''השרב הקיצוני ביותר'': 43 מעלות בנגב

הטמפרטורות בבאר שבע ובנגב צפויות לטפס ל-40-43 מעלות בין השעות 14:00-17:00. מחר, שבת, הטמפרטורה תנחת ב-10 מעלות. מתי יגיע השרב הבא?
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by Gerd Altmann from Pixabay

טמפרטורות קיצוניות בנגב, במה שנראה אירוע אקלימי חריג: בשעות הצהריים ישררו טמפרטורות של כ-40-43 מעלות, אובך וסופות חול. ההקלה תבוא מחר, שבת, עם ירידה של כ-10 מעלות במידות החום. להערכת חזאים, השרב הנוכחי הינו גל בחום הקיצוני ביותר שישראל תחווה הקיץ. 

שיא החום ישרור בין השעות 14:00-17:00, בנוסף לעננות גבוהה. יתכנו טפטופים - לא גשם ממשי, אלא אותה תופעה המוכרת כ''גשם בוץ''. בבאר שבע עלולות לנשוב רוחות חזקות. 

ארגוני ההצלה הוציאו הנחיות חריגות, בהן איסור מוחלט להבעיר מדורות. אירועים אחדים בוטלו.

מאוד חם אבל לא בהחלט שיא החום בבאר שבע. הטמפרטורה הגבוהה ביותר בבאר שבע נמדדה ב-19 ביוני, 1933: בבירת הנגב, שמנתה אז קצת יותר מ-3,000 תושבים, שררו 46 מ''צ.

הסיבה למזג האוויר החריג: חזית חמה מדרום, מאיזור מצרים, המביאה איתה רוחות חמות וסופות חול ממדבר סהרה. על פי תצפיות ומחקרים, קיים חשש כי אירועים כאלה יתרבו בעתיד ויימשכו זמן רב. בין היתר, מדינות בהן מצרים ולוב, יסבלו מתנאי חום קיצוניים שלא יאפשרו חיים בערים.

וידאו: סופות חול בקהיר (מקור: @Fobos563 / יוטיוב)מד''א פרסם שורת הנחיות לקראת מזג האוויר החם:

יש לשתות כמויות מספיקות של מים אף מעבר לתחושת הצימאון. מומלץ לשתות בין 8 ל-10 כוסות מים ביום. שתייה קרה עדיפה על פני שתייה חמה. עדיף לשתות מים ולא שתייה ממותקת.

יש להקפיד על מנוחה במקום מוצל וקריר. יש לוודא הגנה מפני השמש, בעיקר בקרב תינוקות וילדים - באמצעות כובע רחב שוליים, משקפי שמש, קרם הגנה ולבוש מתאים.

יש לעשות כל מה שניתן על מנת לוודא שלא נשארו ילדים ותינוקות ברכב סגור. הטמפרטורה ברכב סגור מזנקת בתוך דקות בודדות ועלולה לגרום למכת חום ואף למוות. אין להשאיר תינוקות וילדים ללא השגחה ברכב, ולו לרגע - גם אם משאירים ברכב חלונות פתוחים ומזגן פועל! 

יש להימנע לחלוטין מהתעמלות בחוץ במהלך שעות החום הכבד. אם מבצעים פעילות ספורטיבית בשעות הערב, כאשר יש הקלה בעומס החום, יש להקפיד על שתייה מרובה ועל הפחתת מאמץ.  

יש להקפיד על מריחת הגוף בקרמים בעלי מקדמי הגנה גבוהים, להימנע מחשיפה ארוכה לשמש ומשהייה בחופים בשעות החום הכבד. עדיף לרחוץ בים בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחה"צ, אז הטמפרטורות נוחות יותר. בנוסף, יש לרחוץ רק בחופים מוכרזים, בשעות הפעילות שבהן יש מציל. 

עובדים המצויים תחת השמש וחשופים לעומס חום כבד: יש להקפיד על לבוש בהיר, דק ומאוורר המאפשר לנדף את חום הגוף. יש להקפיד על הפסקות ארוכות יותר מהרגיל בצל או במקום ממוזג, ולהרבות בשתייה. 

במקרה אובך, בשל זיהום האוויר החריג שנחשב מסוכן לבריאות, ממליץ מד"א לקשישים, נשים בהריון, חולי לב, חולים במחלות ריאה (אסטמה, COPD או בעיות בכלי הנשימה) לשהות בבתים ממוזגים, עם חלונות מוגפים.

אם מופיעים סימני התייבשות - דוגמת כאבי ראש, סחרחורות או חולשה, יש להפסיק מידית כל פעילות גופנית, לשהות במקום מוצל וקריר, ולהרבות בשתייה מעבר לתחושת הצימאון. 

אם מופיעים סימני פגיעת חום - דוגמת התעלפות, טשטוש בראיה, בלבול ועלייה בחום הגוף, יש להזעיק את מד"א באמצעות חיוג למוקד החירום בטלפון 101 ולהישמע להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד, עד להגעת הצוותים.

​​​​​​​חשוב לתת תשומת לב מיוחדת לתינוקות, ילדים וקשישים. הורים לתינוקות ופעוטות צריכים לשים לב להתנהגותם, ולוודא שהם לא מראים כל סימן להתייבשות או מכת חום. בנוסף, יש לוודא הימצאות שתייה בסמוך אליהם, ושהילדים נמצאים כל העת במקום מוצל. במד"א קוראים לאנשים שלהם קרובים קשישים או בעלי מוגבלות, לשמור איתם על קשר בתדירות גבוהה מהרגיל, על מנת לוודא שבקרבתם שתייה קרה וכי הם מצויים במקום מוצל וקריר, ואינם מראים כל סימן להתייבשות או פגיעת מכת חום. 
 
בכל מקרה חירום רפואי יש להתקשר למד"א בטלפון חירום 101 ולהישמע להנחיות החובשים והפראמדיקים במוקד.​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C