ענף הבנייה תקוע ללא ידיים עובדות: אין מי שיחליף (בינתיים) את העובדים מעזה

העובדים העזתיים לא יחזרו כבר לישראל ובעוצמה יהודית מתנגדים להכנסת עובדים מיו''ש. המדינה מיהרה לפרסם תקנות להמשך עבודה באתרי בנייה, שעל פי העוסקים בענף - לא ניתנות כלל ליישום
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום המחשה: Image by 652234 from Pixabay

ענפים במשק מתקשים לחזור לשיגרת חירום: רבים מהעובדים גויסו לחזית בצווי 8, בנגב עוטף עזה ושדרות פונו מיושביהם, עובדים מתאילנד שהועסקו בחקלאות מיהרו לעזוב את הארץ, אחרי שעשרות  מהם נרצחו או נשבו לעזה. בענף הבנייה הבעיה חריפה: מאז הלחימה רבים מאתרי הבניה סגורים בהוראת פיקוד העורף והיום פרסמו תקנות של איחודהקבלנים, במקביל להבהרות מצד מינהל הבניה בבאר שבע, באשר לתנאים על פיהם מותר לחדש את העבודה. עוסקים בענף אומרים כי התקנות לא פחות מ''הזויות''.
 


כיום חסרים, רק לענף הבניה, כ-80 אלף עובדים. על פי שר הכלכלה, עידן הפועלים הפלסטינים בישראל הסתיים, הן מעזה והן מיהודה ושומרון
  

על פי חוזר מנהל הבניה, בנוסף להנחיות, תהיה חובה להציב שומר בכל אתר בניה, לאורך כל שעות היממה. הקבלנים יצטרכו להציג אישור פרטני של פיקוד העורף על עמידה בהנחיותיו. קיים איסור על לינה או שהייה באתר הבניה לאחר שעות העבודה ,לא יאוחר משעה 19:00 ועד למחרת בשעה 7:00. המשטרה תאכוף את התנאים. אי עמידה  בנתאים תביא להפסקת העבודה לאלתר.

על פי החוזר של איחוד הקבלנים, כל עוד מוטל סגר על שטחי הגדה המערבית ועזה, הקבלן לא יעסיק עובדים שאינם מורשים להיכנס לישראל, מהשטחים האמורים, וכל אדם אחר שאינו מחזיק אישור שהייה ורישיון עבודה מתאים. הקבלן יוודא כי האמור מתקיים לגבי כל אדם הפועל באתר, לרבות באמצעות קבלני משנה וכל גורם אחר.

כיום חסרים, רק לענף הבניה, כ-80 אלף עובדים. על פי שר הכלכלה, עידן הפועלים הפלסטינים בישראל הסתיים, הן מעזה והן מיהודה ושומרון. המשבר בגלל מחסור בעובדים מקיךף ענפים רבים: לענף החקלאות חסרים כ-15 אלף עובדים, לתעשייה כ-22 אלף, לענף המסעדנות כ-24 אלף עובדים ועוד.  ענף הבנייה מושבת כמעט לגמרי, בענף המסעדנות  עלות העסקת שוטף כלים כבר הגיעה לכ-20 אלף שקל ברוטו, מתוכם נתח כבד לוקרחת אליה המדינה.

על מנת להתגבר על המחסור, שר הכלכלה מקדם הבאת 160 אלף עובדים מהודו בדחיפות האפשרית. הוא מתכוון להביא את הבאת העובדים לאישור הממשלה בהקדם האפשרי. 

חשש: בניה פרטית בשכונות תתעכב

אם לקבלנים גדולים ישנה מצוקה של ידיים עובדות, בקרב בוני הבתים הפרטיים עוד יותר קשה. עםפ תחילת הלחימה ומביוחד אחרי שנודעו ממדי הטבח במתקפת הטרור, עובדים רבים מהמזרח מיהרו לעזוב את ישראל. בממשלה הבהירו כבר כי הפעם הפיצוי בגין אובדן הכנסה יהיה כמעט אפסי. עמדת שר האוצר במלחמה הזו היא ש''מי שיכול, שיעבוד''. הדבר משליך בצורה רוחבית לכלל הענפים, שיאלצו לקיים שיגרת חרום, לצד המלחמה.