פסטיבל דרום אדום: עשרות אלפים יבלו סמוך לאזורי מלחמה, באישור המשטרה וצה''ל

אחרי חודשים של מלחמה, הכלניות פורחות: אירועי דרום אדום יצויינו בטיולים ושלל אירועים, למרות הלחימה ודווקא להראות את החוסן של תושבי הדרום
send whatsapp messsage send FB messsage
פסטיבל דרום אדום: עשרות אלפים יבלו סמוך לאזורי מלחמה, באישור המשטרה וצה''ל צילום: פולה כהן, קק''ל. צילום וידאו: יצחק לוגסי, קק''ל

על אף המצב הביטחוני הרגיש בנגב, המשטרה וצה''ל יתירו לעשרות אלפי מטיילים ומבלים להשתתף באירועי ‘’דרום אדום'', הנערכים מסוף שבוע זה. במשטרה וצה''ל מסבירים כי קיום אירוע בו יהיו במרחב עשרות אלפי מטיילים נעשה אחרי ‘’ביצוע התאמות''. כזכור, בעזה יש רגע 136 חטופים בידי ארגון הטרור חמאס, שהוכיח כי הוא הצליח לשמרק את היכולות הרקטיות שלו ולירות לא רק אל העוטף, אלא גם לעבר גוש דן. 

בהודעה משותפת של המשטרה וצה''ל מסבירים כי ‘’הפעילות אושרה בהתאם להערכת המצב הביטחונית, ולצד התאמות שנעשו בשל המלחמה. בין ההתאמות הסטת מוקד האירועים לחלקה המזרחי של גזרת הנגב המערבי, איסור נסיעה על כביש 4 מצומת יד מרדכי ועד למעבר ארז, וכן על כביש 232 מצומת שער הנגב ועד לכרם שלום במהלך סופי השבוע בהם מתקיים האירוע. המרחב יתוגבר בכוחות צה״ל ומשטרת ישראל''.

חלקו המערבי של העוטף עדיין מוגדר כשטח צבאי סגור בשל המלחמה:  ‘’קיים איסור לחצות גדרות, לנוע בדרכי עפר לא מסומנות ולהיכנס למקומות מגודרים ומשולטים. עקב חשש להימצאות נפלים או תחמושת במרחב, בעת היתקלות בחפץ חשוד אין לגעת בו ויש לדווח למוקד 100 של המשטרה'', נמסר.

‘עוד נמסר, כי ’עקב חשש להימצאות נפלים או תחמושת במרחב, בעת היתקלות בחפץ חשוד אין לגעת בו ויש לדווח למוקד 100 של המשטרה. יש לפעול על פי הנחיות גורמי הביטחון במרחב. נדגיש כי לא תותר תנועה במרחב השטח הצבאי הסגור, מלבד תנועת תושבי היישובים המתגוררים בשטח זה, בהצגת תעודת זהות''.

 

צילום: אתר פסטיבל דרום אדוםבין האירועים המרכזיים:
ביום שישי, ה-16 בפברואר - צעדת כלניות לזכרו של אופיר ליבשטיין ז"ל
הצעדה מצדיעה לאופיר ליבשטיין ז"ל, מההוגים והיוזמים של פסטיבל "דרום אדום", שנהרג  בהגנה על יישובו, קיבוץ כפר עזה. אופיר היה איש של חזון ומעש, שימש כראש מועצת שער הנגב והיה מעורב בתחומי עשייה רבים. אבל מקום מיוחד בליבו היה למימושו של חלום – לשנות את הדימוי של צפון הנגב מאזור מוכה טילים לאזור של פריחה, של יופי ושל תקווה.

מסלולי הצעדה יצאו מאזור אתר הראשונים בקיבוץ רוחמה (מקום ההתיישבות ההיסטורי) המסלולים עוברים בנוף ציורי של בתרונות אדמת הלס, לצד פריחה מרהיבה, נופים פתוחים ואתרים היסטוריים.

