הקלות? הקניונים יישארו סגורים, קנסות למי שייתפס בלי מסכה

בב''ש נערכים ל''יום שאחרי'': החל ממוצאי שבת תותר פתיחת כל החנויות מלבד בקניונים, בהם יופעלו רק הסופרים והפארמה. בעלי עסקים יידרשו להקים מחיצות ולהגביל את מספר הלקוחות, אחרת יסתכנו בעונשי מאסר
send whatsapp messsage send FB messsage
הקלות? הקניונים יישארו סגורים, קנסות למי שייתפס בלי מסכה הקניונים ישארו סגורים, מתחמים פתוחים יחזרו לפעול (צילום: דני בלר)

הממשלה אישרה היום, שישי, שורה של הקלות, שייכנסו לתקוף החל ממוצאי שבת ועימם - שורה של קנסות כבדים על אי חבישה מסכה ואי עמידה בתקנות החדשות. הבוקר, בעיר העתיקה בבאר שבע, בעלי עסקים אמרו שספק אם ייפתחו- מאחר שהבלבול רב והקנסות מרתיעים ו''אנשים בלי כסף, ממילא אסור להם להתרחק מהבית''. הוראת ה-100 מטרים נשארה. אסור לצאת לטייל ושוטר רשאי לתשאל, לבקש אמצעי זיהוי ולקנוס אזרח שיימצא ללא סיבה מוצדקת הרחק מביתו. 

ילדים מגיל 7 וכלל הציבור נדרשים לעטות מסכות. הקנס על אי חבישת מסכה הוא 200 שקלים. השר יובל שטייניץ דרש במהלך הישיבה להעלות את הקנס ל-1,000 שקלים, שרים אמרו לו שהוא מנותק מהעם. 200 שקלים הוא קנס כבד בשביל מי נקלעו למעגל האבטלה ובבאר שבע יש רבים כאלה. 

מרכזי קניות פתוחים חוזרים לפעול - קניונים לא, מלבד אותן חנויות שאושרה פתיחתן גם בימי הסגר - ממכר מזון ופארמה. בבאר שבע מדובר במכה של ממש, שכן מתחמי הענק שנבנו בשנים האחרונות  עומדים סגורים כבר חודשיים. אלא שגם במתחמי הקניות הפתוחים החנויות יופעלו תחת הגבלות: שהיית הלקוחות תוגבל. על בעלי העסקים להקים מחיצות בינם לבין הלקוחות. כמו כן, בעלי העסקים מחוייבים למדוד חום ללקוחות לתשאל אותם לתסמינים. 

בתי האוכל יוכלו לחזור לפעול, אך רק במתכונת טייק אוואי, לקוחות לא יורשו לשבת, אלא רק לקחת מנות. מספרות יחזרו לפעול - תחת מגבלות.

פיצוי לעצמאים? בישיבת הממשלה התעסקו יותר בדרכים להגבלת הפגנות

גלעד ארדן, השר לביטחון פנים, מעוניין מאוד להגביל את ההפגנות, היועמ''ש אביחי מנדלבליט התנגד והסביר כי דרושה חקיקה. הסיבה: בממשלה חוששים מגל הפגנות אלימות של מובטלים ובעלי עסקים שקרסו. הפגנות כאלה נערכו כבר בירושלים ובתל אביב ואילו בבאר שבע, בעלי העסקים עוסקים באומדן נזקים. ההערכה היא כי עובדים רבים בבאר שבע, שהוצאו לחופשה ללא תשלום, יפוטרו בשל המשבר הכלכלי החריף אליו נקלעו עסקים בעיר. רבים מהם ימצו את דמי תקופת האבטלה ויתקשו למצוא עבודה לאחר מכן.

בעלי העסקים חוששים מקנסות, יש מי ששוקלים להכריז על פשיטת רגל בשל חובות כבדים

התקנות לשעת חירום אשר הגיש משרד הבריאות, מטילות על בעלי עסקים שורה ארוכה של מגבלות, שספק אם בעל עסק קטן בבאר שבע יכול לאכוף או לעמוד בהן: על בעל העסק להגיש הצהרה על עמידה בתנאים לרשות המקומית. הוא מחוייב למדוד חום לנכנסים לעסק, ולתשאל אותם לגבי תסמיני מחלה.

בעסקים בהם מועסקים בדרך כלל עובדים במשמרות, על בעל העסק, לשבץ את אותה קבוצת עובדים במשמרת. בעת הטיפול בלקוח על העובד לעטות כפפות, אותן עליו להחליף בין לקוח ללקוח. מוכרים מחוייבים לחבוש מסיכה ומגן פנים. בעל העסק אחראי על שמירת מרחק של 2 מטר בין הלקוחות, גם בתור מחוץ לעסק. המפעיל מקום או עסק בניגוד לתנאים דינו מאסר 6 חודשים או קנס. בעלי עסקים קטנים עימם שוחחנו הבוקר הביעו חשש כי ''יחפשו אותם בפינה''. ''אין לי ממש להתחיל מחדש את העסק. מד חום זה 400 שקל, מחיצה זה 3,000. כבר הבוקר באו להציע לי. אנחנו רוצים הבהרות. הממשלה לא סגורה על עצמה ויכולה לסגור את הכל מחדש - וגם ככה השבוע יש עוצר ביום העצמאות, אז חצי שבוע הלך'', אומר בעל חנות קטנה בקק''ל. 

