תומכים בחקלאות הישראלית: בעזרת מתנדבים - וגם רשתות שיווק, מצילים את החקלאות בעוטף

מתקפת הטרור פגעה באורח קשה בחקלאות עוטף ישראל. כעת, מתנדבים ורשתות שיווק, נרתמו לסייע לחקלאי העוטף - ומשווקים רק תוצרת ישראלית
send whatsapp messsage send FB messsage
אלי ארגמן, מנהל הסניף הבאר שבעי בויקטורי - עם תוצרת ישראלית מצויינת

מתקפת הטרור על ישראל, בבוקר ה-7 באוקטובר, פגעה קשה באיזור הנחשב לאסם התבואה של ישראל - יישובי וקיבוצי העוטף. עובדי חקלאות רבים נרצחו ונחטפו על ידי מחבלי חמא''ס דאע''ש. בין 1,400 הנרצחים בבוקר המר, רבים שהיו דור שני ושלישי לחקלאים. חלקים נרחבים בעוטף הוכרזו שטח צבאי סגור, בהם מתחמים בהם שוכנים לולים ורפתות. נזק נגרם לרפתות, לולים, חלקות, ציוד ותשתיות. 

כעת, מתנדבים, ביחד עם שר החקלאות ומנכ''ל המשרד, פועלים לע מנת להציל את החקלאות בעוטף עזה ובקו העימות בצפון. מנכ"ל משרד החקלאות, אורן לביא: "הגענו לקו האדום במשבר כוח האדם בחקלאות, אך יש עדיין מה להציל, החקלאים שלנו זקוקים לידיים עובדות והמחויבות שלנו בתור משרדי ממשלה היא לסייע ולהקל עליהם מיידית. בשיתוף פעולה נאיץ את הפתרונות ונפרק חסמים בירוקרטיים. עלינו לנהוג בעובדים הזרים שנשארו ברגישות ובהכלה ולפעול לשימור שלהם".

 

תוצרת העוטף

המשבר, הנובע מהמלחמה, מוערך על פי גורמים במשרד החקלאות בתור הקשה ביותר בענף מאז קום המדינה. בשל המצב, נדרש משרד החקלאות להגדיל את מכסת עובדים זרים ל-12,000 עובדים נוספים ולאחר מו"מ נקבע כי תתאפשר הבאת 9,000 עובדים זרים. יצוין כי מאז פרוץ המלחמה עומד מספר העובדים הזרים שעזבו את ישראל על כ-5,300 עובדים מתאילנד, נתון הנמצא נכון לעכשיו במגמת עלייה, שכן עוד כ-8,500 תאילנדים הגישו בקשה לעזוב את ישראל. נכון להיום קיים מחסור של כ-25,000 עובדים זרים לענף החקלאות למדינת ישראל. משרד החקלאות פועל יחד עם רשות האוכלוסין להסרת חסמים רגולטוריים.

במשרד החקלאות פועל מטה שמתכלל את המשבר וגם מסתייע בארגוני החברה האזרחית, כאשר מתנדבים עושים את כל המאמצים לשלים את המלאכה. 
כרובים 
 

כרובים מהעוטףלאחרונה, חלק מרשתות השיווק החלו להציף את המדפים בירקות מטורקיה, שלאו דווקא נמכרות בזול: מחירי העגבניות מגיעים במקרומות מסויימים ליותר מ-10 שקלים לקילו. על רקע נוהג זה בולטת רשת ויקטורי, אשר תומכת בחקלאות הישראלית ובתוצרת המקומית, אשר מוכרת את כל התוצרת הישראלית בפחות משקל לקילו. אלי ארגמן, מנהל הסניף הבאר שבעי בויקטורי, זכה לשבחים רבים ברשתות החברתיות.

רשת ויקטורי תומכת בחקלאות הישראלית

רשת הקמעונאות ויקטורי ממשיכה לתמוך בחקלאות ישראלית, גם בתקופה מאתגרת זו. 100% ממבצעי השלישוק - יום שוק הפירות והירקות השבועי של הרשת הם מתוצרת חקלאית ישראלית - 100% כחול לבן. בנוסף, חצי מהמוצרים מגיעים ישירות מעוטף ישראל!

"אנחנו מאמינים בחשיבות של תמיכה בחקלאות ישראלית", אמר סמנכ"ל השיווק של רשת ויקטורי, גל מרגלית. "אנחנו רוצים לעודד את הצרכנים לבחור פירות וירקות ישראליים, שגדלים בתנאי מזג אוויר אופטימליים ובקרקע פורייה. פירות וירקות ישראליים הם טריים, טעימים ובריאים. אנחנו תומכים בחקלאות הישראלית לאורך כל השנה, אנחנו מאמינים שחשוב לתמוך בחקלאים שלנו, גם בזמנים טובים וגם בזמנים קשים .בימים אלה, חשוב במיוחד לתמוך בחקלאות ישראלית, ובמיוחד בחקלאים מעוטף ישראל. התמיכה מסייעת לחקלאים ובני משפחותיהם "להישאר עם הראש מעל המים" ואף מסייעת בכלכלה המקומית.

"בנוסף לחשיבות הכלכלית, תמיכה בחקלאות ישראלית היא גם ביטוי של גאווה לאומית", אמר גל. "אנחנו רוצים לתמוך בחקלאים שלנו, שעובדים קשה כדי לספק לנו מזון איכותי. חקלאי עוטף ישראל ספגו מכה קשה וכואבת וחשוב שנתמוך בהם, גם כדי לעודד אותם להמשיך לעבוד ולספק לנו מזון איכותי".