קיבוצים שנפגעו במתקפת הטרור בנגב יקבלו אלפי דונמים של קרקעות

המדינה נרתמת לשקם את יישובי עוטף ישראל אחרי האסון הנוראי: אלפי דונמים של אדמה חקלאית שהושכרה להם עד כה על פי שימוש עונתי, יועברו לשימוש ארוך טווח
send whatsapp messsage send FB messsage
אדמה חקלאית בעוטף וברקע - בתי רצועת עזה (צילום ארכיון: דני בלר)

5 קיבוצים יקבלו חוזים ארוכי טווח על אלפי דונמים שכיום מושכרים להם בעיבוד עונתי, במטרה לחזק את החקלאות הישראלית. מדובר ביישובים שנפגעו קשה במתקפת הטרור, בהם נירים וניר עוז.

הנהלת רשות מקרקעי ישראל אישרה  קידום של שלב נוסף במסגרת מימוש מתווה אשכול שקודם לאורך השנים בשיתוף המועצה האזורית ומשרד החקלאות.  בעקבות המלחמה, מציעה רמ"י קיצור הליכים כדי לשפר את מצב הזכויות הקרקעיות עבור הקיבוצים נירים, מגן, ניר עוז, אורים וצאלים בהיקף של אלפי דונמים לכל אחד מהם ולאפשר להם לקבל חוזים ארוכי טווח בני 21 שנה על קרקעות אלו. בשלב הבא הקרקעות יוכלו להצטרף לשטחי המשבצת בהתאם לקצב הגידול של כל קיבוץ.

המהלך הנוכחי יאפשר לחמשת הישובים להגדיל את אמצעי היצור שלהם ולתכנן לטווח ארוך גידולים כמו מטעים או גידולים בחממות ולתכנן אחרת את ההשקעות בקרקע ההחלטה מהווה נדבך נוסף במימוש שלב א' של מתווה אשכול. מתווה אשר במסגרתו הועברו כבר כ 7,000 דונם שהוחזקו ועובדו כקרקע עונתית מהקיבוצים : מגן, נירים, ניר עוז, אורים וצאלים לטובת השלמת קרקעות המשבצת של מושבי פתחת שלום וקבוץ בארי , קרקעות אלו יגדילו את אמצעי הייצור ויסייעו בקליטת תושבים חדשים.