UNDER ARMOU(R)

ארמונד לנקרי חובש מספר תפקידי מפתח בנגב, הוא אחראי לתנאי התעסוקה של למעלה מ-1500 עובדים והוא מאמין שלמרות הקורונה וחילופי השלטון, עדיין מצפה לנו עתיד ורוד
send whatsapp messsage send FB messsage
ארמונד לנקרי (צילום: יח''צ)

ארמו נגד לנקרי או ארמו משלים את לנקרי, כך תוהים רבים מעובדי עיריית דימונה. כי לנקרי הוא מחזיק תיק משאבי אנוש בעירייה ולכן כשיש בעיה עם עובד שחרב הפיטורין מרחפת מעל לראשו, מוצא עצמו לנקרי בדילמה, לכאורה. מחד, הוא אמור לייצג את העירייה בדרישה לפיטורי אותו עובד, אבל מאידך הוא לא רק "איש של עובדים", אלא גם הנציג הכי בכיר באזור של העובדים מתוקף היותו יושב ראש ההסתדרות במרחב. אבל תסמכו על לנקרי שידע להפיק מהסיטואציה את הטוב ביותר הן לטובת המערכת והן לטובת אותו עובד – והיו דברים מעולם. 

ארמו לנקרי, או בשמו המלא ארמונד, 62, הוא אחד הפוליטיקאים הכי עסוקים בנגב בשל מספרם הרב של הכובעים אותם הוא חובש: יו"ר הנהלת סניף הליכוד בדימונה, מ"מ ראש העיר דימונה, יושב ראש ההסתדרות במרחב נגב מרכזי (מזרחי), יושב ראש מועצת העובדים במפעלי ים המלח וחבר בית נבחרי ההסתדרות (בינ"ה). אך לנקרי מזוהה דווקא עם ים המלח. שמו ושם המפעל נאמר בנשימה אחת. ומה הפלא? הרי ככה זה כשאתה עובד במפעל היצרני הזה כבר ארבעה עשורים, מתוכן 30 שנים במועצת העובדים, אולי המועצה הכי חזקה במדינה.  ארמו עבד תשע שנים כחבר במועצה ו... 21 שנים כיושב ראש. ובתרגום לקדנציות: שבע קדנציות ברציפות.  עד כמה חזק לנקרי בים המלח תעיד העובדה כי בשלוש מערכות הבחירות האחרונות לא הוצב אף מועמד מולו והוא נבחר פה אחד.

לנקרי עם יו''ר ההסתדרות, ארנון בר דוד (צילום: יח''צ)

לנקרי, נשוי לאליס, אב לשלושה וסב לארבעה, מתגורר בדימונה מאז עלה ארצה עם משפחתו ב-1961 בהיותו בן שלוש. הוא גדל, צמח ולמד בדימונה. בגיל 18 התגייס לגולני כלוחם. עם שחרורו מצה"ל הוא לא בזבז זמן ומיד החל לעבוד במפעלי ים המלח, שם התקדם כמטאור בסולם ייצוג העובדים. 

יכולותיו לנהל משא ומתן, לייצג את העובדים, לעמוד על שלו כשצריך לצד גמישות והתגמשות כשנדרש, הפכו אותו ל"יצחק פרץ" של ים המלח, רק בלי ההתלהמות והכוחנות, אלא בנועם הליכות, בהבנה ובסבר פנים יפות. "אבל כשצריך להיות נחוש, הוא נחוש", אומר עליו ראש העיר דימונה בני ביטון, ומוסיף "ראינו את הנחישות שלו וההקרבה שלו כשחרב הפיטורין איימה על מאות מעובדי ים המלח, חלקם הגדול תושבי דימונה, לפני כשש-שבע שנים".

