מכוון לכס ממלא מקום ראש העיר: משה ינאי מדבר על הכל

ינאי, יליד העיר באר שבע, נהנה מהעשייה הציבורית וחושב שגם אופוזיציה של אדם אחד יכולה לעשות את העבודה. בשיחה עם חדשות באר שבע והנגב, הוא גם מדבר על העימות המתוקשר בינו לבין חב''ד
send whatsapp messsage send FB messsage
משה ינאי (מימין) קשוב לתושבים (צילום: קובי סהר)

משה ינאי (71), הכריז שיתמודד לקדנציה רביעית למועצת העיר באר שבע, בה הוא משמש כחבר אופוזיציה יחיד. הוא נולד בבאר שבע, גדל בשכונה ג' (בה גם שוכן מטה הבחירות שלו ברחוב השלום) והוא אחד מחברי המועצה הוותיקים ופרלמנטר מוניציפלי מנוסה.
 


''אני אוהב את תנועת חב''ד. אני תורם לתנועת חב''ד בנקודות מסוימות שאני חושב שזה נעשה מתוך אמונה טובה. אני כועס על אותה קבוצה של אנשי חב''ד שמשתלטים על שכונות ועד אזורים, כשבאים תושבים ולא רוצים אותם כשולטים בבתי הכנסת''
 בבחירות הקודמות, לפני חמש שנים, הוא התמודד גם לראשות העיר באר שבע, הפעם ביקש לרכז את המאמץ בהתמודדות למועצת העיר – והוא אופטימי מאוד לגבי התוצאות. השבוע הוא כבר עבד במלוא המרץ במטה שלו – עובר על רשימות שמיות, אדם-אדם, מתקשר, מעודד וגם זוכה מעת לעת בביקורי חברים ותיקים.

ללא ספק, ינאי הוא אחד הקולות הבולטים במועצת העיר והיחיד כמעט שמעלה הצעות לסדר מדי ישיבה. כל הצעה שהוא מעלה מנומקת, ממוסמכת והוא גם לא מרפה עד שהוא מקבל תשובה. אזרחים מכל שכונות העיר, אנשי עסקים ויזמים פונים אליו כדי להיעזר בו במחלוקות שבין האזרח לרשות.

ינאי, העושה תפקידו בהתנדבות (חברי המועצה אינם מקבלים שכר), הוא ''שועל ותיק'' בפוליטיקה המקומית: לפני שנבחר למועצת העיר, סייע מאחורי הקלעים לראשי הערים אליהו נאווי ויצחק רגר זיכרונם לברכה ויעקב טרנר ורוביק דנילוביץ, יבל''א.  בבחירות הלפני אחרונות הצליח להכניס שני מושבים -כאשר אחד מהם היה של ח''כ (כיום) יסמין פרידמן, אשר התפצלה ממנו לסיעה עצמאית.

בקדנציה האחרונה ינאי הרבה לטפל בנושאי עסקים, בניה, פיתוח העיר ושכונות העיר. תוך שימת דגש על נושאי יוקר המחיה ומציאת דרכים להקל על תושבי העיר היכן שניתן.

משה ינאי, אתה מתמודד בפעם הרביעית למועצת העיר עם רשימתך ''אור'', מה שאומר שאתה בעשייה הפוליטית מוניציפלית 15 שנה.
''יותר מחמש עשרה שנה: למעלה מארבעים שנה. סייעתי לנאווי ולרגר זיכרונם לברכה, גם ליעקב טרנר יבל''א. הייתי ברקע, מאחורי הקלעים. עשייה נטו למען העיר. אני נהנה מהעשייה, אני נהנה לעשות למען התושבים. אתה יודע, שואלים הורים שנותנים מתנה לילד מי נהנה יותר – הנותן או המקבל. ההורים יענו שהם נהנים יותר. כך אני בעשייה למען תושבי העיר. חמש עשרה שנה במועצה ואני מקווה – לחמש שנים נוספות''.

אתה יושב בספסלי האופוזיציה, למעשה האופוזיציונר היחידי במועצת העיר. האם בתנאים מסוימים תצטרף לקואליציה הבאה?
''יש שני מצבים: אם אני אזכה במנדט אחד או שניים, אני אמשיך להיות באופוזיציה. אם אזכה בשלושה מנדטים, אבקש להיות בקואליציה כממלא מקום ראש העירייה ואז הפעולות שלי וההתייחסות שלי לאזרח יהיו יותר קלות לטיפול ממעמד של ממלא מקום ראש העיר באר שבע''.

וכסגן ראש העיר?  נניח יציעו לך להיות הממונה על תיק ההנדסה?
''אשקול כל דבר לגופו של עניין. אשתדל לקחת על עצמי תיקים בתחומים בהם יש לי הבנה,  בהם אני יכול לעזור לתושבי העיר שלי''.

האם אופוזיציה של אדם אחד היא בכלל יעילה?
''אם חבר האופוזיציה יודע לעשות את עבודתו נאמנה ולא להשתלח במערכת אלא לגרום לכך שמתקנים את המערכת לטובת האזרחים, גם חבר אופוזיציה בודד יכול לבצע את העבודה. המטרה שלי כחבר אופוזיציה אינה להשתלח, אלא לתקן דברים לטובת התושבים''.

