הקונגרס הצביע נגד, הסיוע לרכישת מיירטים וכיפות ברזל יתעכב

מצב חסר תקדים: האגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית הצביע נגד, הרפובליקנים החליטו להצטרף - וסיוע לישראל בסך מיליארד דולר לרכישת מיירטים ומערכות כיפות ברזל יתעכב
send whatsapp messsage send FB messsage
מערכת כיפת ברזל בדרום (צילום: דובר צה''ל / CC BY 2.0, שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

דרמה פוליטית בארצות הברית, דאגה בישראל:  סעיף בחוק התקציב האמריקני להעברת סיוע חירום בסך מיליארד דולר לישראל להצטיידות במיירטי וסוללות כיפת ברזל הוסר ברגע האחרון אחרי שחברי קונגרס מהאגף הפרוגרסיבי במפלגה הדמוקרטית איימו שלא לתמוך בתקציב. המפלגה הדמוקרטית נאלצה להסיר את הסעיף מחוק התקציב. מדובר בחדשות מדאיגות לתושבי הדרום, שחוו ירי רקטות במהלך שני העשורים האחרונים - ואל מול איומי החמאס לחדש את הלחימה אם ישראל לא תיענה לדרישותיו.

כעת, מחפשים בממשל האמריקני דרך אחרת להעביר את הכסף, הנחוץ להצטיידות במיירטים ובמערכות כיפת ברזל, כדי להעניק הגנה טובה יותר מפני ירי רקטות ליישובי הדרום. העברת המימון סוכמה על ידי ראש הממשלה בנט, שר הביטחון גנץ לבין מזכיר ההגנה של ארצות הברית לויד אוסטין והנשיא ג'ו ביידן. בעבר, מימון כזה אושר באופן כמעט אוטומטי, מאחר ומדובר במימון לצרכי הגנה. מימון אוטומטי לישראל זכה לא מכבר לביקורת מצד האגף הפרוגרסיבי, כפי שמדיניות ישראל זוכה לביקורת רחבה בקרב לא מעט גורמים בארצות הברית, בעיקר בסוגיות הנוגעות לשטחים ולנושא זכויות האדם בישראל.

ממשל ביידן הכניס את סיוע החירום לתוך חוק התקציב, על מנת להעביר אותו בהקדם האפשרי, תוך שהוא לוקח בחשבון את המצב הפניץ מול עזה והאפשרות כי מערכה נוספת יכולה לפרוץ בכל רגע.  ביידן לא שיער שקבוצת מחוקקים פרוגרסיבית במפלגתו  יסרבו לאשר את התקציב, אם יכלול את סיוע החירום לישראל. 

במפלגה הרפובליקנית, זו של טראמפ, החליטו להצטרף לחגיגה שגורמת מבוכה רבה לנשיא ביידן ובחרו להצביע נגד כל התקציב, על מנת לא לאפשר את רשת הביטחון לישראל. ביידן נאלץ להסיר את הסעיף הנוגע לסיוע לישראל, על מנת שיוכל להעביר את התקציב.

זהו לא העימות הראשון - וככל הנראה לא האחרון, בין גורמים פרוגרסיביים, לבין ממשלת ישראל, גם זו של בנט, אך הראשון שעלול להכאיב לישראל באופן ממשי. הנשיא ביידן יצטרך כעת למצוא דרך חלופית להעביר את הסיוע. מדובר בתקדים כמותו לא זוכרים בישראל.


על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com