חודש למתקפת הטרור בנגב: יום אבל אזרחי ועצרת בבאר שבע

גם את ציון זיכרון הנרצחים במתקפת הטרור מוביל המגזר האזרחי - והיום, חודש אחרי הטבח בנגב - מצויין ברחבי הארץ ובבאר שבע, יום אבל אזרחי לזכר הנרצחים והחללים
send whatsapp messsage send FB messsage
איור: מטה אירועי ''שבעה באוקטובר''

הבוקר (שלישי 7.11) ולאורך היום כולו, יצויין ברחבי הארץ יום אבל אזרחי, במלאת חודש  למתקפת הטרור על הנגב ולטבח המפלצתי בעוטף עזה. יום האבל האזרחי, הוא  יוזמה בהובלתם של ערן ליטמן, ששכל את בתו אוריה ז"ל, ומעוז ינון ששכל את הוריו בלהה ויעקבי.  בבאר שבע העצרת תחל בשעה 18:00, ברחבת משכן אמנויות הבמה. הממשלה לא הכריזה על יום אבל לאומי בעקבות האירוע הנורא וגם בטיפול באירוע מושמעת כנגדה ביקורת רבה. כיום כבר לא חוששים לדבר על מחדל אוקטובר, שהוביל לאירוע הנורא. 

יום האבל הוא יוזמה אזרחית. בעצרות ברחבי הארץ הקהל יתייחד עם זכר 1,400 הנרצחים. מוסדות ציבור שיצטרפו יורידו את הדגל לחצי התורן. מפה אינטראקטיבית, בינתיים באנגלית, ממחישה את גודלו ומיקומו של הטבח, ביישובי עוטף עזה ובערים בנגב. ככל שעושים תקריב על המפה, מתגלים קודם האתרים ולאחר מכן, שמותיהם וסיפוריהם של למעלה מ-1,400 הנרצחים. גם תאגיד השידור הישראלי מפעיל ערוץ ייחודי ובו שמות הנרצחים וחללי צה''ל (לצפייה - לחצו כאן).

 

מפת הדמים של הטבח ב-7 באוקטובר (אתר https://oct7map.com)הנרצחים הם מכל שדרות העם: ישראלים ותיירים, עובדים מחוץ לארץ, מבלים במסיבות, משפחות, ילדים ופעוטות, מבוגרים וזקנים, יהודים, מוסלמים ונוצרים. עשרות ישראלים עדיין בחזקת נעדרים. גורלם של אחרים אינו ידוע וככל הנראה לא ייוודע לעולם, אחרי שבמכון ‘’שורה'', בו נערכת מלאכת הקודש של זיהוי החללים, טרם הצליחו לזהות חלק מהשרידים. 

בכנסת לא התקבלה החלטה על יום אבל אזרחי. ההחלטה לציין את יום האבל באה מארגונים אזרחיים, שבינתיים הם  - ולא ממשלת ישראל, מובילים לא רק את יוזמות הזיכרון אלא את עיקר הסיוע לנפגעים. החלטות ממשלה לסייע לנפגעים מתקבלות באיטיות או שלא מתקבלות בכלל. בנוסף, עדות אחרי עדות, של תצפיתניות, של תושבים ושל גורמים בצבא, מעלות סימני שאלה באשר לצירוף הנסיבות שהובילו לחדירת למעלה מ-3,000 מחבלים לתוך ישראל. 

בעצרת בבאר שבע האירועים ייפתחו בדקת דומיה ועיקרה משמרת זיכרון. במהלך השבוע מתקיימת במשכן אמנויות הבמה משמרת להשבת 240 החטופים שבידי חמאס-דאעש בעזה.