לנקרי מגדיר עצמו כ"ליכודניק מבטן ומלידה". מזה כעשור הוא משמש יו"ר הנהלת הסניף המקומי, ו-17 שנים חבר מרכז ליכוד. הוא מקורב להרבה שרים לשעבר, כיום חברי כנסת מן השורה, אך מירי רגב היא הבייבי שלו. ועל כך יעידו שתי עובדות שהפכו להיסטוריה קטנה: את חוג הבית הראשון שלה עם הצטרפותה לליכוד, בחרה השרה לשעבר לקיים דווקא בביתו של מנהיג עובדים המזוהה עמה בנושאים החברתיים והכלכליים. ואילו לכנס הפוליטי הראשון הגדול שלה בעיר יהוד, היא בחרה להושיב אותו על בימת הכבוד ולהעניק לו את הזכות לנאום ראשון. ולנקרי לא אכזב: "מירי יקירתי", הוא פתח, "את תת אלוף בענייני צבא, אבל רב אלוף בנושאים החברתיים" לקול מחיאות הכפיים.

ראיון עם מי שאמור לכאורה להישמע "מפציץ", אבל דווקא מחשב כל מילה וכל משפט שהוא מוציא מפיו.

כל כך הרבה תפקידים, זה לא יותר מידי עומס?
''אין ספק שתפקידיי הם רחבים ובעלי השפעה, כאשר אחד מהם – מפעלי ים המלח – הוא מקור פרנסתי. אבל כשממלאים את התפקידים על הצד הטוב ביותר, בתבונה, העומס פוחת מאליו. בים המלח אני ממש מחובר לעובדים ובעקבות כך גם נשאבתי לתפקידי בהסתדרות, גם בשל פנייתו של היו"ר הקודם אבי ניסנקורן אלי להתמודד על תפקיד יו"ר המרחב. כיום אני חולש על 15,000 חברי הסתדרות ו-50 מקומות עבודה''. 

''כמ"מ רה"ע, שזה תפקיד שהוא מעבר למנהיגות עובדים אלא פוליטי, אני סבור שעלי לתרום את תרומתי לטובת תושבי דימונה. יודגש כי תפקיד זה אני ממלא בהתנדבות!  ואכן, מדובר בעומס רב, אבל עם כל העומס והקושי אני מצליח לחלוק את זמני ולתת מענה לכל דורש''. 

''כשאני נשאל לגבי מגוון התפקידים שאני ממלא, תשובתי היא, שכל תפקיד שלקחתי על עצמי ולמדתי אותו היטב גם התאהבתי בו ולכן קשה לי לעזוב אותו''. 

ומה אומרת המשפחה? 
''אין ספק שללא גיבוי של המשפחה לא הייתי מצליח. את סופי השבוע שלי והחגים אני מקדיש נטו למשפחה, כפיצוי. לא מספיק אמנם, אבל לפחות אני עושה השתדלות''.


"לאחר הצטרפותי להנהלת העיר כמ"מ של בני ביטון, ראיתי את העשייה הגדולה ואת ההתנהלות שלא יכולתי לראות מהאופוזיציה. וכדברי אריק שרון ז"ל "דברים שרואים מכאן לא רואים משם"
מבחינה ייצוג העובדים תקופת הקורונה היא הקשה ביותר שידעת מעודך?
''אין ספק שהקורונה השפיעה בעיקר על אותם עובדים שאינם מאוגדים תחת ההסתדרות ולכן בכל מקום עבודה מאוגד הפגיעה בעובדים היא מינימלית. לשמחתי במרחב שלי לא היו פיטורי עובדים, אלא חל"ת, אבל העובדים כבר הספיקו לחזור לעבודה כבר לפני מספר חודשים ולא "נתקעו" בבית כמו אלה מהמגזר הפרטי שעדיין מעדיפים את הישיבה בבית עם 70% שכר''. 

''לצערי, המדינה עדיין חווה סוג של "פוסט טראומה כלכלית" וההסתדרות יחד עם היושב ראש שלה ארנון בר דוד מגלה אחריות ומעורבות בכל המתרחש במשק ועושה כמעט את הכול על מנת להקטין את הפגיעה בעובדים בכלל ובפרט באותם עובדים אשר אינם מאוגדים כדוגמת העצמאים, שזו להם הפעם הראשונה שעומד מאחוריהם גוף כמו ההסתדרות''.

