הנהגת ההורים משביתה את ''אשל הנשיא'' בשל ליקויי מיגון

בשל היעדר מיגון הולם לתלמידים בזמן ירי טילים, הוחלט על ההשבתה: לדברי ההורים, הפתרון של לשלוח ילדים לשכב ברחבה ולשים ידיים על הראש, לא פחות ממקוממת
send whatsapp messsage send FB messsage
ביקורת פיקוד העורף בבית הספר (סריקה ממסמך)

בעקבות חשיפת חדשות באר שבע והנגב - נערכה הערב, שני, ישיבת חירום שכינסה הנהגת ההורים עם כלל הורי בי''ס הוחלט להשבית מחר את הלימודים בבית הספר אשל הנשיא עקב חוסר מיגון מותאם ל-22 כיתות.
 


מיותר לציין שסיטואציה בה כ-22 כיתות נדרשות להתפנות לחצר בעת אזעקה, איננה סבירה בעליל ועלולה לגרום לילדים חרדה קשה ופגיעה משמעותית בתחושת המוגנות. האם בעת קבלת ההחלטה נלקחה בחשבון תחושת המצוקה של ילד שההנחיה שהוא מקבל היא לצאת לרחבה ולהשתטח על הרצפה בזמן שכיתה אחרת כן נכנסת למרחב המוגן הבטוח יותר
 הנהגת ההורים הבית ספרית אומרת כי ההנחייה שניתנה לכיתות אלו היא להתפנות לרחבה החיצונית להשתטח על הריצפה ולשים ידיים על הראש. ‘’הנהגת הורים אשל הנשיא מבקשת מכלל ההורים לשתף פעולה ולא לשלוח את הילדים מחר עבור הילדים של כולנו במטרה לקדם מציאת פתרונות הולמים ללמידה ממוגנת. הנהגת ההורים ממשיכה לפעול מול כל הגורמים הרלוונטים ותעביר עדכון סטטוס מחר לכלל ההורים'', נמסר הערב. 

במכתב ששלחה הנהגת ההורים למנהל החינוך ההתיישבותי, מפורטות בעיות חמורות, באשר לביטחון התלמידים  בזמן אזעקה: דדמתחם שכבה י''ב יצא מכלל פעילות נוכח פגיעת טיל ביום 07.10.23 – המשמעות היא ששכבה שלמה בת 7 כיתות תאלץ למצוא כיתות לימוד חלופיות.  בהתאם לסיור שנערך ביום שישי 24.11.23 עם פיקוד העורף, ועפ"י הדוח שהתקבל בעקבות הסיור הנ"ל, ישנן כ-22 כיתות שלא יגיעו למרחב מוגן בעת אזעקה. במקרה הזה הנחיית פיקוד העורף היא לפעול עפ"י המדרג של "הכי מוגן שיש". 

‘’באשל הנשיא כמעט כל כיתות הלימוד מחופות בקרמיקה / שיש מסביב לכל היקף הכיתה. בהתאם להנחיות פיקוד העורף אין להישאר בכיתות אלו בעת אזעקה ולכן יש לפעול בהתאם למדרג – היינו לצאת החוצה , לשכב על הקרקע ולשים ידיים על הראש''.

 

מראה במקלט (סריקה מתוך מסמך)

ועוד אומרים בהנהגת ההורים, כי ‘’מיותר לציין שסיטואציה בה כ-22 כיתות נדרשות להתפנות לחצר בעת אזעקה, איננה סבירה בעליל ועלולה לגרום לילדים חרדה קשה ופגיעה משמעותית בתחושת המוגנות. האם בעת קבלת ההחלטה נלקחה בחשבון תחושת המצוקה של ילד שההנחיה שהוא מקבל היא לצאת לרחבה ולהשתטח על הרצפה בזמן שכיתה אחרת כן נכנסת למרחב המוגן הבטוח יותר?!''.

‘’אנו סבורים כי במצב המיוחד של בית הספר אשל הנשיא יש לחשוב על מענה שונה ותואם למציאות הנוכחית – למידה במשמרות, השמשה של מבנים נוספים מוגנים בין אם בתוך תחומי הכפר ובין אם מחוצה לו, ביצוע שיפוץ לאלתר בכיתות, הבאת מיגוניות ועוד''.

 

זכוכית לא מחוסמת במקלט (סריקה)

‘’לאור המציאות הבלתי אפשרית שנוצרה במצב הדברים הנוכחי, ובלב כבד מאוד, התקבלה החלטה הערב באסיפה כללית של הורי בית הספר, לא לסכן את ילידנו ולא לשלוח אותם מחר . 
אנו מבקשים כי תשקלו מחדש את הנחייתכם להשיב את בית הספר ללמידה מלאה מבלי להתחשב בנתונים האמורים לעיל. אנו רואים במשרד החינוך אחראי באופן מלא על שלום הילדים שלנו ועל המוגנות שלהם ומצפים שתפעלו באופן שקול ובכובד ראש''. 

במועצת להבים אומרים הערב: ’בישיבת חירום שנערכה הערב, התקבלה החלטה משותפת של ראש המועצה, מנהלת מחלקת החינוך והנהגת ההורים, להשבית מחר (שלישי) את הלימודים בביה"ס "אשל הנשיא" בשל מיגון לא מספק עבור 22 כיתות בהן לומדים ילדינו.

ביטחונם ושלומם של ילדינו הוא מעל הכל ולכן ההנחיה שניתנה לכיתות אלו, להתפנות לרחבה החיצונית, להשתטח על הרצפה ולשים ידיים על הראש במקרה של אזעקה, אינה מקובלת עלינו ובפרט שבתחילת הלחימה פגע טיל במבנה בביה"ס אשר גרם להשבתה של שמונה כיתות ומרחב מוגן.

העובדה כי בתחילת המלחמה המלחמה נפל טיל על מבנה בית הספר אשר גרם להשבתת שמונה (!) כיתות לימוד ומרחב מוגן מחזקת את עמדתנו. אנו מבקשים מכלל ההורים לשתף פעולה ולא לשלוח את ילדיהם לביה"ס מחר, הגם שביטלנו את ההסעות. מטרת ההשבתה היא לקדם מציאת פתרונות הולמים ללמידה ממוגנת של ילדינו.

נמשיך לפעול יחד עם הנהגת ההורים מול כל הגורמים הרלוונטים למציאת פתרונות כמו למשל העמדת בית הספר היסודי שלנו, הכולל מרחבים מוגנים, במשמרת שנייה שתחל בשעה 13:00''.