עד כמה יש לך ערוץ פתוח לראש עיריית באר שבע?
''אנחנו מנהלים שיח פורה, הוא מקשיב לנושאים שאני מעלה, הוא תמיד מנסה למצוא את הפתרון שיסייע לתושבים. הוא קשוב לפניות שלי. אנחנו עובדים יחד למען התושבים''.

 

ינאי עם תושב שכונה ותיקה: נהנ מהעשייה למען הקהילה (צילום: קובי סהר)

אתה עומד בראש וועדת הביקורת של עיריית באר שבע. עד כמה יש לך יד חופשית לבצע את משימתך?
''יד חופשית. הכל בשיתוף פעולה. המטרה היא לשפר דברים, לטובת התושבים ולא ביקורת לשם ביקורת. יש לי שיתוף פעולה מלא, כולל לזמן לשיחות מנהלים מחלקות. מטרת הביקורת אינה נזיפה, אלא תיקון דברים''.

דוח מבקר העירייה האחרון שפורסם מתייחס לשנת 2021. הדוח של 2022 טרם פורסם. האם יתפרסם לפני או אחרי הבחירות?
''בפרסום הדוחות יש דיליי של שנתיים (לנשואי הביקורת בדוח ניתנת האפשרות להגיב ולהעיר בטרם פרסום הדברים). אני מעריך שהוא יפורסם אחרי הבחירות''.

לאחרונה, היו דין ודברים בינך ובין תנועת חב''ד. מה בדיוק אירע שם?
''אני אוהב את תנועת חב''ד. אני תורם לתנועת חב''ד בנקודות מסוימות שאני חושב שזה נעשה מתוך אמונה טובה. אני כועס על אותה קבוצה של אנשי חב''ד שמשתלטים על שכונות ועד אזורים, כשבאים תושבים ולא רוצים אותם כשולטים בבתי הכנסת. לדוגמא, בפלח 5 יש 200 מתפללים, מתוכם 5 מאנשי חב''ד. יש בית כנסת באיזור, שהוא בשליטה מוחלטת של אנשי חב''ד. בכדי שיהיה מניין, מתפללים בכל שכונת נווה זאב להביא 5 מתפללים נוספים, על מנת שיהיה מניין''.

''אך ראו איזה פלא: יש 200 מתפללים בשכונה. הם ממתפללי באוהל שצמוד לבית הכנסת, כי בית חב''ד לא נותן להם להיכנס לבית הכנסת הזה. האם הדבר הגיוני?''.

 

משה ינאי במטהו, בשכונה ג', בה גדל (צילום: קובי סהר)

למי שייכים בתי הכנסת?
''מאחר ואנשי חב''ד הם אנשים חכמים. אנשי חב''ד למדו לעשות עמותות והם עמותה אחת גדולה, אז קל להם מאוד לקבל את בתי הכנסת. פעם, בבאר שבע, התושבים בנו בתי כנסת.  בעשור האחרון משרד השיכון תקצב את עיריית באר שבע לבניית בתי כנסת. כתוצאה מכך, עיריית באר שבע מוציאה קול קורא לעמותות להפעיל את בתי הכנסת. מאחר שבשכונות החדשות לא כולם הספיקו להקים עמותות ולהתארגן, אז חב''ד קפצה והגישה את הבקשות. במשך חמש השנים האחרונות, מנקודה אחת של חב''ד בשכונה א', היום הם יושבים ב-30 נקודות בשכונות בעיר''.

''תושבים בשכונות פנו אליי בסוגיה. אני אומר: היכן שחב''ד רצויים, אין בעיה. במקום שהם לא רצויים, זוזו הצידה. יש את בית חב''ד המרכזי. הוא הפך לאולם אירועים. תושבים פנו אליי על מטרדי הרעש ועל נושא החניות ועל התנועה המתמדת במקום. שוב, אני מבהיר: אין לי דבר נגד חב''ד. אני פועל בנקודות בהן תושבים פונים אליי והנושאים נבדקים''.

אין פתרון בחוק?
''בשכונות החדשות התושבים מתחילים להתארגן כעמותות. עמותה מקבלת את בית הכנסת לתקופה של 3 עד 5 שנים וברגע שעמותה קיבלה את המקום במסגרת הקול קורא, אין הרבה מה לעשות. אז אני פועל כרגע לטובת אותם תושבים – לא להתנגח – אלא לתקן את המצב''.

בחזרה לנושא הפוליטי: כאופוזיציונר, אתה לא מצביע נגד, הצבעות רבות עוברות פה אחד. אופוזיציה צריכה להצביע נגד...
''אותי מנחה דבר אחד: טובת תושבי באר שבע. אני לא מצביע נגד כהתרסה. אם ההצעה היא לטובת תושבי העיר, לא אצביע נגד, גם מספסלי האופוזיציה. אם מדובר בהחלטה שמיטיבה עם תושב העיר, שבאה לשרת אותם, אין שום סיבה שאתנגד''.