מה לגבי תמיכה פיננסית וסיוע לעובדים?
''ההסתדרות העמידה את כל האפשרויות על מנת להקל על אותם עובדים שהיו בחל"ת, אם זה בהלוואות או בדברים אחרים המשליכים על משפחותיהם. לכן אני מאוד מקווה שאנחנו, לאור החיסונים ולמרות החששות שעלו לאחרונה, נמצאים כבר ביום שאחרי ולא מחכות לנו הפתעות מהסוג הרע כפי שאנחנו מדווחים לאחרונה. לכן אני מאמין שאלו שנפלטו ממקום עבודתם גם ישובו אליו בהקדם''.

בשנתיים האחרונות התקיימו ארבע מערכות בחירות ארציות, מה שאומר שבפועל המדינה נוהלה על ידי הרשויות המקומיות... 
''אין ספק שלרשויות אשר היו בגירעונות היה קשה מאוד להתמודד עם הצרכים של תושביהן כשאין תקציב שנתי מאושר. אני יכול להעיד על דימונה. בדימונה עשינו את הכול על מנת להקל על התושבים וביוזמת ראש העיר בני ביטון חילקנו מנות מזון לתושבים, שמרנו על בריאותם על ידי חלוקת מסכות וקיימנו פעילויות מניעתיות ואף תרבותיות, כך, למשל, הסתובבנו עם אומנים מהשורה הראשונה בשכונות השונות והנעמנו את זמנם של התושבים. מעבר לזה ראשי המכלולים בעירייה פעלו ברמה מקצועית וגבוהה ונתנו את המענה הטוב ביותר לצרכי התושבים. לכן אני סבור כי עברנו את המשבר הזה על הצד הטוב ביותר''. 

נעבור לפוליטיקה הארצית ברשותך. אתה מכיר היטב את הליכוד. אחרי 12 שנים מתברר כי בכל זאת יש לנתניהו מחליף...
''ימים יגידו אם השילוב של שמונה מפלגות מהקצה הימני והשמאלי ומהמרכז בראשות נפתלי בנט יוכיח את עצמו. אני אמנם מאחל הצלחה לממשלה, כל ממשלה, אבל אני בספק רב אם הממשלה הזו תשרוד. במקרה של נפילתה אני צופה מחיקה טוטאלית של כמה מהמפלגות המרכיבות אותה. כך למשל אני לא רואה את ימינה, את תקווה חדשה, את מרצ ואת רע"ם עוברות את אחוז החסימה. גם לגבי כחול לבן ואפילו מפלגת העבודה אני בספק לגבי עמידותן בפני הבוחר הישראלי. לדעתי, רק יש עתיד וישראל ביתנו יחזיקו מעמד ולכן יש סיכוי גדול שבבחירות הבאות הליכוד בפרט והימין בכלל יתחזק בצורה משמעותית מאוד. אבל עד אז נקווה לטוב ונחזיק אצבעות לכל ממשלה שתפעל למען העם והמדינה, כאן ובחוץ''. 

 לנקרי עם אלי ברדה ממגדל העמק, ביטון וללוש (צילום: יח''צ)

חברת הכנסת מירי רגב אמרה לך "אתה חייב לחזור להיות האיש שלי". אתה האיש שלה בנגב?
''לאורך השנים יצרתי מערכת יחסים עם רוב שרי הממשלה והח"כים של הליכוד, לא מתוך אינטרס אלא מתוך הסכמה עם דרכם החברתית. את מירי רגב אני לא יכול לשכוח, כי את הכנס הפוליטי הראשון שלה היא עשתה אצלי בבית וכבר באותו כנס ראיתי שהיא מנהיגה אמתית עם יכולות מוכחות וקבלות. במקביל אליה יש לי חברים קרובים אחרים כמו גדעון סער, גלעד ארדן, יריב לווין, יולי אדלשטיין, צחי הנגבי וגילה גמליאל. מירי רגב, בניגוד להרבה פוליטיקאים, נוהגת לשמור בקנאות על קשר עם השטח ואיתי כמובן. אבל אני בטוח שלא רק איתי אלא גם עם אחרים וזה לא מפתיע שבפריימריס האחרונים בליכוד היא הוצבה במקום גבוה ומצפה לה עתיד מזהיר בתנועה''.