 

צילום: אתר פסטיבל דרום אדום

לאורך המסלול יפגשו הצועדים בפעילויות והפעלות. מסלולי הצעדה לבחירתכם – 3.5 ק’’מ למשפחות, 6.5 ק"מ ו-10 ק"מ. כרטיס הכניסה לצעדה כולל ביטוח וערכה מפנקת. בערכה צמיד זיהוי המקנה כניסה והשתתפות בצעדה. לא תתאפשר כניסה ללא צמיד זיהוי. * יש להצטייד בכובע, מים ונעליים סגורות.

יום שישי, ה-9 בפברואר: מרוץ הכלניות 
מרוץ הכלניות, שמתקיים מידי שנה בפסטיבל "דרום אדום", יתקיים גם השנה, במסלול שונה. והשנה נרוץ עם תקווה ותפילה לשחרור החטופים ובהצדעה לשוטרי מרחב דרום.

שלושת מסלולי הריצה יעברו בפארק גרר-שרשרת וסביבתו, אזור בעל ייחודיות נופית, ספוג בהיסטוריה עתיקת יומין.
לאורך המסלולים, העולים ויורדים, נחשף ליופיו של נחל גרר, ליער שרשרת ולמעיינות באפיק הנחל ונתבשם מהפריחה העונתית ומיופיין של הכלניות.
המירוץ מתקיים בשיתוף מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים.

לכל אירועי דרום אדום - בקישור זה

החל מהחודש הקרוב ניתן לראות פריחה מרהיבה ולטייל ביערות בין שלל הפרחים והעצים. ציבור המטיילים מוזמן כבר עכשיו לבוא ולטייל בין הפרחים ביערות קק"ל באזור הנגב הצפוני. 

תוכלו למצוא את הכלנית הנפוצה שאותה אנו מכירים בצבע אדום בוהק מלווה לעיתים בכלניות לבנות ואף וורודות ולצידן בצבעי לבן צהוב ואף סגול בפריחה מרהיבה ומגוונת, ביערות קק"ל הפורחים תוכלו לראות מופעי כלניות אדומות בוהקות ביערות שחריה, ניר משה ויער רוחמה.  בנוסף לכלניות ניתן לראות את השקדיות ביופיין הלבן שמבשרות על האביב הקרב ובא.

 


דווקא עכשיו בימים אלו של שגרת מלחמה, הפריחה, השטחים הפתוחים ממלאים את הלב בתחושה של משהו חדשכך למשל, ביער שחריה בין השבילים, חניונים ומקומות הפנאי והנופש תוכלו למצוא כלניות ולצידן רקפות סגולות שגם הן כמו הכלניות גיאופיטים בעלות כתרים. ביער רוחמה, בין הגבהות היפות כל עונה צובעת את המרחבים בגוון משלה ובעונה הזו מופעים רבים של פריחות מגוונות, רקפות סגולות, רותם המדבר שצומח גם ביערות הפחות מדבריים, שקדיות וכמובן כלניות אדומות בוהקות, שיצמחו לכדי מרבדים אדומים וכמובן לא לשכוח שמדובר בפרחים מוגנים.

 

צילום: אתר פסטיבל דרום אדום

ביער ניר משה לצד מסלול האופניים ונקודות התצפית, פריחת כלניות ולצידן חרדלים לבנים שצבע פריחתם גם הוא צהוב ליד חרציות השדה הצהובות המופיעות בכתמים נרחבים, הסביונים שגם הם צהובים ילוו פריחת כלניות באזורים רבים. את האירוסים הארצישראלים ניתן למצוא במקומות בודדים ודי נסתרים, בעיקר למרגלות ההרים ובמופעים מיוחדים ניתן לראות את האירוס השחום.

הכלניות ביערות מלוות גם בצמח הדודא הרפואי המלווה בפריחה סגולה אז שימו לב ותסתכלו בין העצים ואולי תגלו פריחות נוספות שהטבע מציג לנו לראווה.

גלית וקנין, מנהלת רכזות קליטת קהל במרחב דרום: "דווקא עכשיו בימים אלו של שגרת מלחמה, הפריחה, השטחים הפתוחים ממלאים את הלב בתחושה של משהו חדש, קרן קימת לישראל ממליצה צאו לאתרי הפריחה ותהנו מהשלווה".