חודש הגאווה בנגב: מצעדים בבאר שבע ומצפה רמון, לצד אירועים בקמפוס

אתמול, עם המצעד בירושלים, נפתחו אירועי חודש הגאווה של קהילת הלהט''ב. המצעד הגדול ואירועי תיירות גאה ייערכו בתל אביב, בבאר שבע יהיו בעיקר מצעד ואירועים בקמפוס ובבית הגאה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום ארכיון: דני בלר

עם מצעד הגאווה והסובלנות שנערך אתמול, חמישי, בירושלים, תחת אבטחה משטרתית כבדה, נפתחו אירועי חודש הגאווה בישראל. בבאר שבע ייערך מצעד ב-22 בחודש, לצד אירועים בתוך קמפוס בן גוריון ואירועי שיח בבית הגאה בעיר העתיקה. בבית הגאה בבאר שבע לא היו מוכנים להתראיין והסתפקו בשליחת התוכניה (לפניכם, התוכניה שנשלחה בוואצאפ).

​​​​​​​

מרבית אירועי ומצעדי הגאווה נערכים במרכז. בנגב, רק באר שבע ומצפה רמון מארחות מצעדים, הנערכים תחת אבטחה משטרתית כבדה באיזור סטרילי. מלבדן, אף עיר אחרת לא מוכנה לארח מצעד ו/או אירועים, עדות לפער העצום בין מרכז ופריפריה.
''בבאר שבע, הפתיחות  כלפי הקהילה מאוד תלויה איפה אתה עובד, לומד או איפה אתה גר'', אומר ע', סטודנט בבן גוריון, תושב שכונה ד'. ''למדתי שבבאר שבע אם לא שואלים אתה לא מספר. העיר זה לא הקמפוס, לפני שנה תליתי דגל גאווה במרפסת הדירה וביקשו ממני להוריד. השכנים הסבירו לי שדברים כאלה לא מקובלים בבאר שבע, למרות שברינגלבלום כן ראיתי דגל תלוי במרפסת אחת הדירות''

בעוד בתל אביב מצעד הגאווה הוא אירוע תיירותי המשווק את העיר כליברלית, בבאר שבע האירועים ייערכו בחיקו הבטוח והליברלי של קמפוס בן גוריון - בשבוע של אירועים שיכללו תערוכה, הרצאות ועוד. הבית הגאה בעיר התעיקה יארח שיחה עם ח''כ יוראי להב הרצנו (ב-4 ביוני), יריד תעסוקה (ב-12 ביוני), נשף אופנה (ב-15 ביוני) וערב הוקרה למתנדבים (ב-28 ביוני).

צילום ארכיון: דני בלר

המצעד בבאר שבע ייערך ב-22 ביוני וייצא ממרכז ח''ן ועד רחבת העירייה. מסיבת הגאווה שנערכה עד כה ברחבת העירייה, הועברה למיקום צדדי בשכונה ג' (גלריה הומא, ארלוזורוב 50).

מרבית האירועים: במרכז - מתוך פרסום של אגודת הלהט''ב (סריקה)


האיחוד האירופאי - בין שותפי האירוע בבאר שבע

אירועי הגאווה בבאר שבע השנה נערכים בשיתוף הבית הגאה, המשרד לשיוויון חברתי, ארגון ארץ עיר והאיחוד האירופאי בישראל.  האירועים נערכים השנה על רקע מציאות פוליטית מורכבת עבור הקהילה: ''דווקא השנה האחרונה, על כל אתגריה, חיזקה את הצורך בעשייה משותפת ואיגדה יחדיו את חברי וחברות הקהילות המקומיות לכדי עשייה עוצמתית, אמיצה ומרגשת'', אומרים באגודה למען הלהט''ב בתל אביב, שהיא הגוף הארצי של קהילת הלהט''ב.

האיחוד הארופאי (מוקף בעיגול), אחד התומכים במצעד בבאר שבע (סריקה מתוך המודעה)
​​​​​​​

כאמור, בנגב רק באר שבע מארחת מצעד באיזור מתוחם וסטרילי. מצעד דומה, קטן, ייערך במצפה רמון. ב-15 ביוני ייערך אירוע ברמת נגב. בבני שמעון, ב-29 ביוני. במועצת יואב, ב-30 ביוני. בשאר ערי הנגב (אופקים, נתיבות, ירוחם, דימונה, רהט), אין כלל אזכור לחודש הגאווה. 

