הנהגים הצעירים בבאר שבע מסכנים את עצמם ואת הציבור

באר שבע מדורגת רביעית, מבין הערים הגדולות, במספר התאונות בהן מעורבים נהגים צעירים - כך לפי נתוני עמותת אור ירוק
send whatsapp messsage send FB messsage
תאונה קטלנית סמוך לבאר שבע (צילום ארכיון: דוברות זק''א)

נהגים צעירים נפגעים בתאונות דרכים בשיעור גבוה יותר מחלקם במצבת הנהגים אך נתונים חדשים חושפים כי הם לא רק נפגעים בשיעור גבוה אלא גם פוגעים. בבאר שבע 900 נהגים צעירים (עד גיל 24) היו מעורבים בתאונות דרכים בעשור האחרון (2023-2014), 19 מהם היו מעורבים בתאונות קטלניות (בהן נהרג לפחות אדם אחד) ו-117 היו מעורבים בתאונות קשות. בשנת 2023 היו מעורבים 74 נהגים צעירים בתאונות דרכים בעיר, שלושה מהם היו מעורבים בתאונות קטלניות ו-17 היו מעורבים בתאונות קשות - כך על פי נתונים של עמותת אור ירוק, המבוססים על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

עו"ד יניב יעקב, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "נהגים צעירים הם אוכלוסייה בסיכון גבוה למעורבות בתאונות דרכים. חוסר הניסיון, נהגיה בשעות הלילה, לעיתים בעייפות ותחת השפעת אלכוהול הם מאפיינים בולטים בקרב הנהגים הצעירים. הנתונים הקשים הללו מחייבים את משרד התחבורה והבטיחות בדרכים לאמץ תכנית רב שנתית אשר תשים את בטיחותם של הצעירים בראש סדר העדיפויות ותפעל כבר בשלבים הראשונים של תהליך הכשרת הנהג. ככל שנדע להכשיר נהגים טובים ובטוחים יותר בשלב מוקדם יותר נוכל לקטוף את פירות ההשקעה בגיל מאוחר ולהציל חיי אדם. חינוך בגילך צעיר, מיקוד אכיפה באזורי בילוי וענישה מרתיעה הם צעדים חשובים ונדרשים בצמצום תאונות הדרכים שבהם מעורבים נהגים צעירים".

בעשר השנים האחרונות (2023-2014) כ-25,500 נהגים צעירים היו מעורבים בתאונות דרכים במעורבות בתחום העירוני בלבד. מעל 3,300 מהן אירעו בירושלים, 3,281 נוספות התרחשו בתל אביב-יפו, ובחיפה קרוב ל-1,400 תאונות. באר שבע מדורגת רביעית.

הסיבות המרכזיות להיפגעות ולמעורבות הגבוהה של נהגים צעירים בתאונות דרכים  מצביעות על חוסר ניסיון, היעדר יכולת לקרוא את מפת הסכנות שבכביש, עודף ביטחון עצמי, לחץ חברתי וסף גירוי נמוך. כל אלה מגדילים את הסיכון למעורבות בתאונות דרכים ומגבירים את חומרת הפגיעה. הגורמים הנפוצים ביותר להיסח דעת בנהיגה כוללים שימוש בטלפון הנייד, נוכחות של נוסעים נוספים ברכב והתרחשויות בתוך הרכב, האזנה למוזיקה או לרדיו, נהיגה תחת השפעת אלכוהול או חומרים אסורים ושלטי חוצות דיגיטליים.

קראו עוד באותו נושא:
מחיר דמים: הסיכום העצוב של תאונות הדרכים בבאר שבע