פאלאס להבים -  לא רק לעשירים!

''פאלאס להבים, דיור מוגן וכפר גמלאים ברמה גבוהה מאוד, נותן תחושה שאתה גם ביחד וגם לחוד ומי שעבר את שנת הקורונה, במיוחד המבוגרים שבינינו, יודע להעריך את המקום'', אומרת מלכה כהן, בת 80, דיירת מזה שנה
send whatsapp messsage send FB messsage
מלכה כהן (צילום: גדי סול)

צילומים: גדי סול

עד שנה לפני כן מלכה כהן, בת 80, התגוררה בביתה המרווח בנאות ספיר בבאר שבע ולפני שנה גמלה החלטה בליבה לעבור לפאלאס, אחרי שבדקה דיור מוגן בכמה מקומות. "העובדה שזה מקום חדש,  מודרני ועם כל השכלולים האפשריים, השפיעה על החלטתה, אך מה שהכי גרם לה לבחור במקום הייתה קירבת המקום לחווילתה של ביתה המתגוררת בלהבים.

מה גרם לך לרצות להגיע לדיור מוגן?
"האמת שחשבתי על דיור מוגן כבר שנים רבות לפני כן ובעלי ז"ל רצה שנלך לדיור כזה בבת ים, קרוב לים שהוא כל כך אהב וגם קרוב לבננו המתגורר עם משפחתו בתל אביב. לצערי, נאלצנו להתמודד עם מחלתו של בעלי עד שהוא נפטר והתוכנית לעבור לדיור מוגן נדחתה. תמיד ידענו שנלך לדיור מוגן, בראש וראשונה כדי לא ליפול נטל על ילדנו וגם התבססנו על חברים שהיו מבסוטים מהכניסה לדיור מוגן, כל אחד באזור שלו. אין סיבה שאצטרך להיות למעמסה על ילדיי, מה עוד שהיום דיור מגורים כמו פאלאס למשל, זו חוויה נפלאה וכיפית".מי שיש לו פנסיה וביטוח לאומי, יכול להגיע להסדר בפאלאס בהתאם לגודל הדירה שהוא לוקח. אתה כמעט לא בבית וכל הזמן בחברת אנשים בפעילויות המגוונות ובחוגים השונים, ולכן אין סיכוי להרגיש בודד


מה עוד מושך אותך לגור שם...
"יש פה חוגים נפלאים שאתה לא יודע במה לבחור מרוב אפשרויות, אני הלכתי למקהלה ולתיאטרון ולחוג לאומנות, לסריגה ולקווילטים וכן לסריגת קרושה ולכל מה שבא לי. זה פשוט נפלא, יש פה חדרים מצוידים היטב וממוזגים או מחוממים, יש פה בריכה, חדר כושר ובקיצור כל חוג שתעלו בראשכם. אתה כמעט לא בבית ולכן לא חש בבדידות כלשהי, ובנוסף יש פה חיי קהילה עשירים עם הרצאות מעניינות, ריקודים, הופעות וגם טיולי חוץ". לפעמים אני ממש רוצה כבר להיות קצת לבד ואז אני הולכת לבית החמוד שלי והכיפי ונחה". לדבריה, היא כל כך שבעה מהחוגים וההזדמנויות החברתיות שאפילו לצפות בטלוויזיה אין לה חשק. מלכה היא דוגמא אחת מני רבים שמתגוררת בפאלאס ונהנית ממה שיש למקום היפיפה להציע.

צילום: גדי סול

לא צבט לך קצת בלב, לעזוב מקום מגורים שהתרגלת אליו למקום חדש, קטן יותר ובלי חברים, לפחות בהתחלה?
"להיפך. נפרדתי מהבית שלי בשמחה לטובת חוויה וחיים חדשים שלא אכזבו אותי. אני טיפוס מאוד חברותי כך שהכרתי מיד המון אנשים ונכנסתי די מהר לעניינים". ואכן, בכל מקום שפגשנו מישהו, הוא או היא הכירו אותה ודרשו לשלומה כשהיא מחזירה להם ומגלה בקיאות במצבם הבריאותי." גם לא הצטערתי על פרידה מרהיטים ודברים שממילא חשבתי שהם מיותרים. זו הרגשה כיפית לנקות מעליך דברים להשאיר רק את הנחוץ", היא אומרת.

