''חברות בניה יקרסו, הממשלה חייבת להתערב'': האזהרה החריגה של ארגון הקבלנים בנגב

אתרי העבודה סגורים, אין כניסת עובדים פלסטינים ומכסת העובדים הזרים לא הוגדלה: חברי הנהלת ארגון הקבלנים בנגב נפגשו עם מנכ''ל משרד רוה''מ
send whatsapp messsage send FB messsage
אתר בניה (צילום המחשה: Image by Jason Goh from Pixabay)

אזהרה חריגה, של מ"מ נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר ארגון הקבלנים בנגב, אלי אביסרור, בפגישה עם מנכ''ל מרד ראש הממשלה, יוסי שלי, בפגישה שנערכה אתמול, ראשון. בפגישה דרש אביסרור להגדיל את מכסות העובדים הזרים בעוד כ- 20,000 איש בנוסף למה שאישר משרד האוצר. עוד הדגיש בפניו אביסרור את הצורך הדחוף בהסדרת פתיחת אתרי העבודה היכן שניתן ובהתאם להנחיות פיקוד העורף. מנכ״ל משרד רוה״מ הבטיח לתמוך ולקדם בקבינט הכלכלי שצפוי להתכנס הערב. הפגישה הדחופה התקיימה לבקשת אלי אביסרור ובהשתתפות מנכ״ל הארגון אלעד דדון.
 


‘’בשעתה הקשה של מדינת ישראל, בעודה נלחמת למיטוט ארגוני הטרור - אנו נאלצים להילחם על קיום ענף הבנייה והתשתיות. אנחנו בתקופה מהקשות ביותר שידע הענף מאז קום המדינה, ללא תכנית מקיפה ומיידית חברות רבות יקרסו''
 בפגישה נדונו סוגיות רוחביות בענף הבנייה והתשתיות הדורשות טיפול דחוף, כל זאת ברקע המשבר הקשה הפוקד את הענף כבר חודשים ארוכים וביתר שאת כתוצאה מהמלחמה בעזה- "חרבות ברזל".

בפתח הפגישה הדגיש מ"מ נשיא ההתאחדות אלי אביסרור כי ‘’בשעתה הקשה של מדינת ישראל, בעודה נלחמת למיטוט ארגוני הטרור - אנו נאלצים להילחם על קיום ענף הבנייה והתשתיות. אנחנו בתקופה מהקשות ביותר שידע הענף מאז קום המדינה, ללא תכנית מקיפה ומיידית חברות רבות יקרסו''.  

‘’לאשר מיידית 40,000 עובדים''

במוקד הפגישה עמדה סוגית מכסות העובדים הזרים לענף הבניה. כיום, על פי נתוני הארגון חסרים כ-120,000 פועלים על מנת לספק את כלל הצרכים בענף. מרביתם הגדול כתוצאה מהסגר שהוטל על איו"ש ועזה עם פתיחת המלחמה. לדברי אביסרור, אישור משרד האוצר לאשר הגדלה של 20,000 עובדים נוספים לענף הבנייה והתשתיות אינה מספקת את הצורך הדחוף בענף. אנו מבקשים לאשר כ-40,000 עובדים זרים מידית. אביסרור עמד על כך שיש צורך להקצות עובדים זרים בייעוד לקבלנים בסיווגים נמוכים וקבלני ביצוע ותשתיות שכן אלו עד פתיחת המלחמה השתמשו בכח אדם פלסטיני שאינו מורשה להיכנס לארץ ונמצאים במצוקה קשה ביותר ובחוסר וודאות מוחלט.

עוד בפגישה התייחס אביסרור לצורך הדחוף בהסדרת פתיחת אתרי העבודה היכן שניתן ובהתאם להנחיות פיקוד העורף. המציאות בה כל ראש עיר או ראש רשות מקומית מקבל החלטה, חלקה שלא בסמכות וחלקה ללא הבנה של התמונה המלאה לסגירת אתרי עבודה ללא הצדקה ובניגוד להנחיות פיקוד העורף – מחייבת את התערבות הממשלה.

בנוגע למנגנון הפיצויים וסוגיית האשראי אמר אביסרור כי ‘’מצוקת האשראי עמה מתמודדים הקבלנים חייבת לקבל מענה מהמדינה! לא ייתכן שהענף מושבת כמעט לחלוטין אך הריבית ״ממשיכה לדפוק״ - זהו מתכון וודאי בדרך לקריסה של חברות. עוד הוסיף כי יש להסדיר בהקדם את מנגנון הפיצוי לקבלנים שלא יכולים לעבוד. בנוסף נדון הצורך במענה ממוקד לקבלנים סביב סוגיות מימון בנקאי וכי יש להגדיל את האשראי עבור קבלני הביצוע''.

יוסי שלי, מנכ״ל משרד רוה״מ  הקשיב בדריכות לדברים והבטיח לתמוך ולקדם את הסוגיות שעלו בפגישה בקבינט הכלכלי ובקרב משרדי הממשלה הרלוונטיים.