סוף לגניבות התחמושת בנגב? צה''ל שינה את הוראות הפתיחה באש

אחרי שנים של גרירת רגליים, צה''ל מעדכן את הוראות הפתיחה באש: אם חיילים יחושו בסכנה, יותר להם לירות בגנבי תחמושת ומבריחי סמים
send whatsapp messsage send FB messsage
כך נראית ההפקרות בצאלים: רעול פנים מסתובב בתוך הבסיס (המצולם אינו קשור למקרה הנוכחי) (מקור: רשתות חברתיות, על פי סעיף 27 א')

ירי חי על גנבי תחמושת מבסיסי צה''ל ועל מבריחי סמים ונשק - דובר צה''ל מתיר לפרסם הערב, כי חל שינוי בנולי לאחר סיומה של עבודת מטה שנערכה בצה"ל, הוחלט על שינויים ועדכונים בהוראות הפתיחה באש. ההחלטות אושרו על ידי הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי.עבודת מטה זו, במסגרתה נבחנות הוראות הפתיחה באש, התבצעה כחלק מתהליך שגרתי הנערך בצה"ל מעת לעת, אומרים בצה''ל.

חיילי מילואים עימם שוחחנו, סיפרו לנו אין ספור פעמים על הקלות הבלתי נסבלת של גניבת נשק, אמצעי לחימה ואפילו ציוד אישי של חיילים, מבסיסי צה''ל בנגב, מבלי שלחיילים תהיה אפשרות להגן לא על עצמם ולא על רכושם. כך היה שבסיס צאלים נגנבנו אלפי כדורים וכלי נשק, מכשירי קשר וציוד צבאי. 

בשיחה, לפני מספר חודשים, סיפרו חיילי מילואים כי ''פשוט חתכו גדר תיל ונכנסו פנימה. היו מתגרים בנו באימונים, גונבים נשק, תחמושת ועוד. היינו בהלם מהקלות''.

על פי צה''ל: אלו הם העדכונים המרכזיים בהוראות הפתיחה באש:

''גנבי אמל"ח ותחמושת - הגדרת המונחים ונהלי הפתיחה באש כלפי גנבי אמל"ח ותחמושת מצה"ל.
מסיגי גבול בבסיסי צה"ל ובשטחי אש - הסדרת כללי השימוש בנשק נגד מסיגי גבול בבסיסי צה"ל ובשטחי אש.
הברחות בגבול הדרומי - הרחבת סל הכלים של חיילי צה"ל להתמודדות עם הברחות בגבול מצרים, ובתוך כך סמכות לבצע שימוש בנשק במרחב המכשול הבטחוני.
הוראות הפתיחה באש מותאמות לתמונת המצב ולאתגרים המבצעיים העדכניים. בשבועות האחרונים פועלים בצה"ל להטמעת השינויים, ונערכות ההתאמות הנדרשות בהכשרות הרלוונטיות, כך שהחיילים יתודרכו מעתה על בסיס ההוראות המעודכנות בהתאם לגזרה המבצעית''.

אורטל פרלמן שמואלי וג'ולי קייט מראשי "הפורום לקידום הנגב" בתגובה להחלטת שינוי נהלי הפתיחה באש בצה"ל: "אנו מברכים על השינוי הנדרש. כעת, חיילי צה"ל לא  יעמדו חסרי אונים מול גניבת אמצעי לחימה. אסור לתת לאותם פושעים את האפשרות להתחמש . כלי הנשק והתחמושת שנגנבים משמשים נגד אזרחי ישראל בכלל והדרום בפרט ופוגעים פגיעה אנושה בביטחון המדינה. כולנו תקווה כי הנהלים החדשים יצמצמו את תופעת הנשק הבלתי חוקי שנמצא בידי הכנופיות בנגב".

תנועת רגבים מברכת על ההחלטה של צה"ל לשנות את נהלי הפתיחה באש מול כנופיות שודדי התחמושת בבסיסי צה"ל בדרום ומבריחי הסמים הגבול מצרים: "זהו צעד ראשון בהשבת כושר ההרתעה לצה"ל ותחושת הביטחון ןהמסוגלות ללוחמים שידיהם נכבלו במשך שנים ארוכות". על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com