אחרי 33 שנה: ראש מועצת עומר פיני בדש הודיע ''אני פורש''

פיני בדש, ששימש כראש מועצת עומר משך 33 שנה, הודיע כי לא יתמודד בבחירות הבאות. בדש, בן 70, הוביל את התפתחותה של עומר - וגם לא מעט סערות ומאבקים
send whatsapp messsage send FB messsage
ראש מועצת עומר, פיני בדש

חילופי משמרות ביישוב עומר: פיני בדש, ראש המועצה מזה 33 שנה, הודיע הערב, חמישי, כי לא יתמודד בבחירות המקומיות הקרבות. בדש אחראי להתרחבות היישוב עומר, יזם תוכניות רבות לטובת התושבים וגם תרם בעשייתו כחבר כנסת, בכנסות ה-13 וה-14. 

לבדש זכויות רבות בעשייה למען עומר ולמען הנגב, כחבר כנסת, כאיש ציבור וכראש מועצה, בהובלת פרויקטים, במאבקים ציבוריים וביישוב, בדאגה לכלל התושבים - מטף ועד זקן. בעת שפורש, הוא מוריש לבא אחריו יישוב יפה, מטופח, בעל אופי כפרי שקט, אחד היישובים הירוקים בישראל.

בפוסט ארוך ומרגש כתב בדש:

''תושבי עומר היקרים, 
זהו.
לאחר למעלה מ - 33 שנים בהן זכיתי באמונכם פעם אחר פעם, החלטתי, כי לא אתמודד שוב לראשות המועצה.  
האמת היא, שאני מתרגש לא פחות מכל אותן הפעמים בהן כן התמודדתי, משום שגם הפרידה מתפקיד שזורם בעורקי, הינה מרגשת. 

השקעתי בעומר את כולי, את מרצי ואת מירב שנותיי והיא תישאר לנצח מפעל חיי. אני מביט לאחור בגאווה אדירה, ויכול לומר לכם בלב שלם: 

הייתה לי הזכות לשרת אתכם ויחדיו הפכנו חלומות שנראו דמיוניים – למציאות.

כשהתחלתי את כהונתי, עומר הייתה ישוב שרבים לא הכיריהו. כיום, אני מסיים את תפקידי כשעומר מדורגת באשכול סוציואקונומי 10 והוכרזה כרשות איתנה בחוק, כשהיא בעלת חוסן כלכלי ונחשבת לאחד היישובים המובילים בארץ.
במהלך השנים קידמנו פרויקטים רבים שהצעידו וימשיכו להצעיד גם בעתיד את עומר. 

בין הפרויקטים הללו היה פינוי שבט טארבין שהתיישב בשטחה המוניציפלי של עומר ומנע כל אפשרות להרחבתה. כדרכי, לא נמנעתי מעימותים ולא חששתי מאיומים, וגם בקרב הזה עמדתי איתן תוך סיכון חיי וחיי אשתי וילדיי - והכל לטובת עומר, לפיתוחה ולהמשך צמיחתה! המגרשים החדשים שנוספו לישוב שווקו באחריות תוך מדיניות ברורה על מנת ולשמור על צביונו של הישוב.

החינוך תמיד היה עיקרון מנחה עליו ביססנו את היישוב, אני גאה שהצלחנו להקים ולהשריש מערכת חינוך מובילה וחדשנית מגיל 7 חודשים ועד כיתה י"ב, וזאת לצד בניית בית ספר תיכון מהיפים והמובילים בישראל חרף העובדה שעומר לא עמדה באף אחד מן הקריטריונים הכמותיים המזכים בתקציב לבניית תיכון עצמאי ולמרות התנגדותן של הרשויות השכנות. 
הרחבנו את פעילויות התרבות לכל מגוון הגילאים . הוספנו מרכזי ספורט, חוגים, תנועות נוער, מפגשים קהילתיים והגדלנו את הפעילות של בית דפנה לגיל השלישי.

הקמנו את פארק ההייטק הראשון בדרום בו עובדים כ-4,000 איש. הפארק אשר מהווה כיום כ-40% מההכנסות המועצה, הפך למנוע כלכלי אדיר שאפשר את צמיחת היישוב ויצר את חוסנו הכלכלי. כולי אמונה כי הפארק ימשיך להתפתח ולהיות אחד המובילים בישראל.

אני גאה על הקמת מכון הטיהור מהמתקדמים ביותר בישראל הממחזר מים ברמת שתיה אקראית ומעניק לנו מים להשקיית כל הגינון ביישוב. הצבע הירוק שולט בעומר בזכות כך. 

