''הצל את הענף העסקי מקריסה'' מבקש דנילוביץ' משר האוצר

''לצערי הרב, המגזּר העסקי מתקשה להתאושש ולחזור לפעילות סדירה'', מודה ראש עיריית באר שבע ומבקש משר האוצר להרחיב את מתווה הפיצוי גם לחודש נובמבר
send whatsapp messsage send FB messsage
דנילוביץ' וסמוטריץ' (צילום ארכיון, עיריית באר שבע)

‘’חוסנה של העיר כמו של המדינה כולה, מושפע מחוסנה הכלכלי. העדר פיצוי ראוי לחודש נובמבר עשוי להביא לקריסת המגזר העסקי בעיר. פגיעה קשה בבאר שבע, בנגב ובדרום כולו. על כן, אני פונה בכל לשון של בקשה להכליל את העיר באר שבע במתווה הפיצויים המורחב גם לחודש נובמבר'', כך כותב היום, חמישי, ראש עיריית באר שבע בפניה לשר האוצר בצלאל סמוטריץ.

המתווה המורחב לעסקים בבאר שבע אמנם אושר, אבל בעלי עסקים רבים מדווחים על קשיים בקבלת הפיצוי וקושי לעמוד בתנאים. ‘’כאילו שעשו את זה בכוונה. הייתה לי ירידה בהכנסות, אבל רואה החשבון אמר לי שאני לא זכאי. באוקטובר הייתי סגור, רק בסוף החודש התחלתי קצת לפתוח'', מספר לנו בעל חנות בעיר העתיקה. המציאות הזו לא נעלמת מקברניטי העיר, שגם רואים אותה בשטח.
 


המתווה המבורך נכנס לפועל רק בשבוע האחרון, בעלי עסקים רבים טרם הגישו את הבקשות, המקדמות טרם התקבלו, והם אינם מסוגלים לפתוח מחדש נוכח תזרים כספי מוגבל. להזכירך, המערכת הכלכלית - עסקית בעיר באר שבע, ערב פרוצ המלחמה התמודדה עס מציאות מורכבת ואתגרים שהוחמרו בשל המלחמה
 ‘’את התשלום של המתווה לא קיבלנו, אבל קיבלתי כבר לא מעט הצעות להלוואות. פתאום כולם רוצים לתת לך הלוואות. איך לא? פריים+10%. זה לא עזרה, זה מפתח לקבר'', אומר לנו בעל עסק אחר, כשהוא מחזיק חשבונות שהוא לא מצליח לשלם.

 

‘’כידוע לך, האישור למתווה ניתן רק בגין חודש אוקטובר, תוך הבטחה של כל הנוגעים לדבר כי תערך בתינה מחודשת בעיצומו של חודש נובמבר'', כותב דנילוביץ' לסמוטריץ'.

‘’לצערי הרב, המגזּר העסקי מתקשה להתאושש ולחזור לפעילות סדירה. רק השבוע הצלחנו להחזיר לפעילות את מערכת התינוך באופן מלא, לאחר שפיקוד העורף צמצם את ההגבלות על העיר והכריז עליה כעיר ירוקה. משמע, עד ה-20 בנובמבר, למעלה ממחצית החודש, לא התאפשר לבתי העסק לפעול באופן רגיל. לחלקם, בהעדר מיגון, נאסר בפירוש לפעול בהנחיית פיקוד העורף'', מסביר ראש עיריית באר שבע.

‘’אף שחזרו העסקים לפעול, הפעילות הכלכלית הצטמצמה משמעותית. תושבי העוטף ומערב הנגב, עליהם נשענת בין היתר באר שבע כעיר מחוז, אינם צורכים את השירותים בבאר שבע בימים אלה''.

זאת ועוד: ‘’כמו כן, המוסדות האקדמיים טרם חזרו לפעילות ואיתם הסטודנטים הרבים שלא חזרו להתגורר בבאר שבע. כך שאינם צורכים בבתי העסק בעיר ולא חזרו לעבודתם בבתי העסק. המתווה המבורך נכנס לפועל רק בשבוע האחרון, בעלי עסקים רבים טרם הגישו את הבקשות, המקדמות טרם התקבלו, והם אינם מסוגלים לפתוח מחדש נוכח תזרים כספי מוגבל. להזכירך, המערכת הכלכלית - עסקית בעיר באר שבע, ערב פרוץ המלחמה התמודדה עס מציאות מורכבת ואתגריס שהוחמרו בשל המלחמה''.