התנאים למלגה החדשה בבן גוריון: הורים ללא תואר אקדמי, מגורים בפריפריה - ושירות צבאי מלא

''ראשונים לתואר'' תעניק מלגות ל-3 שנות לימוד לסטודנטים שיעמדו בתנאים - אך רק למחלקות מדעי הרוח, החברה, ניהול וסיעוד
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: אוניברסיטת בן גוריון

אוניברסיטת בן-גוריון הכריזה היום, חמישי, על 'ראשונים לתואר' – תכנית חדשה המאפשרת לסטודנטים וסטודנטיות דור ראשון להשכלה גבוהה ללמוד לתארים נבחרים, לזכות במלגות שכר לימוד מלא ל-3 שנים, לקבל מעטפת ליווי אישי, קבוצתי, אקדמי וחברתי מדיקאנט הסטודנטים וליהנות מתנאי קבלה יחודיים. 

התוכנית, בשיתוף קרן גרוס, נוסדה מתוך הבנה ואמונה שהאוניברסיטה מחויבת לקהילה בה היא פועלת ולהנגשת ההשכלה הגבוהה. "לימודים באוניברסיטה הם הדרך הטובה ביותר ליצירת מוביליות חברתית. זו דרך נוספת למימוש חזונו של בן-גוריון", הסביר פרופ' דניאל חיימוביץ, נשיא האוניברסיטה.

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בשיתוף קרן ע"ש יוסף וש. קרוליין גרוס לקידום חיילים משוחררים, הודיעו היום על השקת תכנית חדשה: 'ראשונים לתואר'. התוכנית מיועדת ל-40 סטודנטים וסטודנטיות מידי שנה, ששני הוריהם אינם בעלי השכלה אקדמית, שירתו שירות צבאי או לאומי מלא (עד 5 שנים ממועד תום השירות), תושבי הפריפריה הגיאוגרפית/חברתית (תינתן עדיפות לתושבי הנגב) ומעוניינים להירשם ללימודי תואר ראשון בכל תחומי מדעי הרוח, החברה, ניהול וסיעוד. שיקול נוסף יינתן למצב סוציואקונומי של המועמדים.
 המתקבלים לתכנית "ראשונים לתואר" יהנו גם מתנאי קבלה יחודיים ללימודים בתכניות הנ"ל, המנגישים אף יותר את האקדמיה לבני הדור הראשון,  כאשר בחלק מהתכניות תתאפשר קבלה עם ציון פסיכומטרי הנמוך מסף הקבלה הרגיל הנדרש לתכנית (במקרים מסוימים עד 100 נקודות פחות), תוספת של עד 17 נקודות למרכיב הכמותי בפסיכומטרי או 10 נקודות פחות בממוצע הבגרות במקרים בהם יש מסלול קבלה לפי בגרות בלבד, זאת בנוסף למסלולים היחודיים לקבלה לאוניברסיטת בן-גוריון כגון מסלול "נתיב לאקדמיה" המחליף את המבחן הפסיכומטרי לצורך קבלה לכל תכניות הלימוד באוניברסיטה, כולל רפואה
המתקבלים והמתקבלות יוכלו להנות ממלגת שכר לימוד מלאה למשך 3 שנות לימודיהם באקדמיה וממעטפת של תמיכה הכוללת ליווי אישי, קבוצתי, אקדמי וחברתי מדיקאנט הסטודנטים באוניברסיטה. 

המתקבלים לתכנית "ראשונים לתואר" יהנו גם מתנאי קבלה יחודיים ללימודים בתכניות הנ"ל, המנגישים אף יותר את האקדמיה לבני הדור הראשון,  כאשר בחלק מהתכניות תתאפשר קבלה עם ציון פסיכומטרי הנמוך מסף הקבלה הרגיל הנדרש לתכנית (במקרים מסוימים עד 100 נקודות פחות), תוספת של עד 17 נקודות למרכיב הכמותי בפסיכומטרי או 10 נקודות פחות בממוצע הבגרות במקרים בהם יש מסלול קבלה לפי בגרות בלבד, זאת בנוסף למסלולים היחודיים לקבלה לאוניברסיטת בן-גוריון כגון מסלול "נתיב לאקדמיה" המחליף את המבחן הפסיכומטרי לצורך קבלה לכל תכניות הלימוד באוניברסיטה, כולל רפואה.

"לימודים באוניברסיטה לרכישת תואר אקדמי הם הדרך הטובה ביותר ליצירת מוביליות חברתית. חובתנו, כמוסד השכלה ישראלי וכמי שאמונים על מימוש חזונו של דוד בן-גוריון, להנגיש את ההשכלה הגבוהה לכל שכבות האוכלוסיה, תוך שמירה על מצוינות אקדמית", הסביר נשיא האוניברסיטה, פרופ' דניאל חיימוביץ.

"פתיחת שערי האקדמיה לקהלים רבים ומגוונים ככל שניתן, ביניהם דור ראשון להשכלה הגבוהה, הינה חלק מהאג'נדה של אוניברסיטת בן-גוריון", הוסיפה פרופ' ארנה אלמוג, דיקאנט הסטודנטים.