''הלחימה עלולה להתחדש בכל רגע'': תושבי שכונות ותיקות בבאר שבע דורשים מיגוניות

''כשיש אזעקה, אין לנו לאן לברוח והמקלט בבניין לא שמיש. המלחמה יכולה להתחדש בכל רגע - חייבים להציב מיגוניות'': מצוקת המקלו בשכונות הוותיקות
send whatsapp messsage send FB messsage
''הלחימה עלולה להתחדש בכל רגע'': תושבי שכונות ותיקות בבאר שבע דורשים מיגוניות מיגיניות - רק לשנע ולהציב (צילום ארכיון: משרד החקלאות)

תושבים וגם בעלי עסקים דורשים להציב מיגוניות במקומות בהם פערי מיקלוט: עם תחילת המלחמה, לפני כמעט חודשיים, המסחר בעיר העתיקה נפגע באורח אנוש, מאחר ולתושבים אין היכן להתגונן בזמן אזעקה. בשכונות הוותיקות חדרי מדרגות פתוחים או בניינים ישנים רבים, בהם המקלטים אינם שמישיםו הבתים מתקשים לספק פתרון של ‘’הכי מוגן שיש''. ‘’כשיש אזעקה, אני נשאר לשבת בכיסא. אני אדם נכה, שלא יכול לרדת את המדרגות למקלט. חדש המדרגות שלנו פתוח. אז יושבים ומתפללים'', מספר תושב שכונה ג', שמספר שגם היירוטים מורגשים היטב.

‘’אנחנו גרים בבניין בן 50 שנה כמעט. יש פה תחלופה גבוהה של דיירים ואין וועד מסודר'', מספר קובי, מרחוב הצבי. ‘’הייתה לנו הצפה במקלט, כמה דיירים חילקנו את התשלום ביננו, ושבאנו את היוב, אבל המקלט היה בפגרי חולדות, כי אנשים הפכו אותו למחסן גרוטאות. גם אצלנו חדר המדרגות פתוח ובבית אנחנו עומדים במעבר שהוא אולי הכי מוגן, אבל אפם יפול פה משהו, לא יהיה טוב. מדברים על פינוי-בינוי, אבל זה לא משהו שייקרה מחר בבוקר. מלחמה יכולה לקרות פה כל רגע. עברנו כבר כל כך הרבה מלחמות - ואין פתרון''.

 

חדר מדרגות עם חלונות פתוחים (צילום: דני בלר)מיגוניות הן פתרון זמין, גם לא קבוע - שניתן לנייד ממקום למקום על פי הצורך. כל שצרך הוא שטח פנוי. עלות מיגונית לכ-15 איש, נאמדת בכמה עשרות אלפי שקלים. לאחרונה, משרד החקלאות הציב עשרות מיגוניות במושבי הנגב, על מנת להגביר את תחושת הביטחון של העובדים והתושבים. 
 


כשיש אזעקה, אני נשאר לשבת בכיסא. אני אדם נכה, שלא יכול לרדת את המדרגות למקלט. חדש המדרגות שלנו פתוח. אז יושבים ומתפללים
 
באשדוד למשל, העירייה השלימה מיפוי של כל מוסדות החינוך בעיר ותיתן מענה מידיי לגנים ובתי ספר שאין בהם מיגון. מדובר במרחבים מוגנים מוסדיים בעלי שטח של  15 מ"ר שיכולים לקלוט יותר אנשים, והם מיוצרים בפיקוח של פיקוד העורף. לאחר אישור תקציב בסך 25 מיליון שקל כדי שאפשר יהיה לצאת במידי למכרז ספקים, כאשר  זמן ההצבה המוערך בכחודש מרגע הרכישה.

 

הצפה במקלט (צילום: דני בלר)באשל הנשיא, לעומת זאת, ההורים השביתו את הלימודים, אחרי שנמצאו במקום לכאורה ליקויי מיגון. על נציגת הנהגת ההורים, אחד הפתרונות שהוצעו לתלמידים שלא יכולים להגיע למרחב מוגן תוך הזמן המוקצב, היא לשכב בחצר ולכסות את הראש. 

לפני כחודש, סגן ראש עיריית באר שבע, שמעון בוקר, פנה לחברי כנסת ושרים, על מנת לקדם הצבתן של מיגיוניות בשכונות הוותיקות, בעיר העתיקה ובמרכזי קניות פתוחים. ‘’חלק מהמסחר סגור כבר כמעט חודש, אנשים לא מגיעים לעיר העתיקה, עסקים על סף קריסה. איש לא יודע כמה תימשך המלחמה, אם שבועות, חודשים או שנים. בינתיים, אנשים חוששים לצאת מהבית וללכת לחנויות. חייבים להחזיר את המסחר ומלצוא מתווה בו אנשים ירגישו בטוחים'', אמר בוקר.  רק במהלך נובמבר נרשמה סוג של הפוגה, שהחזירה את החיים בבאר שבע לשיגרת חירום ולא לפעילות מלאה.