''בהלת המצלמים'': המשטרה מוצפת קריאות, אך שוללת - ''זה לא פח''ע''

גם בבאר שבע: מאות קריאות על מה שנחזה שאנשים מתעדים בניינים ואתרים רגישים. במשטרה שוללים שמדובר בפעילות טרור, אך קוראים לציבור להמשיך לשמור על עירנות
send whatsapp messsage send FB messsage
תיעוד שהופץ מבאר שבע: ''זאת עובדת שלי, היא מנקה את הבניין כבר 4 שנים'' (צילום מסך)

מאות פניות למוקד 100 של המשטרה, בעקבות מה שנראה כאנשים מתעדים בניינים ואתרים רגישים בבאר שבע. התיעודים מופצים בוואצאפ ובפייסבוק ולעיתים קרובות מדובר בהודעות שהועברו בין מנויים פעמים רבות. במקרים רבים, מתברר שמדובר בצילומים ישנים, או שכלל לא צולמו בעיר שמצויינת בהודעה. בבדיקה של חלק מההודעות, מתברר שמדובר בעובדי עיריות או רשויות למיניהן. 

‘’ראיתי אישה מצלמת את הבניין שלי'', מספרת שלי מבאר שבע. ‘’טיילתי עם הכלבים ולא יכולתי לגשת אליה. כשהיא הבחינה בי, הורידה את הטלפון''.  אחרי שהתיעוד הופץ, התברר כי מדובר בעובדת ניקיון, המועסקת כבר ארבע שנים. ‘’העובדת שלי ראתה את הפוסט, ששותף מאות פעמים ונכנסה ללחץ. היא עובדת שלי, היא עובדת בחברה, לא מבינה למה פרסמו את הדבר הזה''.

לטענת גולשים, שלא אומתו, אך הועלו לרשתות חברתיות וקבוצות וואצאפ שכונתיות, היו מקרים נוספים שנטען כי התרחשו בבאר שבע, אך התברר כי תועדו בערים אחרות. ‘’היום כל דבר חשוד מדווחים למשטרה. ליד הבית שלנו הסתובבו אנשים שלא שייכים לשכונה. נבהלתי, התקשרתי למוקד 100. הגיעה ניידת, בדקה אותם ואמרה שאלה עובדי תשתיות'', מספר ב', שמתגורר בשכונה י''א בבאר שבע. ‘’מאז האסון אנחנו לא שקטים, אף אחד בשכונה לא שקט''.
 


‘’יודגש כי בכלל האירועים שנבדקו על ידי השוטרים לא עלה חשד לפח"ע''.
 

‘’בשעות האחרונות מפורסמים במרשתת מספר אירועים בהם נראים חשודים בסמוך למבני מגורים כאשר אלו נראים מצלמים את המתחם'', התייחסו בנשטרת ישראל לתיעודים שהועלו בבאר שבע והנגב. 

‘’יודגש כי בכלל האירועים שנבדקו על ידי השוטרים לא עלה חשד לפח"ע''.

‘’ככלל ובטח בימים אלו כל דיווח מסוג זה מטופל במהירות וביסודיות ע"י אלפי השוטרים והלוחמים הנמצאים בכלל הערים בכוחות מתוגברים ומוכנים לכל תרחיש. משטרת ישראל שבה וקוראת לאזרחים להמשיך ולגלות עירנות ולהתקשר בזמן אמת למוקד 100 בכל אירוע חריג.  על מנת שלא לייצר תבהלה , הציבור מתבקש שלא לשרשר הודעות אלו ברשת ולהעבירם לטיפול משטרתי ללא דיחוי'', אומרים במשטרה.

אחת ההערכות כי מאחורי הניסיון לזרוע בהלה בציבור הישראלי עומדים גורמים אירניים, שם התגלה כי הם מפעילים חשבונות פיקטיביים ברשתות חברתיות, המפיצים חדשות כזב. מאות חשבונות כאלה נחשפו, בעקבות תלונות של גולשים ונסגרו. במקביל, גולשים ישראלים שהביעו תמיכה בארגון הטרור חמאס-דאע''ש, נעצרו ונחקרו.