מדיניות הממשלה גורמת לתושבים לעזוב את באר שבע

באר שבע במאזן הגירה שלילי: מספר העוזבים גדול ממספר הנכנסים. הסיבה: מחירי נדל''ן הגבוהים, המסוי - וגם הקושי להתפרנס בכבוד. את הבאר שבעים שעזבו תמצאו באופקים ונתיבות, שהפכו לספורי הצלחה
send whatsapp messsage send FB messsage
צילום: דני בלר

עכשיו זה גם מגובה בנתונים: הבאר שבעים עוזבים, בעיקר למקומות בהם יש הקלות במס או הזדמנויות קריירה. על נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שנחשפו על ידי מרכז הנדל''ן, מאזן ההגירה השלילית לבירת הנגב עמד על מינוס 1,389. חלקם של הבאר שבעים עזבו לאופקים השכנה, שנהנית מאווירה כפרית, הטבות במס, ביטחון ונדל''ן זול יותר. מאזן ההגירה באופקים עמד על פלוס 618 תושבים. המחיר הממוצע של דירת 4 חדרים בבאר שבע הוא 1.31 מיליון שקלים. באופקים, המחיר זול ביותר מ-22 אחוזים ועומד על 1.07 מיליון שקלים. ההטבות במס גם מקלות על הזוגות הצעירים.
 


‘’בסופו של דבר, עבור שכיר, שמרוויח בסביבות 20,000 שקלים בחודש, החיסכון במס הוא משמעותי. בבאר שבע הוא יישאר עם נטו של כ-14,000 שקלים ביד, באופקים, בגלל חוקי הנגב,הוא יישאר כמעט עם כל הברוטו ביד. החיסכון, במיוחד לנוכח יוקר המחיה, הוא גדול, משמעותי מאוד עבור משפחה. בשכונה החדשה באופקים מתגוררים הרבה באר שבעים, שעברו לכאן מסיבה דומה''

  

מהנתונים עולה עוד, בין הערים עם מאזן הגירה חיובית נמנות ערם בהן הייתה בניה מסיבית: נתיבות נמצאת במקום טוב בצמרת של העברים עם מאזן הגירה חיובי: גם הנחות במס במסגרת חקי הנגב וגם בניה מאסיבית. מאזן ההגירה של נתיבות עומד על פלוס 3,042.

ניתוח שערכה קבוצת אמבסדור, המתמחה בייעוץ ושיווק לחברות נדל"ן, רק מאשש את התחושה שהייתה קיימת בבאר שבע מזה זמן רב: מחירי נדל''ן גבוהים בערי מטרופולין, מעודדים הגירה למקומות שכנים – במיוחד על רקע יוקר המחיה והריבית הרצחנית במשק.

מדובר במגמה המשותפת לערים גדולות אחרות בארץ: מירושלים הייתה עזיבה לבית שמש השכנה. מחיפה, לטירת הכרמל. הסיבות זהות: נדל''ן יקר, על רקע יוקר המחיה.

בבאר שבע הייתה פריחה נדל''נית, בעיקר על רקע ספקולנטי. משקיעי נדל''ן התנפלו על נכסים להשקעה סמוך לאוניברסיטה – לפני שנים לא רבות זולים יחסית, מתוך מחשבה שיקבלו תשואה חלומית. מדובר בעיקר בדירות ישנות בשכונות ד' וג' הסמוכות לקמפוס.

 

שכונה באופקים. צילום: תמר הירדני

אלא שהשנה האקדמית הנוכחית מסתמנת כשנת משבר: בעלי הנכסים בבאר שבע הקפיצו את דמי השכירות  - על פי הערכות שונות ב-5-10 % לחוזים קיימים, בכ-15% לחוזים חדשים. הסיבות: סביבת הריבית במשק, שאילצה את בעלי הנכסים המניבים להעלות מחירים כדי להתמודד עם עליית הריביות במשכנתאות. התוצאה: ייתכן ולא כל הנכסים יושכרו ובסופו של דבר המחירים יירדו.