השטחים שהתפנו מפינוי שבט טראבין אפשרו את הרחבת היישוב מ-4,000 ל-9,000 תושבים, ויחד עם החוסן הכלכלי שייצרו פארק התעשיה, מערכת החינוך העצמאית ומכון טיהור המים, נתנו לי את הכלים להתנגד למהלכים הרסניים שאיימו על עתיד היישוב - ובכך מנעתי לפני כעשור שנים את החלטת משרד הפנים על איחוד עומר עם באר שבע.


''דעו כי בכל יום קמתי לעבודתי מתוך אהבה ותחושת שליחות. מעולם לא התפשרתי על ערכיי, ופעלתי בניקיון כפיים כשדרך הישר וטובת היישוב בלבד לנגד עיני''
כן אני יודע, 33 שנים זוהי תקופה ארוכה, במהלכה לא תמיד כולם הסכימו איתי או עם עמדותיי, עד לפני כמה שנים היו שסברו כי הן קיצוניות, אך לצערי תחזיותיי הפכו למציאות חיינו בנגב. חרף האיומים, במשך השנים ניצלתי כל במה שניתנה לי בכדי להתריע על אובדן המשילות בנגב, על הפשיעה ועל היעדר אכיפה. אני שמח שלאחר תקופה ארוכה בה נלחמתי יחד עם אחרים, להעלאת הנושא על סדר היום המדיני – הנושא נמצא ברשימת סדרי העדיפות הלאומיים.

דעו כי בכל יום קמתי לעבודתי מתוך אהבה ותחושת שליחות. מעולם לא התפשרתי על ערכיי, ופעלתי בניקיון כפיים כשדרך הישר וטובת היישוב בלבד לנגד עיני. 

עכשיו, אחרי למעלה מ - 33 שנים של עשייה ברוכה לטובת עומר והנגב, בכוונתי לעשות מעט גם עבור עצמי - ובעיקר בשביל משפחתי האהובה, ילדי, נכדי ובשביל יונה אשתי שבזכות הוויתורים שלה לאורך השנים, הרוח הגבית, תמיכתה המוחלטת והאופן בו ניהלה את הבית בהיעדרי שעות רבות כל כך - יכולתי להיות בעיקר עבורכם.

הגיע הרגע להניח בצד את העשייה המוניציפלית ולהקדיש את הזמן למשפחתי ולטיולים בארץ ובחו"ל. בד בבד בכוונתי כמובן להמשיך ולהשקיע בקידום פרויקטים לאומיים בנגב, בהקמת יישוביים יהודיים חדשים, להשפיע במוסדות התכנון ובחיזוק הביטחון והמשילות. 

היה לי כבוד גדול וזכות להיות ראש מועצה במשך שנים רבות, כמו גם את הזכות לראות יחד איתכם את הפלא המדברי הקרוי עומר מתפתח ומכה שורשים עמוקים בקרקע, כאלו שלא יעקרו לעולם.

ליד אחד הפרויקטים הרבים אותם הוביל (צילום: עצמי)​​​​​​​

אלברט איינשטיין כתב: "הטוב והמעולה שבנפש האדם יכול לצמוח ולגדול רק במידה שיהא האדם מחובר לציבור ומעורה בו ".
ברצוני להודות לחברי לסיעה שהקדישו שנים רבות בהתנדבות, להנהלה ולעובדי המועצה שליוו אותי לאורך כל הדרך.
עומר הייתה למפעל חיי וכך תישאר בליבי לעד – וכך כל אחת ואחד מכם!
מאחל לכולכם להיות גאים בעומר, ביתכם!
שלכם בברכה ובהערכה,
פיני בדש''.


איש הנגב

פיני בדש נולד ב־1952 במושב גילת. הוא נשוי ואב לשלושה. הוא התגייס לצה''ל בשנת 1970. בשנת 1974 סיים את שירותו הסדיר בצה"ל כקצין לוחם בצנחנים בדרגת סגן ובשירות מילואים פעיל הגיע לדרגת תת-אלוף.

בשנת 1979 סיים לימודי תואר ראשון B.Sc בהנדסת מכונות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, ב־2001 סיים (בהצטיינות יתרה) לימודי תואר שני M.A במנהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. ב־1990 החל לכהן כראש מועצת עומר.

