הממשלה מתכננת קיצוץ שיפגע אנושות בנגב: ''יעלה בחיי אדם''

''השלכות הרות אסון'': תקציבי התוכניות הקריטיות לטיפול באלימות ובפשיעה בחברה הערבית עתידים לספוג קיצוץ חד
send whatsapp messsage send FB messsage
נשק בלתי חוקי שנתפס בנגב (צילום המחשה, ארכיון: משטרת ישראל)

ארגון ״יוזמות אברהם״ מזדעק לנוכח  הקיצוץ בתוכניות לצמצום הפשיעה והאלימות בחברה הערבית: ״אנו מבינים את הצורך בקיצוצים רוחביים לאור צרכי המלחמה, אך מצב הפשיעה והאלימות בחברה הערבית, שכידוע שבר שיאים היסטוריים בשנה החולפת, הוא מצב חירום - וכך יש להתייחס אליו'', אומרים בארגון.
 


חגי רזניק ראש מכון ריפמן לפיתוח הנגב: "האוכלוסיה הבדואית גלתה ומגלה סולדריות גדולה במערכה. זהו פרי מאמץ ממשלתי, מקומי ושל חברה אזרחית משך שנים. קיצוץ בחומש הוא טעות חמורה ואסור לעשות אותו. אני קורא לממשלה לעצור את הפגיעה בחומש לטובת פיתוח הנגב כולו"

 


״לקיצוץ 15% מתקציבי התכניות 549 ו-550 יהיו השלכות הרות אסון עבור החברה הערבית בישראל ועל כן חייבים להחריג קיצוץ זה. בזמן שהממשלה מעבירה כספים קואליציוניים שמנים לטובת סקטורים מסוימים, לא ייתכן שדווקא בתוכניות קריטיות אלו יקוצץ התקציב''.

״מדובר בהחלטה שתעלה בחיי אדם, אנו קוראים לממשלה להימנע מכל קיצוץ בתקציבי התוכניות למיגור הפשיעה והאלימות להן זקוקה החברה הערבית כל כך״.

חגי רזניק ראש מכון ריפמן לפיתוח הנגב אומר: "האוכלוסיה הבדואית גילתה ומגלה סולדריות גדולה במערכה. זהו פרי מאמץ ממשלתי, מקומי ושל חברה אזרחית משך שנים. קיצוץ בחומש הוא טעות חמורה ואסור לעשות אותו. אני קורא לממשלה לעצור את הפגיעה בחומש לטובת פיתוח הנגב כולו"


השנה המדממת ביותר

שנת 2023 הייתה המדממת ביותר בתולדות המדינה מבחינת פשיעה ואלימות בחברה הערבית, כאשר 244 אזרחיות ואזרחים ערבים קיפחו את חייהם – יותר מכפול בהשוואה לשנה שעברה.

מניתוח הנתונים עולה כי ישנה עלייה במקרי רצח בכל רחבי המדינה, אולם העלייה המשמעותית ביותר התרחשה באזור הצפון. הסיבה העיקרית לכך היא פעילות מוגברת של ארגוני פשיעה באזור זה. 

כמו כן, בעקבות הפעילות המשמעותית של המשטרה נגד הפשיעה המאורגנת שהחלה בזמן ממשלת בנט-לפיד, התפתחו מספר מאבקי ירושה ושליטה של רבים בשנת 2023 בטריטוריה בין ארגוני פשיעה ובין פלגים בתוך הארגונים עצמם. 

מאבקים אלה גבו את חייהם בהתבסס על דיווחים ממגוון מקורות וביניהם הודעות משטרת ישראל, פרסומים בתקשורת, ומידע שהגיע מהשטח ביצענו הערכה של הרקע למקרי ההרג הרבים. לפי הבדיקה, הרקע למעל שני שליש (71.7%) מהמקרים הוא מאבקים בין ארגוני פשיעה או עבריינים, וסכסוכים משפחתיים או שבטיים.