''העיר באר שבע קורסת כלכלית''

מסמך פנימי של העירייה, שהגיע לידי המערכת, חושף את גודל האסון הכלכלי בבאר שבע, שגם כך נתוני הפתיחה שלה לא היו מבריקים כבר שנים
send whatsapp messsage send FB messsage
עיר ריקה (צילום: דני בלר)

עיר בקריסה: מתקפת הטרור על הנגב ומלחמת חרבות הברזל המיטו אסון כלכלי על באר שבע, עיר שגם כך נתוני הפתיחה שלה בתחום המסחר לא היו מבריקים, כפי שעלה כבר לפני שנים מדוחות של פירמת דאן&ברדסטריט. גם מהמסך וגם משיחה עם בעלי עסקים ועצמאים עולה, כי הפיצוי לעסקים אותו הבטיח שר האוצר כמעט ולא שולם לעסקים ועצמאים בעיר. בעלי עסקים ועצמאים עימם שוחחנו, שהיו סגורים בהוראת פיקוד העורף וגם כעת חווים תנועת לקוחות אפסית וירידה משמעותית בהיקפי העבודה, נמצאו ‘’לא זכאים'' או שהתקשו מאוד להגיש את הבקשות. הפיצוי לעצמאים קטנים נמוך במיוחד, בין 1,700 לכ-3,500 שקלים וגם אותו מתקשים רבים לקבל.
 


העיר באר שבע על מגוון העסקים בה, קורסת כלכלית והעסקים זועקים לעזרה. לא מעט פניות מגיעות לרשות עם עסקים המודיעים על סגירת העסק ואי יכולת
תזרימית להמשיך ולתפקד
 

מהמתואר במסמך עולה, כי  ‘’בימים אלה, כאשר המשק מנסה להתאושש, העסקים בעיר באר שבע קורסים. החל מרדת החשיכה אין תנועה כלל בעיר, העסקים נסגרים, ואף עתה, אנו עדים לפגיעה הקשה איתה מתמודד המגזר העסקי . במהלך חודש אוקטובר בדיוני ועדת כספים דובר על באר שבע במתווה הפיצוי של הישובים 0-40 , כאשר השיח היה לגבי חודשים אוקטובר -נובמבר. זה המסר שהועבר לעסקים בעיר, כך שהעובדה שבאר שבע טרם אושרה למתווה חודש נובמבר, מפתיעה ומעוררת בה לה בקרב בעלי העסקים''.

בזכור,  חודש נובמבר הינו חודש שבו הנחיות פיקוד העורף, עדיין ובדומה לחודש אוקטובר, הגדירו את באר שבע כ''צהובה" וזאת עד לתאריך .11.202302 , בהשוואה לגוש דן, שם הפעילות העסקית פעלה על פי הנחיות פיקוד העורף כאזור "ירוק", משמע פעילות עסקית כבשגרה.

 

עסק להשכרה (צילום: דני בלר)מהמסמך עולה, כי הפעילות הכלכלית הצטמצמה משמעותית, עסקים ספורים בלבד החלו לקבל את הפיצוי (מקדמה בלבד- עד 60%)  בגין חודש אוקטובר וחלקם אף לא נפתחו מחדש. המשמעות לעסקים קטנים ללא תזרים מזומנים הינה איום ממשי בסגירת העסק.

העסקים לא מסוגלים לשלם ארנונה

המצב הכלכלי כואב גם לעיריית באר שבע בכיס: במהלך חודש נובמבר כ- 30% מהעסקים בעיר הגישו בקשות לביטול הוראות קבע עבור תשלומי הארנונה - מצב הממחיש באופן ברור את מצבם הכלכלי של העסקים בעיר שלא עומדים בת שלומי הארנונה השוטפים. כמו כן, רק כ-40% מהעסקים שילמו את שובר הארנונה עבור חודש נובמבר-דצמבר .

סוגיה נוספת: באר שבע ביססה את כלכלתה על היישובים מסביב ועל אוכלוסיית הסטודנטים, שטרם חזרה לעיר. תושבי העוטף פונו מבתיהם ו-30,000 הסטודנטים, שהיו כוח צרכני במקומות הבילוי והפנאי, עוד לא חזרו לעיר. עיון ברשתות חברתיות מקומיות מגלה עסקים רבים בתמחמים סטודנטיאלים במעמד ‘’להשכרה'' ולמכירה''. 

‘’הנתונים מצביעים על הקושי הכלכלי הקשה שהעיר חווה. קושי שהיה עוד טרם המלחמה בעקבות סבבי הלחימה הקודמים, בדגש על "שומר חומות" , ואשר החריף משמעותית עם פרוץ המלחמה ב- 07.10.2023 . העיר באר שבע על מגוון העסקים בה, קורסת כלכלית והעסקים זועקים לעזרה. לא מעט פניות מגיעות לרשות עם עסקים המודיעים על סגירת העסק ואי יכולת
תזרימית להמשיך ולתפקד.