פיני בדש (צילום: אלבום פרטי)

חבר כנסת פעיל, שלא היסס להשמיע את קולו

לקראת הבחירות לכנסת ה-13 הצטרף למפלגת צומת, ובבחירות מקדימות לרשימת המפלגה, שנערכו באפריל 1992, נבחר למקום השלישי. המפלגה זכתה ב-8 מנדטים והוא החל לכהן במקביל להיותו ראש מועצה כחבר הכנסת מטעמה.

במסגרת תפקידו בכנסת עמד בראש ועדת המשנה לרשויות המקומיות, שהוקמה ליד ועדת הכספים ב-1996. בנוסף עמד בראש קבוצת אנשי ציבור וראשי רשויות מקומיות בנגב, שפעלו למען הקמת שדה תעופה בינלאומי נוסף בנבטים.

התפטר מהכנסת לטובת עומר

בדש נבחר שוב כראש מועצת עומר בבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר 1998, ונאלץ להתפטר מהכנסת בעקבות קבלת חוק איסור כפל תפקידים שקבע כי מעתה ואילך לא ניתן לכהן כראש ראשות וכחבר הכנסת במקביל.

בסוף שנות ה-90 יזם בדש תוכנית להרחבת תחום היישוב עומר צפונה, לשטח בו גרו תושבים בדואים משבט תראבין. לצורך מימוש ההרחבה יזם תוכנית לפינוי השבט מהאדמות עליהן הוא יושב. בספטמבר 2003 התקבלה החלטת ממשלת ישראל ליעד שטח מדרום לעיר רהט, כדי שישמש להקמת יישוב חדש לשבט, תראבין א-צאנע. הקמת היישוב החדש החלה בשנת 2005 ומקביל החל בפינוי התושבים הבדואים, חלקם עזב מרצון לאחר שקיבלו פיצוי כספי ומגרש ביישוב החדש, אך חלק סירב להתפנות ופתח במאבק.

בשנת 2009 החל פעולות פינוי בכוח של היישוב. במרץ 2009 הוצת מטוסו הפרטי במנחת שדה תימן על ידי בדואי מהשבט, על רקע המאבק נגד הפינוי. ב-2012 התפנו המשפחות האחרונות אל היישוב החדש ועל השטח הוקמה שכונה חדשה.

פיני בדש (צילום: עצמי)​​​​​​​

הסערות המתוקשרות של בדש

בספטמבר 2006 קרא לכל חברות התקליטים, חברות ההפקה וראשי הרשויות בארץ להחרים את הזמר ג'קו אייזנברג, זוכה "כוכב נולד 4". לאחר שאייזנברג הצהיר בפומבי כי לא רק שלא התגייס, אלא הוא גם סולד מצה"ל. באוגוסט 2007 קרא להחרים את כל משתתפי "כוכב נולד" שלא שירתו בצה"ל. ביוני 2011 קרא להחרים את אוניברסיטת בן-גוריון בנגב בטענה שהאוניברסיטה מעסיקה מרצים שמסיתים נגד מדינת ישראל.


עשייה ציבורית למען הנגב: בצילום ארכיון זה עם נשיא המדינה שמעון פרס ז''ל, דב תמיר ויעקב דור, במכללה הטכנולוגית בבאר שבע (צילום: Tcb1954 / CC BY SA 4.0)


​​​​​​​איש ציבור פעיל

בדש פועל בתפקידים ציבוריים נוספים בהתנדבות: חבר בהנהלת השלטון המקומי ויו"ר פורום הרשויות הקטנות, יו"ר רשות ניקוז ונחלים שקמה בשור, יו"ר מדרשת שדה בוקר, יו"ר ועד מנהל של המכללה הטכנולוגית באר שבע, חבר הנהלת עמותת "אשר רוח בו" המהווה בסיס למכינה קדם צבאית לנוער בסיכון, חבר הות"ל, חבר ועדה מחוזית לתכנון ובניה מחוז דרום, חבר הנהלה ויו"ר אגודת ידידי תיאטרון באר שבע, חבר ועד מנהל של מוזיאון חיל האוויר. בין היתר מחזיק בדש ברישיון טיס אזרחי. עקב פועלו הרב ומאבקו לפיתוח הנגב זכה בדש לכינוי "השריף". הוא מכהן בוועד המייעץ של תנועת "הביטחוניסטים".

בבחירות הקרבות מתמודד לראשות מועצת עומר בן דודו, ארז בדש, שהודיע לאחרונה על פרישתו הצפויה מראשות מועצת נאות חובב.​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים
https://chat.whatsapp.com/BeAWEs24kfw2qYE4JKYhRW