תוכנית לבנות 3,800 יח''ד ביישוב המבוסס בנגב מסעירה את התושבים

ברשות מקרקעי ישראל מתכננים לבנות לשלש את אוכלוסיית היישוב. המועצה: ''נקיים דיונים במתכונת ''שולחנות עגולים'' עם התושבים, ככל שתכנית האב הכלכלית ללהבים תתקדם''
send whatsapp messsage send FB messsage
היישוב להבים (צילום: BACKBKA / CC BY 3.0)

להבים סוערת: רשות מקרקעי ישראל מתכננת לבנות 3,800 יחידות דיור  - ההרחבה הצפונית - והתושבים מתנגדים, מהטעם שהבניה המסיבית תשנה את אופיו של היישוב הכפרי, אחד המבוססים בישראל (אשכול כלכלי-חברתי 10). 

השבוע (ביום שני) קיימה הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור ( ותמ"ל ) דיון  על תוכנית של רשות מקרקעי ישראל  להקים שכונת ענק חדשה בלהבים -  3,820 יחידות דיור חדשות, אשר יביאו  להכפלת אוכלוסיית היישוב לכפי 3. תושבי להבים מתנגדים לתוכנית. מדובר בתוכנית תמל/1120. 

התוכנית המוצעת מדברת על שטח של 2,676 דונם בחלקו הצפוני היישוב, בסמוך לתחנת הרכבת בנוסף לנדל''ן למגורים, מוצע להקים 330,000 מ"ר של שטחי תעסוקה, 10,000 מ"ר מסחר, ו-120,000 מ"ר למבני ציבור. כדי לממש את התוכנית יהיה צורך לשנות את ייעוד הקרקע מאזור חקלאי ושטח ציבורי פתוח, למגורים, תעסוקה ומסחר. 

אחת הסיבות לקידומה של התוכנית, הינה מעבר צה''ל לנגב, במסגרתו עשויים עשרות אלפי משרתי קבע הנחשבים כאוכלוסיה חזקה ואיכותית, יעתצייתנו את מעברם לנגב במגורים ביישוב כפרי איכותי כפי רמתם. בעבר הוצג מעבר צה''ל לנגב כצעד שיחזק מאוד את באר שבע, המציאות הוכיחה אחרת: התוכניות מתמהמהות להתמשש, המשרתים מעדיפים לנסוע מדי בוקר למרכז ובחזרה. תוכניות שונות בשנים האחרונות דיברו על הגדלת אולכוסיית הנגב, אירועי ה-7.10 מכתיבים מציאות אחרת. 

ראש מועצת להבים, יוסי ניסן, פרסם באתר המועצה הבהרה, בין היתר בעקבות כתבה שפורסמה באתר ‘’מגדילים'':

‘’ראש המועצה מתנגד לבניית 3,800 יחידות מעבר לכביש 31.

להלן התייחסות והבהרה בעניין:

1. בשנת 2005 הגישה המועצה מקומית להבים פניה למשרד הפנים להרחבת שטחי השיפוט של היישוב, לצורך פיתוח כלכלי ויצירת שטחי מגורים.

מאז ועד היום התחוללו שינויים גדולים (כמו קבלת ההחלטה מהזמן האחרון על הקמת יישוב חדש של 80 אלף תושבים צפונית ללהבים, בתחום המועצה האזורית "בני שמעון") אשר אינם עולים בקנה אחד עם טובת היישוב.

2. ועדת הגבולות שהוקמה בהמשך החליטה בשנת 2018 על העברת 4,638 דונם משטח השיפוט של המועצה האזורית בני שמעון ללהבים.

3. המדינה כבעלת השטח, באמצעות הותמ"ל (הוועדה למתחמי מגורים מועדפים) הכריזה על מתחמים מועדפים לבנייה וכך הכריזה על מתחם להבים צפון בעדיפות לבניית 3,800 יח״ד בצפון להבים מעבר לכביש 31.

4. כעת התכנית משלבת מגורים עם 200,000 מטר למסחר, תעסוקה ועוד.

5. במקביל פועלת המועצה להכנת תכנית אב כלכלית ללהבים 2040 ואנו נפעל בכל כוחנו ובכל האמצעים, לרבות פגישות עם נציגי ממשלה, על-מנת למקד את התכנית למסחר ותעסוקה בלבד, לטובת פיתוח והזנקת להבים בכל ההיבטים בדגש על יציבות כלכלית, פיתוח התרבות והחיים הקהילתיים, חינוך והעלאת רמת השירותים לתושבים.

נמשיך לעדכן אתכם בשקיפות מלאה ונקיים דיונים במתכונת "שולחנות עגולים" עם התושבים, ככל שתכנית האב הכלכלית ללהבים תתקדם וכפי שעשינו בנוגע לשכונת "שרונים".