אפשר לדעת איך בת 80 כמוך נראית צעירה ומלאת חיוניות?
מלכה נשבעה שלא עשתה טיפול יופי ושהיא בקושי משתמשת בקרם לחות, זה כנראה גנטי, היא מצחקקת, ואומרת: "אנחנו היוונים בגילי, לא עושים טיפולי יופי ואנחנו בעד המצב הטבעי של הפנים והגוף."

צילום: גדי סול

כבת מזל סרטן שנולדה ב-7.7 היא מתאפיינת ברגישות יתר וברצון עז לעזור לזולת., מה שמסביר את התעניינותה בזולת ואת התנדבויותיה בעבר שכללו את בית הספר האנטרופוסופי . עד אז היא עבדה ופרשה רק בגיל 69 מעבודתה בנציבות שרות המדינה שאת השלוחה שלה היא הקימה בבאר שבע.

"כשפרשתי" היא מספרת בחיוך, "הודעתי שאני אשמור על הנכדים ואהיה סבתא של פנצ'רים בלבד. כי הגיע הזמן שלי להנות מהחיים וממה שיש להם להציע".  לדבריה, אין פחד לישון בלילות, כי המקום מוגן, אין פחד להרגיש לא טוב, כי יש עזרה רפואית מיידית, ואין רגע דל, כי יש המון פעילויות וצוות נפלא שעושה הכול כדי שרק ניהנה.  ו לטענתה, הרגשת הסולידריות שקיימת פה, מעודדת ומעוררת צער על שלא יכלה להגיע לכאן מוקדם יותר.

יש לפאלאס רושם שהוא נועד לעשירים בלבד...
" ממש לא!  ניתן  לשלם סכום גדול של כסף ולשלם בשוטף פחות, כשהכסף שנשחק בהתאם  לשנים שאת נמצאת שם ואם חלילה הלכת לעולמך משלמים את יתרת הכסף ליורשים, ויש אפשרות לשלם כמוני, סכום כסף גדול יותר שכולל הכול למעט אוכל במסעדת המקום המפוארת. אני למשל לא אוכלת בחדר האוכל כי אני סוג של צמחונית ומעדיפה לבשל בקטנה, בביתי, אך אם אני רוצה להזמין את משפחתי או שמתחשק לי לאכול משהו בחדר האוכל, יש לי את האפשרות תמורת סכום הגיוני וסביר. מי שיש לו פנסיה וביטוח לאומי יכול להגיע להסדר בפאלאס והסדר  משתלם בהתאם לגודל הדירה שהוא רוצה להיכנס אליה. אני לא עשירה אך אני ובעלי היינו מהדור שחסך גרוש לבן ליום שחור. אנשים צריכים לחשוב על יום זקנתם ולהיערך בהתאם אז יהיה פחות ירושה לילדים ופחות עזרה, למרות שעד עכשיו עזרתי כמיטב יכולתי." 

צילום: גדי סול

מה אומרים היורשים?
"שמחים בשמחתי. הרי עדיף להם שלא אפול נטל עליהם ואהיה מאושרת, לא? כולם מפרגנים גם אחיותיי וגיסתי אגב, עוברת לגור מולי, כך שנעשה שמח"

סיפרת על זוגות ש"נולדו" ב"פאלאס", מה עם בן זוג עבורך, חשבת על זה?
''זה מה שכיף בפאלאס ובדיור מוגן, אם הייתי בעיר, אני בטוחה שהייתי מחפשת מישהו כדי לא להיות בודדה, אבל בפאלאס, אין תחושה כזו. יש תחושה, כפי שאמרתי של ביחד ולחוד ושאתה אף פעם לא לבד!" 


 

כתבות נוספות למקרה שפספסת...
יום חמישי | 22 יולי 2021
יום שלישי | 20 יולי 2021