מקומם: המועצה הדתית צבעה באדום-לבן בבית העלמין ללא אישור או סמכות

תושבים נזעמים פנו למערכת חדשות באר שבע והנגב, וסיפרו כי הופתעו לגלות שהמדרכות בתוך בית העלמין החדש בבאר שבע נצבעו אדום לבן: ''מה יעשה אדם מוגבל? מה יעשו מבוגרים? גם על זה עושם כסף?''
send whatsapp messsage send FB messsage
מקומם: המועצה הדתית צבעה באדום-לבן בבית העלמין ללא אישור או סמכות מדרכות צבועות באדום-לבן, ליד חלקות הקבר (צילום: שקד סהר)

''הגענו לבית העלמין ונדהמנו לגלות שהמדרכות בתחומו נצבעו אדום-לבן - קרי אסור להחנות ולעצור שם. מה עושים אנשים בכלי מוגבלות או אנשים מבוגרים שמתקשים להתנייד ולה? גם בתוך המקום הזה רוצים לגזור מאיתנו כספי דוחות'', מספר תושב באר שבע נזעם, שפנה לחדשות באר שבע והנגב, מיד אחרי שפקד את המקום.

אכן המדרכות בבית העלמין החדש בבאר שבע נצבעו לאחרונה באדום-לבן, פירוש הדבר כי החניה והעצירה במקום אסורות ועלולה לגרור בעקבותיהן דוח וקנס כספי. בית העלמין החדש בבאר שבע, כמו בתי העלמין האחרים בעיר (בית העלמין של מנוחה נכונה, בית העלמין העל-דתי שבכניסה לעיר העתיקה, בית העלמין הישן והחלקה הצבאית), משרתים קהל גדול, בהם אנשים המתקשים בניידות. 

אדום-לבן ליד אולם ההספדים (צילום: שקד סהר)

דוד מספר למערכת ״באנו ביום עמוס לבקר את הקבר של אבא, יחד עם אמרא שלי שמתקשה בהתניידות ומוגבלת, כל בית העלמין סומן בלבן ואין אפשרות להחנות ליד גושי חלקות הקבר, אני לא רוצה לקבל דו״ח וזה לא נראה לי הגיוני״.

יוסף הסיע את אימו, המתקשה בתנועה, לאזכרה משפחתית בבית העלמין. ''נדהמתי לראות מדרכות צבועות באדום-לבן, מה מצפים, שאישה בת 84 שמתקשה מאוד בהליכה תעשה מסלול מכשולים? אני לא רוצה לחשוב אפילו על זה שאנשים יקבלו דוחות במקום הזה. סדרנים או שלטים - יותר הגיוני, לא אדום-לבן''.

חלקות הקבר - ובמדרכות באדום-לבן (צילום: שקד סהר)

''צביעת המדרכות נעשתה על מנת להכניס סדר בבית העלמין'', אומר מנהל בית העלמין שחר בן חיון המעורה בעניין. ''אבל אתה חייב לשוחח עם האחראים''. ''ככל שאני יודע, לא מסתובבים פקחים בבית עלמין.

פנינו אל שוקי דמרי מנכ״ל המועצה הדתית, שאמר:
''אבני השפה ניצבעו בצבע אדום לבן וזאת כדי לשמור על הסדר בבית העלמין הכבישים בבית העלמין הינם כבישים תפעוליים ומשכך נועדים  לרוב לעובדי בית העלמין. 

נוצר מצב שבו מחנים רכבים משני הצדדים וזה מפריע למסע הלוויה של הניפטרים מה גם שברגע שיש רכבים משני הצדדים המקום.הופך לצר וניגרם סיכון להולכי הרגל  מהרכבים שנוסעים בכבישים  ומקשים על מסע הלוויה  ועל התפעול השוטף  ברחבי בית העלמין נוצרו גם מפרצי חניה אשר יקלו על אנשים בעלי מוגבלויות.

​​​​​​​לגבי האכיפה המועצה אינה גוף אכיפה ובוודאי שאינה קונסת או לוקחת תשלום כל שהוא לגבי חניה''.

מעיריית באר שבע נמסר:
״צביעת המדרכות בבית העלמין באדום לבן, בוצעה ללא בדיקה או תאום מראש עם העיריה וקבלת אישור ועדת תנועה, זוהי הטעיית הציבור, פוגע לכאורה באנשים עם מוגבלות״.
''פנינו אל המועצה הדתית בדרישה להסיר במיידי כל סימון שלא אושר על ידי הגורמים המוסמכים, ולהגיש תוכנית מתאימה להמשך טיפול בהליך המקובל''.