מה יגידו השכנים? עיר חרדית בת 80,000 תושבים תוקם מול רהט

ביישוב מתוכננות לקום בשלב הראשון 15,000 דירות והוא נועד להקל על מצוקת הדיור בבני ברק וירושלים. היישוב החרדי יהיה חלק ממועצת בני שמעון
send whatsapp messsage send FB messsage
העיר רהט (צילום: דני בלר)

המועצה הארצית אישרה את הקמתה של העיר החרדית החדשה תילה, מול רהט. בעיר אמורים להתגורר 80,000 תושבים, כאשר בשלב הראשון יבבנו במקום 15,000 דירות.

הישוב תילה ישתרע על שטח של כ-4000 דונם, בתחומי המועצה האיזורית בני שמעון, צפונית ללהבים, מול הישוב רהט וממזרח לכביש 6. מרבית יישובי מועצת בני שמעון חילוניים ושייכים לאשכולות הסוציוקונומיים הגבוהים. 


''הקמת הישוב החדש צפויה לחזק את הפריפריה הגיאוגרפית בנגב, להגדיל את היצע המגורים במסגרת פתרונות למשבר הדיור תוך פריסה מאוזנת יותר של האוכלוסייה, לעודד הגירת אוכלוסייה מהמרכז לנגב ובתוך כך ליצור מסה קריטית של אוכלוסייה במרחב תוך שימוש נכון בנגישות תחבורתית לתשתיות כבישים ורכבות קיימות''


לאוכלוסיה החרדית במרכז הארץ, בעיקר בבני ברק, מתחילה להיות בעיית צפיפות. בממשלה מבקשים ליצור בעבורה יישובים חדשים בפרפריה. על פי הערכות האוצר, שפורסמו לפני כמה שנים, בשנת 2030 מרבית האוכלוסיה בבאר שבע וסביבתה תהיה חרדית וערבית, עם מיעוט חילוני בלבד.

שוק העיר רהט. 80,000 קליינטים חדשים? (צילום: דני בלר)

תכנית משרד הבינוי והשיכון, רשות מקרקעי ישראל ומטה התכנון הלאומי סבורים כי ''הקמת הישוב החדש צפויה לחזק את הפריפריה הגיאוגרפית בנגב, להגדיל את היצע המגורים במסגרת פתרונות למשבר הדיור תוך פריסה מאוזנת יותר של האוכלוסייה, לעודד הגירת אוכלוסייה מהמרכז לנגב ובתוך כך ליצור מסה קריטית של אוכלוסייה במרחב תוך שימוש נכון בנגישות תחבורתית לתשתיות כבישים ורכבות קיימות''. השאלה המרכזית היא האם יהיו מתנדבים לעבור לנגב. ניסיון מעבר צה''ל לנגב מלמד כי לא כל כך מהר עוברים לבאר שבע.

באשר לנגישות התחבורתית, צריך לקוות שעד שהיישוב החרדי יקום, רכבת ישראל תסיים את עבודות התשתית ותשפר את זמני הנסיעות והחיבור בין הקווים השונים.

על כביש 25 צפויים להקים חמישה יישובים נוספים, בהם 10,500 יחידות דיור, כחלק מתוענית הממשלה לקבוע עובדות בשטח. מדובר בכביש באר שבע דימונה, שרוב רובו ריק.

בני ברק הצפופה: תוספת על תוספת, טלאי על טלאי (צילום: גוגל מפות)

שר השיכון והבינוי, הרב יצחק גולדקנופף, ציין בהבר על הקמת העיר החרדית מול רהט: "אזרחי ישראל עדים לתנופת פיתוח חסרת תקדים של הקמת ישובים ברחבי הארץ. אני שמח ומברך על קידום היוזמה להקמת עיר חרדית חדשה בנגב. מלבד התרומה הגדולה להמשך הורדת מחירי הדיור באמצעות הגברת ההיצע, אנו מבצעים תיקון היסטורי כחלק מהפקת הלקחים מדו"ח מבקר המדינה שכזכור קבע מפורשות כי האוכלוסייה החרדית קופחה בסוגיית הדיור. כיום, זוגות צעירים רבים, מהם הורים לפעוטות, מתגוררים בעל כרחם ביחידות דיור בתת-תנאים. הערים החדשות הייעודיות הן הזדמנות עבורם לדיור ראוי ובר-השגה".

הרב נתן אלנתן, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ולבנייה ויו"ר מטה התכנון הלאומי: "אני שמח על אישור יישוב חדש בישראל. העיר תהווה חלק מהמענה לקידום פתרונות דיור לאוכלוסייה החרדית הסובלת מזה שנים ממצוקת דיור חמורה, זאת, באזור בעל נגישות לצירי תחבורה ראשיים ולתחבורה ציבורית וסמיכות לקהילות חרדיות בישובים סמוכים במרחב. הישוב החדש ימשוך אליו אוכלוסייה שתמשיך את חזון פיתוח הנגב".

​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים
https://chat.whatsapp.com/BeAWEs24kfw2qYE4JKYhRW