אתה רואה בה כמי שבעתיד תהיה יו"ר הליכוד? 
''כן, אבל לא רק בה, אלא ישנם עוד כמה חברי כנסת שיכולים להוות את דור ההמשך של תנועת הליכוד כמחליפים של היו"ר הנוכחי נתניהו''.

אין זה סוד שבקדנציה הקודמת השתייכת לאופוזיציה במועצת העיר... 
''בבחירות הקודמות לרשויות ב-2013 היה אך טבעי שאשתלב בפוליטיקה המקומית. אלא שכאיש ליכוד, בשל מחלוקות עם ראש העיר בני ביטון, נאלצתי להתמודד במסגרת "ישראל ביתנו", וזאת באישור מוסדות הליכוד. כיו"ר האופוזיציה השתדלתי לנהוג בצורה עניינית ולפעול כיו"ר אופוזיציה לכל דבר ועניין. אולם לאחר הצטרפותי להנהלת העיר כממלא מקום ראש העיר בני ביטון ראיתי את העשייה הגדולה ואת ההתנהלות שלא יכולתי לראות אותם מהאופוזיציה. וכדברי אריק שרון ז"ל "דברים שרואים מכאן לא רואים משם". אין ספק שהמשבר שהיה בין ראש העיר לביני יכול היה להימנע אם היינו פועלים אחרת. אבל מה שחשוב הוא שהיום אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא על מנת לקדם את דימונה. ראש העיר ביטון עשה ועושה מהפיכות בתוך העיר ברמה הכי גבוהה וזאת על מנת להביא אותה להיות השנייה בגודלה בנגב אחרי ב"ש, להיות אטרקטיבית לצעירים, להשאיר בה את התושבים, לקדם את התרבות, לפתח אותה בתשתיות, במתקנים וכדומה''.

בזכות מערכת היחסים המיוחדת שהייתה בין ביטון לשלטון הקודם הושגו משאבים גדולים לטובת פיתוחה ושגשוגה של העיר. 
הסתדרות, מועצת עובדי ים המלח, עיריית דימונה. השלב הבא זה כנסת?

''היו תקופות שחשבתי על הכנסת ואף היו לי מספר הצעות ממספר מפלגות שהיו הופכות אותי לחבר כנסת, אבל העדפתי את העשייה המקומית והאזורית על פני הארצית, כי כאן התרומה שלי באה לידי ביטוי טוב יותר מאשר הייתה באה לידי ביטוי כח"כ. ולהודות על האמת, כבר אין לי שאיפות בכיוון הפוליטיקה הארצית''. 

לסיום, איפה נראה אותך בעוד 4-5 שנים אחרי הפנסיה?
''אני אמנם אצא לפנסיה מעבודתי בים המלח, אך לא מפעילות ציבורית, לפחות לא ברמה של דימונה והנגב. פעילות ציבורית היא גם החמצן וגם האדרנלין שלי. לגבי פעילות ארצית: תלוי בסיטואציה ובקונסטלציה. תודה לאל, אין לי דאגות פרנסה ולכן אני אוכל להמשיך לתרום בשקט ככל יכולתי''. 

ומה התחזית שלך לעתיד?
''אני אופטימי ומאמין כי למרות הקורונה וחילופי השלטון, עוד נכונו לעיר שלנו ולמדינה שלנו עלילות ובשורות טובות''. 
על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''ברנז'ה NEWS'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתים בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: gvanim.bs@gmail.com


​​​​​​​

כתבות נוספות למקרה שפספסת...
יום ראשון | 18 יולי 2021
יום חמישי | 15 יולי 2021