הצעה של שר השיכון: די בהסכמת מחצית הדיירים לקדם פינוי-בינוי

בעקבות קריסת המבנה בחולון, השר אלקין מציע להכניס לחוק ההסדרים סעיף על פיו יהיה די בהסכמת מחצית הדיירים לקדם פינוי-בינוי. מה זה אומר לגבי ב''ש?
send whatsapp messsage send FB messsage
בניין בשכונה ותיקה בב''ש (צילום: דני בלר)

האם אחוז הדיירים המספיק לקידום הליך של פינוי בינוי יירד מ-80% ל-50% בלבד? שר השיכון זאב אלקין מנסה להכניס לחוק ההסדרים שיובא לאישור בתקציב הקרוב, בחודש נובמבר, סעיף על פיו די בהסכמת מחצית מהדיירים לקדם הליך של פינוי-בינוי. מדובר בצעד שלכאורה מיטיב עם האוכלוסיות המוחלשות, אך עלול להניב רווחים נאים דווקא למשקיעי הנדל''ן. 

קידום הליך של פינוי-בינוי מצריך קודם כל כדאיות כלכלית עבור הקבלן. על מנת לקדם פרויקט כזה, שוויה של דירת 75 מ''ר צריך לעמוד על כ-2.4 מיליון שקלים, כך סיפר לברנז'ה NEWS גורם שניסה לקדם פרויקטים כאלה בבאר שבע. בבאר שבע, דירות בשכונות הישנות נמכרות בהרבה פחות ממחצית הסכום. האפשרות היחידה היא או מתן זכויות בנייה ביאזורי הביקוש במרכז הארץ או מימון ממשלתי נדיב.

זאת ועוד: מדובר בתהליכים האורכים שנים, במהלכם יש לדאוג לפתרון דיור למי שיפונו מהדירה, עד שיקבלו את הדירה החדשה. ספק אם כולם יצליחו לעמוד בהוצאות הארנונה ודמי הניהול של הבניין, במיוחד בעיר בה אחוז מקבלי קצבאות אבטחת הכנסה יחסית גבוה (על פי נתוני המוסד לביטוח לאומי). 

מצד שני, התיישנות הבניינים דורשת פתרון, כזה שיתחשב גם בהיבט החברתי ויהיה צודק עבור הדיירים, במיוחד המוחלשים שבהם. לפני כמעט ארבעים שנה הוביל בבאר שבע את נושא שיקום השכונות מי ששימש גם כסגן ראש עיריית באר שבע, רפי שטרית, שגם התגורר ברחוב וינגייט. ותיקי שכונה ג' זוכרים את ימי הפריחה המחודשת של השכונה, שלא רק עברה אז מתיחת פנים חזותית, אלא הוכנסה בה נשמה, קודמו בה מנהיגות מקומית ומעורבות של התושבים.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com
​​​​​​​