עצב גדול: מוריס סמדג'ה, מגדולי ענף הג'ודו בישראל, נפטר בגיל 91

מוריס ז''ל, אביו של המדליסט האולימפי אורן סמדג'ה, הקים את ענף הג'ודו בארץ . יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי: ''גידל דורות של ספורטאים, וחשוב מכך - בני אדם טובים''
send whatsapp messsage send FB messsage
מוריס סמדג'ה ז''ל וברקע, בנו אורן, מדליסט אולימפי (צילום: איגוד הג'ודו הישראלי)

עצב גדול בעולם הספורט בישראל: מוריס סמדג'ה, אביו של המדליסט האולימפי אורן סמדג'ה, ממייסדי הענף  בישראל, נפטר בלילה שבין רביעי לחמישי והוא בן 91.  מוריס סמדג'הנולד בטוניס ועלה לישראל עם משפחתו בשנת 1961.
 


הייתה לכולנו זכות גדולה לקבל מהאור שהאיר עלינו מוריס. אדם שהיה מפורצי הדרך של הג'ודו שלנו, גידל דורות של ספורטאים, וחשוב מכך - בני אדם טובים
 
הוא היה ממקימי ועמודי התווך של ענף הג'ודו בישראל. בשנת 1997 הוא קיבל  דרגת דאן 6 וב-2015 דרגת דאן 8, הגבוהה בישראל כיום. לפני שנה זכה בפרס מפעל חיים בספורט של משרד התרבות והספורט, על פועלו כמאמן וסיועו להתפתחות הענף. סמדג'ה היה מאמנם של בכירי הג'ודאים בישראל ואביו של אורן, מדליסט אולימפי, מאמן נבחרת הגברים ומי שזכה במדליית ארד באולימפיאדת ברצלונה 1992.

קליפ הוקרה למוריס סמדג'ה שהכין הצלם נחום עסיס ז''ל

באיגוד הג'ודו ספדו הבוקר לסמדג'ה: "מוריס סמדג'ה, מראשוני ובוני הג'ודו הישראלי, הלך לעולמו והותיר אחריו מורשת מפוארת של הישגים, עשייה, ודרך. מוריס יישאר לעד בלב מאות ואלפי חניכים רבים שהתחנכו על ברכי מורשתו. איש של אנשים, אדם של מעשים ודוגמה אישית".

יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי, כתב בטוויטר: "הייתה לכולנו זכות גדולה לקבל מהאור שהאיר עלינו מוריס. אדם שהיה מפורצי הדרך של הג'ודו שלנו, גידל דורות של ספורטאים, וחשוב מכך - בני אדם טובים. זכיתי להכיר את מוריס מקרוב גם בזכות העבודה האישית שלי כמאמנו של אורן, וראיתי עד כמה הג'ודו היה קרוב לליבו של מוריס. עד כמה הכיר כל ילד וילדה, ועד כמה אהב אהבה גדולה את הספורט שלנו. הוא יחסר לי מאוד. יהי זכרו ברוך".

שר התרבות והספורט, מיקי זוהר: "הצטערתי מאוד לשמוע על מותו של מוריס סמדג'ה, אביו של אורן סמדג'ה, מאמן נבחרת ישראל בג'ודו. מוריס היה ממייסדי ענף הג'ודו בישראל ותרם רבות לפיתוח הענף. הוא גידל דורות של ספורטאים ואימן את בכירי הג'ודאים. לפני שנה משרד התרבות והספורט העניק לו פרס מפעל חיים על פועלו כמאמן. תרומתו לענף הג'ודו ומורשתו המפוארת תיזכר לעד. אני שולח תנחומים למשפחת סמדג'ה ומשתתף בצערם".