כמה יקבלו תושבי באר שבע? מתווה פיצוי המלחמה עשוי להיפתח ביום ראשון

אמנם העיר באר שבע הוכנסה למתווה הפיצוי המורחב, אך רק עבור חודש אוקטובר - ולא בלי ביקורת מצד ערים במרכז שספגו גם הן פגיעה כלכלית
send whatsapp messsage send FB messsage
עסק להשכרה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

הערב, בשעה 17:00, תיערך פגישת זום של בעלי עסקים בבאר שבע עם רואי חשבון המשורה הראשונה, בהם נשיא לשכת יעוצי המס ירון גינדי בהשתתפות אמיר דהן, מנהל קרן הפיצויים ברשות המסים. בפגישה נאמר, כי ההגשה לקבלת הפיצוי עשויה להיפתח כבר ביום ראשון. 

תקנות הפיצויים אושרו לאחרונה בוועדת הכספים. מדובר בתקנות הפיצויים לחודש אוקטובר בלבד, על פיהן יינתן פיצוי מלא ליישובים הסמוכים לגבול הצפוני והדרומי וכן לאשקלון ומבקיעים. אשדוד ובאר שבע, על פי המתווה שאושר ייכללו במסלול של עד 40 ק"מ מהגבול. הכללת העיר באר שבע גררה ביקורת מצד ראשי ערים במרכז, שעסקיהן גם נפגעו כתוצאה מהמלחמה ומראש מועצת אשכול, אשר אמר כי "לא ייתכן שלא כל יישובי המועצה יקבלו פיצוי מלא. שר האוצר כנראה לא מבין מה קרה ב-7.10"

בתום דיונים מרתוניים, ועדת הכספים אישרה את תקנות הפיצויים לחודש אוקטובר, עבורן נזק עקיף ליישובי קו הגבול בדרום ובצפון, ופיצוי מופחת ליישוביי "אזור מיוחד" הממוקמים עד 40 קילומטר מגדר הגבול עם עזה בדרום, בהם באר שבע ואשדוד. עלות המתווה לחודש אוקטובר מוערכת בכתשעה מיליארדי שקלים. 

הכנסת אישרה אתמול כמה מסלולי פיצוי בהם מנגנוני פיצוי מוגדלים בגין נזק עקיף ליישובי ספר, ב"מסלול האדום" - פיצוי מלא אשר ישולם ליישובים המצויים בסמיכות לרצועת עזה או קו העימות -  0-7 ק''מ בדרום ו-0-9 ק''מ בצפון. ברשימה הוכללו אשקלון ומבקיעים, שספגו פגיעות טילים רבות. זהו פיצוי ללא סכום מקסימלי, ועל המבקש נדרש להוכיח את התרחשות הנזק העקיף, היקפו והקשר הסיבתי בינו ובין אירוע הלחימה.

 

מפגש הזום של בעלי העסקים (צילום מסך)בנוסף למסלול האדום, אושרו גם מסלולי פיצוי עבור יישובים אשר ספגו נזק גדול יותר מיתר היישובים בארץ.  לפיצויים האלה זכאים כלל היישובים הממקומים עד 40 ק"מ מהגבול בדרום ויישובים  בצפון, אשר  הוגדרו כ"ישובי אזור מיוחד". מדובר בפיצויים ‘’נדיבים''  מהמסלול אשר נקבע למתן פיצויים בשאר הארץ לפי חוק הסיוע הכלכלי. 

התקופה שנקבעה למתן הפיצוי שאושר בכנסת היא מ-7 באוקטובר 2023 עד 31 באוקטובר 2023. במהלך הדיונים עלו קריאות מצד חברי הוועדה להאריך את התקופה. באוצר הסביר כי נוכח כך שבכל מבצעי המלחמה הקודמים הביאו את התקנות בדיעבד ולא מראש, בתום חודש נובמבר, לאחר שיצטבר מספיק מידע לגבי ההתנהלות בחודש נובמבר, יובאו תקנות המשך לעניין חודש זה.

באר שבע חוזרת ככל הנראה לפעילות סדירה, בהתאם לערכות פיקוד העורף

הבוקר הודיעו לציבור בעלי העסקים בבאר שבע כי ‘’לאחר מאבק שהובלנו יחד עם אנשי עסקים מהעיר, אישרה ועדת הכספים של הכנסת את מתווה הפיצויים למגזר העסקי לחודש אוקטובר הכולל את העיר באר שבע. בימים הקרובים תפרסם המדינה את אופן הגשת הבקשות''.

‘’עיריית באר שבע וחברת יעדים בשיתוף חברת כיוונים נערכות לסייע לבעלי עסקים להגיש את בקשות הפיצוי. במסגרת זו יוכשרו צוותים יעודיים שילוו את בעלי העסקים ויסייעו להם בהגשת הבקשות והמסמכים הדרושים. הצוותים מבוססים על מתנדבים, חלקם צעירים וחלקם בני הגיל השלישי בעלי נסיון באדמיניסטרציה, ניהול עסקים וניהול כספים. הצוותים יפעלו במספר מוקדים בעיר ויסיירו בין עסקים, כדי להקל משמעותית על בעלי העסקים את אופן הגשת הבקשות. בכל הנוגע לפיצוי המדינה לחודש נובמבר, נשוב ונעדכן בהתפתחויות''.

כל זאת, כאשר ההערכה היא כי העיר באר שבע עשויה לחזור כבר בשבוע הבא לשיגרה מלאה, בכפוף, כמובן, להוןראות פיקוד העורף. עבור עסקים רבים, שלושת השבועות הראשונים של נובמבר אבודים וייקח להם זמן להתאושש. מדובר בעסקי מזון, תרבות ועוד וגם העיכוב בפתיחת שנת הלימודים האקדמית בבאר שבע השפיע מאוד, בין היתר על שוק השכרת הדירות.