פליטים בארצם: תוכנית להעביר את מפוני עוטף עזה והצפון לערי אוהלים באילת

תוכנית להקים ''עיר אוהלים'', שתשכן באילת את מפוני עוטף עזה, שקיבוציהם נחרבו ומאות מהקהילה נרצחו - אחרי שהמדינה מתחילה להבין כי לא יהיה מקום בבתי המלון לכל המפונים במלחמה שתארך שנים
send whatsapp messsage send FB messsage
אחד השטחים המוצעים בכניסה לאילת (גוגל מפות)

המדינה ובעיקר מפוני עוטף עזה, מתחילים להבין את ממדי האסון הכבד ביותר של ישראל מאז הקמתה: בקהילות הקיבוצים מבינים שלא יחזרו הביתה בקרוב, אולי למשך שנים ארוכות. המדינה לא ממהרת לא לפצות וככל הנראה, אין בידה לפתור את המשבר הנורא. ההערכה היא כי המלחמה תימשך תקופה ארוכה  מאוד, וכי לא בעוטף עזה ולא ביישובי קו העימות יחזרו בקרוב הביתה. 

אחרי שהתבררה העלות האסטרונומית של שיכן המפונים בבתי מלון, המדינה יוזמת תוכנית של הקמת ‘’עיר אוהלים'' בכניסה לאילת - בשיתוף עם עיריית אילת וארגון ‘’אחים לנשק''. את התכנית מגשים בימים אלה צוותים של מינהל ההנדסה ואגף חירום וביטחון בעירייה יחד עם  החברה הכלכלית לאילת תאגיד המים והביוב "עין נטפים" ופיקוד העורף. לצד זאת נערך ארגון "אחים לנשק" בתיאום עם העירייה, להכשיר את חוות הגמלים כעיר אוהלים שתיתן מענה בשלב ראשון לכ-500 איש.

בעוד שבחורף מזכג האוויר באילת מתון, הבעיה תהיה לקראת הקיץ הבא, בה שוכני האוהלים יצטרכו להתמודד עם טמפרטורות של 43 מעלות. ‘’איבדנו את הבית, איבדנו חברים ובני משפחה, איש לא מדבר איתנו לא על העתיד ולא על פיצוי. המדינה פשוט זרקה אותנו, אומר קיבוצניק מבין המפונים איתו שוחחנו הבוקר. ‘’אנחנו בטראומה אדירה, אנחנו לא מסוגלים כעת להסתכל על מה יהיה מעבר לשעה קדימה. רק עכשיו מתחילים לקלוט מה קרה ומבינים שלא נחזור הביתה, כי הבית נשרף. לא יודע מי יילך לגור באוהל באילת. אני חושש שזה ייפרק את הקהילה שלנו סופית''.