מה יקרה לרכב היוקרה של עבריין הנשק?

ברכב היוקרה נמצאו נשק בלתי חוקי ותחמושת, בעליו נידון למאסר בפועל וחילוט רכבו. הוא עירער לבית המשפט
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Dan Galvani Sommavilla / PEXELS

רכב היוקרה של תושב הפזורה, שהחזיק ברכבו נשק בלתי חוקי, לא יושב לו - כך עולה מתוך ההחלטה של הנשיאה רויטל יפה כץ, השופט יואל עדן והשופט יובל ליבדרו.

מפרוטוקול בדיון עולה, כי המערער החזיק ברכבו, אשר חנה סמוך לביתו שבפזורת חורה, מתחת למושב האחורי, בנשק חצי אוטומטי, במחסנית ובחמישה כדורים בקליבר מותאם. כל רכיבי הענישה - מאסר בפועל וקנס - הוסכמו על הצדדים, אשר גם הסכימו לטעון באשר לחילוט הרכב. בית משפט השלום בבאר שבע הורה, בנוסף לעונשים המוסכמים, גם על חילוט הרכב – והערעור הופנה כנגד קביעה זו.

בדיון נאמר, כי ההחמרה היא חלק ממדיניות כוללת – הן של המחוקק (שקבע עונשי מינימום למאסר שיוטל), והן של פסיקת בתי המשפט השונים נוכח ההלכות שנקבעו בביהמ"ש העליון.

''לא מדובר באכיפה בררנית, ובקשות דומות הוגשו גם בעבר. אולם, גם אם מדיניות הענישה הייתה משתנה, הרי שבמקרה הנוכחי הייתה הצדקה מלאה לחלט את רכבו של המערער, שכן חילוט רכב הינו צעד יעיל נוסף למיגור התופעה הקשה שקשורה בהחזקה ושימוש בנשק ותחמושת לא חוקיים, והוא נתון לשיקול דעתו של ביהמ"ש תוך שקילת האינטרס של הגנה על קניין הפרט אל מול אינטרס הציבור'', השיב הרכב השופטים לטענה שהעונש שהוטל חמור.

לדבריהם, ''לא נמצא שהעונש הכולל סוטה באופן כלשהו ממדיניות הענישה המקובלת והראויה במקרים דומים. נהפוך הוא, בהוציאו את צו החילוט ענה ביהמ"ש קמא על תכליות רבות מן התכליות שלשמן נועד החילוט, ובין היתר הביא ל"הוצאת בלעו של גזלן מפיו"; הרתיע הן את המערער והן את הציבור בכללותו, על ידי פגיעה באותו מקום רגיש – רכושו היקר לו ואשר באמצעותו ביצע את העבירה; הבהיר למערער ולכלל הציבור, כי מי שיעבור עבירות בנשק באמצעות כלי רכבו עלול להיפגע גם כלכלית ממעשיו; ואף צמצם את האפשרות לביצוע עבירות דומות בעתיד באמצעות האמצעי ששימש לביצוע העבירה''.

השופטים הסכימו על כך ש''הענישה בדרך של חילוט, כעונש נוסף על העונשים האחרים, עונה גם על היסוד המניעתי, שהוא למעשה אחד ממרכיביו החשובים, ואולי אף החשוב ביותר, בכל עונש פלילי. וכפי שציין כב' השופט קרא בפרשת חיון המוזכרת לעיל, "מידת פגיעתו של החילוט בנאשם דומה למידת פגיעתו של כל רכיב עונשי אחר, והוא משרת את שאר תכליות הענישה האופייניות, כגון התרעת הנאשם, הרתעת הרבים וכדומה"...".  


​​​​​​​
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים שוטפים: https://bit.ly/3iQmqmo