חודשי בחודשים אוקטובר ו/או נובמבר 2023.

מסלול ירוק - שכר: במסלול זה יפוצו עסקים ביישובים הכלולים ברשימה שבתקנות בסכום קצוב של 520 ₪ ליום, בגין כל עובד שנעדר ממקום העבודה בתקופה שבין ה-7 ל-31 באוקטובר 2023, מסיבות שצוינו בתקנות, לרבות משום שפונה מביתו בהחלטת ממשלה.

מסלול ירוק - מחזורים: במסלול זה יפוצו עסקים ביישובים הכלולים ברשימה שבתקנות, בהתאם לירידת המחזורים באוקטובר 2023 לעומת התקופה המקבילה ב-2022, עד תקרת פיצוי של 2,500,000 ₪ למפוצה.

מסלול חקלאות: עבור חקלאים בטווח של עד 20 ק"מ מגבול רצועת עזה נקבע מסלול הדומה במהותו למסלול יישובי ספר. עבור חקלאים בטווח של 20 – 40 ק"מ מגבול רצועת עזה נקבע מסלול המבוסס על אובדן תפוקה לעובד בחודש אוקטובר 2023. במסלול זה יש תקרה של 3 מיליון ₪ למפוצה.

מסלול אדום: מסלול זה מאפשר לעסקים ביישובי ספר לקבל פיצוי מלא בגין אובדן הכנסה או הפסד שנגרם להם כתוצאה מנזקי מלחמה או פעולות איבה, בכפוף לעמידה בכל התנאים והדרישות המפורטות בחוק, בתקנות ובפסיקה.

 

רואי החשבון איתי ואייל שטרית (צילום: יח''צ)

''בכל מקרה, רצוי להיעזר בשירותי רואה חשבון'', אומר רו''ח איתי שטרית, מ-IES איתי אייל שטרית ושות' רואי חשבון. ''רואה חשבון יודע ומנוסה באשר לאופן הנכון בו יש להגיש את הבקשות. הגשה נכונה יכולה לחסוך זמן וכאבי ראש. המערכת נפתחה רק לאחרונה ומאוד רצוי להקפיד בכל הקשור להגשה''.

''לא זוכר תקופה קשה כזו וייאוש כה גדול'', הוא הוסיף. ''עסקים נסגרו, אנשים איבדו את פרנסתם, והעתיד נראה לא ברור. עשרות שעות הקדשנו בשיחות עם בעלי עסקים כדי לשמור על המוטיבציה שלהם, להזכיר להם שגם זה יסתיים והשגרה תחזור''. עסקים רבים גם נטלו הלוואות גישור והגדילו את ההתחייבויות שלהם עדש כדי סכנה כי ייאלצו לסגור. 

"בתקופה הזו מצאנו את עצמנו מתייעצים וחוקרים כיצד למנף את הזמן שהעסקים סגורים כדי להגיע חזקים ליום של אחרי. מצאנו את עצמנו לא מעט מדברים פסיכולוגיה, פרסום ועשינו כל מה שרק אפשר כדי לעזור כמה שאפשר''.

 

(הכתבה בשיתוף IES איתי אייל שטרית ושות' רואי חשבון)