חקלאות תחת אש: החל עיבוד השדות בעוטף. ''אם לא נזרע עכשיו, יהיה מחסור בעוד כמה חודשים''

חקלאי העוטף זורעים את השדות תחת אש - ועם מחסור חמור בידיים עובדות. במשרד החקלאות מחפשים שדות חלופיים שאינם בקו האש
send whatsapp messsage send FB messsage
זריעת תפוחי אדמה תחת אש (צילום: משרד החקלאות)

‏למרות המצב הביטחוני: החלה זריעת תפוחי האדמה בשדות עוטף ישראל. קיבוצים, מושבים ויישובים רבים ספגו אבידות קשות בנפש, העובדים מתאילנד, שעשרות מהם נרצחו ונחטפו על ידי מחבלי חמאס-דאע''ש, החליטו ברובם לעזוב את ישראל וככל הנראה, לא יחזרו אליה בקרוב. החקלאות בישראל מרוכזת ברובה בעוטף ובקו העימות בצפון, שני האיזורים שבלב המלחמה הנוכחית, מהם גם פונתה האוכלוסיה האזרחית. עם זאת, אם לא תתבצע העבודה החקלאית, אספקת המזון עלולה להשתבש.

כדי לאפשר את המשך העבודה החקלאית, וכן כדי למנוע פגיעה עתידית בחקלאי העוטף, החלה היום זריעת תפוחי האדמה בשדות לב הנגב, סמוך לקיבוץ אורים. את החקלאים ביקרו   מדריכי שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות ומועצת הצמחים. במשרד החקלאות מציינים שבשלב זה לפי הנחיות הצבא לא מתקיימת פעילות חקלאית במרחק 7-0 ק"מ מהגבול, והמשרד מסייע לחקלאים באיתור שטחים חלופיים לזריעה בכדי להבטיח את הרציפות התפקודית לאספקת תוצרת חקלאית טרייה.

לפי נתוני משרד החקלאות, באזור עוטף עזה (אשכול, שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון) יש כ-60,000 דונם של שדות תפוחי אדמה, מתוך כ-150,000 דונם לגידול תפוחי אדמה בכל הארץ. כלומר, כ-40% משטחי גידול תפוחי האדמה בישראל נמצאים בעוטף עזה. מידי שנה מייצרים בישראל כ-490 אלף טון תפוחי אדמה, נכון לשנת 2022. מתוכם, כ-225 אלף טון הם לצריכה הישראלית, כ-73 אלף טון כחומר גלם לתעשייה, כ-35 אלפי טון משמשים כזרעי תפוח אדמה ליבול הבא וכ-155 אלפי טון הם לייצוא, ומהווים כ-48% מסך כמויות הייצוא של ירקות מישראל.