לאחרונה, עיריית באר שבע דורגה במקום התשיעי מתוך עשרה במדד הגאווה ברשויות המקומיות של האגודה למען הלהט״ב. "על פי המדד שהוגש לנשיא המדינה יצחק הרצוג, העירייה עלתה השנה בדירוג באופן משמעותי והפכה להיות הרשות הדרומית עם היחס הטוב ביותר ללהטב באזור הדרום!", נמסר מהאגודה בתל אביב.
​​​​​​​
"העירייה, בשיתוף ״הבית הגאה בבאר שבע״ פועלת לקידום, פיתוח ויצירת מענים עבור הקהילה המקומית בבאר שבע ומהווה מרחב בטוח, מכיל ומקבל גם עבור קהילה החיה ברשויות המקיפות את העיר. העירייה משתתפת בתחזוקת הבית ובהפעלת מערך פסיכוסוציאלי לחברי הקהילה הגאה ומשפחותיהם. הבית הגאה מפעיל ומקדם עשרות מפגשים חברתיים, אירועי תרבות, סיוע בתווי מזון בחגים בשיתוף אגף הרווחה וכן הכשרות לצוותים מקצועיים. כמו כן, מופעלת קבוצה להורים ללהט"ב של ארגון תהל"ה ופועלת קבוצה של ארגון הנוער הגאה."

''בבאר שבע, הפתיחות  כלפי הקהילה מאוד תלויה איפה אתה עובד, לומד או איפה אתה גר'', אומר ע', סטודנט בבן גוריון, תושב שכונה ד'. ''למדתי שבבאר שבע אם לא שואלים אתה לא מספר. העיר זה לא הקמפוס, לפני שנה תליתי דגל גאווה בדירה וביקשו ממני להוריד. השכנים הסבירו לי שדברים כאלה לא מקובלים בבאר שבע, למרות שברינגלבלום כן ראיתי דגל תלוי במרפסת אחת הדירות''.

''בבאר שבע אין ממש תרבות בילוי להט''בית, כמו בתל אביב, אבל זה לא יקבע אם אשאר פה אחרי סיום הלימודים או לא, אלא אם תהיה לי עבודה בתחום''.

להט''בים בבאר שבע: המאבק לא התחיל עם הקמת הבית הגאה

הקהילה הלהט''בית בבאר שבע, כקהילה, קיימת הרבה לפני 2010, עת נערך ארוע גאווה פומבי ראשון תחת ביקורת החוגים השמרניים בעיר. בשנות השבעים חברי הקהילה היו נפגשים בחשאי, בבתים פרטיים. הייתה לזה גם סיבה טובה: עד שנת 1988 הם הסתכנו במעצר של עד עשר שנים. ב-22 במרץ 1988 הגישה ח''כ שולמית אלוני ז''ל חוק לקריאה שנייה ושלישית, אשר ביטל למעשה את עילת המאסר. 

בשנות השבעים והשמונים, כך נטען, המשטרה ניהלה לכאורה ''רשימות ורודות'' - רשימות שמיות של החשודים בהיותם להט''ביים. במשטרת ישראל הכחישו לא פעם את הטענה ושללו לגמרי את העובדה כי רשימות כאלה נוהלו אי פעם. עם זאת, לא אחת מעסיקים בבאר שבע הפלו להט''בים. ''היית יכול לאבד מקום עבודה'', מספר מיכאל, 60, כיום תושב טורונטו ופעם באר שבעי. ''היום זה נראה מצחיק, אבל פעם דברים התנהלו בחשאיות של ארגון ביון. בשנות השמונים עזבתי את הארץ. אני לא יודע אם מהתקופה שלי נשארו להט''בים בבאר שבע, היה קשה ואנשים עזבו למרכז או למדינות בהן היה נוח יותר''.

רק בשנת 2010 נערך אירוע גאווה ראשון בבאר שבע, על גג מרכז הצעירים ותחת אבטחה כבדה. מצעד הגאווה הראשון של באר שבע נערך ביוני 2017, 18 שנה אחרי המצעד הראשון בתל אביב. 

​​​​​​​