העצמאיים לא מאמינים להצהרות על חבילות הסיוע  של הממשלה

הממשלה קבעה מתווה תכנית הסיוע לאוכלוסיית העצמאיים ובעלי העסקים הקטנים שנפגעו ממשבר הקורונה, אבל העצמאיים לא מאמינים למילה. על פי הממשלה חבילת הסיוע אמורה להצטרף למהלכים  עליה הצהירה הממשלה. אלא שבמציאות, עשרות מיליארדי השקלים היו על הנייר בלבד: רק מעטים עמדו בתנאי ההלוואות בערבות דמינה והמעניקים היו לכל היותר בסך 4,000 שקלים. הממשלה מבטיחה הפעם ''סיוע למגזר העסקי, סיוע ייעודי לעצמאים, פטור מארנונה עסקית ל-3 חודשים, הקמת קרנות להלוואות בערבות המדינה לעסקים קטנים ובינוניים, מימון הוצאת העובדים לחל"ת, החזרי מס ועוד''. בפועל, ביטול הארנונה הוא הנחה בסך 25%. הארנונה בישראל עלתה מאוד בשנים האחרונות, הרבה יותר מהמדד. עסקים רבים בבאר שבע, שלא הכניסו שקל לקופה, לא רואים סיבה לשלם ארנונה על מקום שהיה סגור. 

זאת ועוד: את ההלוואות בערבות מדינה נותנים הבנקים. הבירוקרטיה נוראית, הריבית על ההלוואות גבוהה מאוד ולא מעט בעלי עסקים מספרים כי נאלצו לפנות למימון חוץ בנקאי על מנת לממן את תשלומי החובה. ''הבנק מבקש ממני ריביות של 12 ו-15%, זה לא רחוק מהשוק האפור'', סיפר בעל עסק קטן בשכונה ותיקה בבאר שבע. 

הממשלה הצהירה על  מענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים קטנים – 5.2 מיליארד שקל, מענק ייעודי לעסקים קטנים עם מחזור של עד 20 מיליון שקלים. יהיה עליהם להוכיח שמחזור המכירות שלהם נפגע משמעותית בחודשים מרץ-אפריל וכי זה נגרם מנגיף הקורונה.  על פי הצהרות הממשלה, המענק יוכל להגיע עד לסך של 400 אלף שקלים והוא ישולם על-ידי רשות המסים החל מחודש מאי.

לגבי מענק הסיוע לעצמאים, הוא ינתן למי שהיקף פעילותם ירד בהיקף של 25% לפחות בחודשים מרץ-יוני. המענקיהיה בשיעור של 70% מההכנסה החייבת החודשית הממוצעת, ועד לתקרה של 10,500 שקלים. יתאפשר  להגיש בקשות למענק דרך אתר רשות המסים החל מהשבוע הראשון של חודש מאי. 

אבל הניסיון המר של העמצאים בישראל מוכיח, כי רבות מההצהרות עלולות להישאר על הנייר. חוסר האמון עד כדי כך גדול, עד כי בפורומים של עצמאים טענו כי ההקלות הפתאומיות נועדו לעורר גל תחלואה נוסף, שיתפרץ במאי, בדיוק בתחילת משפטו של ראש הממשלה. הטענה עצמה אינה מעוגנת במציאות: בממשלה דווקא רואים את האסון הכלכלי מתגלגל לפתחה ומודעים לאפשרות שתוך זמן קצר תפרוץ בארץ מחאה אלימה בשל האבטלה וקריסת העסקים, בעיקר מחוץ למרכז. 

המעקב הדיגיטלי אחרי האזרחים פסק, בינתיים

לפני יומיים פג התוקף של הצו שאישפר מעקב דיגיטלי אחרי האזרחים, באמצעות איכון הטלפון הסלולרי. לדעתה של האגודה לזכויות האזרח, מדובר באמצעי חודרני, אשר נועד לנטר את מיקומם ותנועותיהם של מבודדי הקורונה. לאיכון היו לא מעט בעיות, מעבר לפגיעה בפרטיות.

בדיון שהתקיים אתמול אשכנזי דרש להכניס שינויים רבים בהצעת החוק, והציע לבצע את האיכונים רק לחולים מאומתים שנמצאים בבידוד בית ולא על כל החייבים בבידוד בית שאינם חולים.

לפי נתוני המשטרה, שנמסרו לוועדה, בוצעו 7,228 איכונים לחייבים בבידוד. רק כ-4% אחוז מהם נחשדו בהפרת בידוד ומדובר במי שדיווחו על חובת בידוד באתר משרד הבריאות, כי נחשדו שבאו במגע עם חולה מאומת. 

חשש: עליה בתחלואה תחזיר את הגלגל לאחור

בבאר שבע לא ממהרים לשמוח: כל ההקלות זמניות. עליה בתחלואה, בשל הפרה של מעטים, כמו שקרה השבוע בנתיבות, עלולה להכניס את העיר כולם שוב להסגר. באר שבע היא עיר מחוז, אליה מגיעים מכל איזור הנגב ודרום הר חברון. בבאר שבע, הבוקר, שישי, התנועה עדיין דלה. החנויות שעדיין פתוחות, פועלות תחת המגבלות. במכולות בשכונה ה' למשל, אסור להיכנס בלי מסכה וכפפות. רוב מי שנצפו הבוקר בעיר העתיקה עטו מסכה.