בשנים האחרונות דובר רבות על ''הבאת אוכלוסיות חזקות ואיכותיות לבאר שבע''. המספרים מוכיחים אחרת, הגם שהתיאור ''חזק ואיכותי'' הוא יחסי – ויש האומרים מעליב.

הדרך היחידה של באר שבע לצאת מהמצב הזה, הוא ליצור שובר שיוויון. בישיבת מועצת העיר האחרונה דובר על כך בזהירות: החזרת חוקי הנגב, שיתנו הקלות במס לתושבי העיר ויתניעו את הכלכלה, כפי שזה קרה בתחילת שנות האלפיים.

 

בניה חדשה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

‘’בסופו של דבר - לאדם שכיר מדובר בחיסכון משמעותי''

א', שכיר בחברה משפחתית, יליד באר שבע, עבר לאחרונה להתגורר בשכונה החדשה באופקים: ‘’בסופו של דבר, עבור שכיר, שמרוויח בסביבות 20,000 שקלים בחודש, החיסכון במס הוא משמעותי. בבאר שבע הוא יישאר עם נטו של כ-14,000 שקלים ביד, באופקים, בגלל חוקי הנגב,הוא יישאר כמעט עם כל הברוטו ביד. החיסכון, במיוחד לנוכח יוקר המחיה, הוא גדול, משמעותי מאוד עבור משפחה. בשכונה החדשה באופקים מתגוררים הרבה באר שבעים, שעברו לכאן מסיבה דומה''.

 

שכונת חורשת האקליפטוס באופקים, אחת החדשות (הדמיה:  לרמן בן שושן))י', איש צבא הקבע  ורעייתו, עברו גם הם משכונת רמות במבאר שבע לאופקים. ‘’יוקר המחיה הכריע אותנו. המשכנתא זינקה, אישתי אמנם משתכרת יפה, אבל מס הכנסה נוגס לנו גם יפה מאוד בשכר. העובדה שבאופקים חוקי הנגב תכפים, עשתה את ההבדל, נתנו לנו מרווח נשימה ומאופקים לבאר שבע, בכביש החדש, אורך הנסיעה כמעט זהה לזה מרמות ללב באר שבע, במיוחד בשעות הלחץ. אנחנו נהנים פה מהאווירה וגם נושא הביטחון היה חשוב לנו. מכירת הבית בבאר שבע, יחד עם ההנחות במס שיש באופקים, נתנו לנו אוויר לנשימה. שנינו עובדים קשה, אבל הכל התייקר. תושבי באר שבע צריכים לדרוש להיכלל בחוקי הנגב, זה רק יעשה טוב לעיר''.

נושא חוקי הנגב עלה בישיבות מועצת העיר באר שבע לא פעם. בין ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', לבין שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', מתקיים שיח בנושא מאז הקמת הממשלה. אלא שלחקיקה כזו יש גם השלכות רוחב - כי גם אחרים ירצו. 

 

רחוב הצבי בבאר שבע. לפעמים בעלי הנכסים מחכים שבועות שיגיע שוכר (צילום: דני בלר)שוק הנדל''ן בבאר שבע רותח? נתונים חושפים אחרת

על פי נתוני הלמ''ס, בבאר שבע יש 82,287 דירות, רק 32.2 אחוזים מהן להשכרה - הרבה פחות מתל אביב למשל, שם כמעט מחצית מהדירות הן נכסים להשכרה. אלא שבבאר שבע באר שבע גם בין המובילות במלאי הדירות בדיור הציבורי: קרוב ל-10% מהדירות בדיור הציבורי ובדיור המוגן הציבורי נמצאות בעיר – כ-6,000 דירות. על פי בדיקה שערכה עבור ynet ו"ממון" חברת הפינטק WeCheck (וויצ'ק), ייקח בממוצע 22 ימים לבעל דירת 4 חדרים למצוא שוכר. לפעמים, גם יותר, כפי שמספר צביקה, בעל דירה ברחבת הגלבוע: ‘’קניתי את הדירה להשקעה, מול גראנד, שיפצתי, אבל השוכרים רצו להוריד הרבה מהמחיר שדרשתי (3,200 שקלים לחודש). בסוף מצאתי שוכר, אבל לא לטווח ארוך''.