ת'פדלו: פרוייקט האופניים שמבקש לגמול את הבאר שבעים ממכוניותיהם

בקרוב בבאר שבע: סדנת אופניים שיתופית, שתפעל בפארק הסופרים - מתיקון אופניים ומסירה והחלפה של חלקי אופניים ועד להרכבת אופניים מחלקים קיימים
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Dmitriy from Pixabay

ביום חמישי, ה-7 בספטמבר, תיחנך בפארק הסופרים בשכונה ב' ''פנימית: באר שבע''  - סדנת האופניים השיתופית הראשונה בבאר שבע. פנימית זו עמותה ששמה למטרה להעלות כמה שיותר אנשים על אופניים ולגרום להם להחליף כלי תחבורה אחרים. היתרונות ברורים: פחות זיהום אוויר, פחות פקקים, פחות תלות בשעות הפעילות של התחבורה הציבורית, שמירה על כושר וחסכון כספי אדיר.

עיקר פעילות העמותה הוא סדנא שיתופית המתקיימת בתדירות קבועה, שבה אפשר לבוא ולתקן את האופניים, לבוא עם זוג שצריך שיפוץ, או להיעזר בעמותה באיסוף חלקים ולהרכיב אופניים. לעמותה יש מספר סניפים קיימים בתל אביב, פתח תקווה וירושלים, וממש עכשיו סניף באר שבע שעומד להיפתח.

הפרויקט הוא חלק מיוזמה ארצית, שמוביל המשרד להגנת הסביבה, ת'פדלו. באתר הפרויקט ניתן ליצור קשר עם אנשיו לפינוי אופניים ישנות. באתר ניתן למצוא גם את מועדי האיסוף. 

 

אופניים לפני תיקון (צילום: באדיבות פרויקט ת'פדלו)בבאר שבע יש אופניים רבים, שבילי אופניים זה סיפור אחר

בבאר שבע רבים עוזבים את הרכב הפרטי לטובת אופניים חשמליים, מסיבה כלכלית, כלי תחבורה זול ויחסית - ירוק. בניגוד להולנד, למשל, בבאר שבע שבילי האופניים מכסים את העיר בצורה חלקית בלבד. הרוכבים האמיצים נוסעים על הכבישים בעיר, שחלקם מסוכנים אפילו עבור כלי רכב (דוגמת טוביהו, אחד הרחובות המסוכנים בעיר). אחרים, נוסעים על שבילי אופניים, היכן שיש או על המדרכה. רוכבים בוגרים יודעים להתנהג במרחב ואם נאלצים לנוסע על המדרכה, נוסעים לאט. 

הבעיה היא עם צעירים ופוחזים (לא כולם כאלה כמובן). בלי קסדה, טלפון ביד, לעיתים מרכיבים עם חבר על אופניים חשמליים שעברו כל מיני שינויים. אלא שעכשיו, מחירי הדלק, יוקר המחיה העומס בכבישים, ידחפו רבים לעבור לכלי הנהדר הזה.

‘’היה לי רכב פרטי, סיאט. לא משהו מפואר'', אומר לנו משה, בן 40. ‘’נסעתי איתו לעבודה בעמק שרה ולקניות. מה שהרג אותי זה מחירי הדלק, מחירי הביטוחים, אתה קם בבוקר בבאר שבע ולא יודע אם תמצא את האותו בחניה, פעמיים גנבו לי גלגלים, נמאס. קניתי אופניים חשמליים. אין פקקים, בעבודה אני שם את האופניים בחדר נעול, בבית אני מעלה אותם. לקניות יש לי נגרר קטן שאני שם בו את הסלים. קניתי קסדה עם תאורה ודיבורית ללא מגע יד, בגשם אני שם שכמיה. המחיר של האופניים זה בערך חודשיים הוצאות של האוטו. תעשה חשבון לבד''.