נערות אושפזו בסורוקה אחרי ששאפו ''גז קצפות''

כבר לפני שנתיים וחצי חשפנו ב''חדשות באר שבע והנגב'' את תופעת בני הנוער המסומם מגז קצפות. לשתי נערות מהדרום זה עלה באשפוז ונזקים נוירולוגיים. משרד הבריאות פרסם הערב אזהרה חמורה
send whatsapp messsage send FB messsage
גז קצפות בשימוש נוער מנותק בשכונה ה' (צילום: דני בלר)

שתי צעירות אושפזו בסורוקה כשהן סובלות מנזקים נוירולוגיים, אחרי ששאפו גז קצפות. כבר לפני שנתיים וחצי, חשפנו בחדשות באר שבע והנגב את תופעת השימוש של הגז בקרב נוער מנותק בבאר שבע. בלונים ריקים נמצאו בחדרי מדרגות, בין היתר בשכונה ה'. הערב משרד הבריאות מפרסם אזהרה חמורה מפני השימוש בגז.

''גז הקצפת'', הנמצא בשימוש של סטלנים צעירים בבאר שבע ובנגב, הוא מוצר חוקי לגמרי, שאינו אלא מילוי גז למיכלי הקצפה המשמשים לקישוט עוגות. ממידע שהוצג בישיבת הוועדה למלחמה בנגע הסמים  בעיריית באר שבע לפני שנתיים וחצי, עולה כי הגז התמים לכאורה, הנמכר באופן חוקי, ''ממסטל'' כשנוטלים אותו בשאיפה. השימוש בגז הקצפת התחיל במרכז הארץ לפני כארבע שנים, בקרב בני נוער. חיפוש לא מעמיק ברשתות מגלה ליין שלם של מוצרים המשמשים להקלה על ההסנפה: מיכלי מתכת (נוקרים) מהם ניתן לשאוף את הגז שבבלון בלחיצה מבוקרת, משלוחי מוצרי הסנפה בכל שעות היום והכל, כמובן , חוקי לכאורה. 

נוקר להסנפת גז קצפת (צילום: GreenZeb / CC BY SA 3.0)

הערב, שלישי,משרד הבריאות מזהיר את הציבור משימוש ב"גז קצפות" שנמכר באופן לא חוקי במסיבות ובקיוסקים ברחבי הארץ, זאת בהמשך לאשפוזן של שתי צעירות בדרום בעקבות שימוש ב"גז קצפות" שסובלות מנזקים ניורולוגיים משמעותיים. המקרה נמצא בבדיקת משרד הבריאות.

ממשרד הבריאות נמסר כי זהו המקרה השני בחודש האחרון ששימוש ב"גז קצפות" הוביל לאשפוז של צעירים. השימוש ב"גז קצפות", שנפוץ בעיקר בקרב ילדים ובני נוער, עלול להוביל לתופעות לוואי קשות, בניהן, פגיעה בהכרה, פגיעות ניורולוגיות, פרנויה, חרדה, סחרחורות, הזיות וירידה בלחץ הדם. 

כך זה נראה: מיכלים ריקים של גז קצפת ששימשו לסימום (צילום: Philafrenzy / CC BY SA 4.0)​​​​​​​

משרד הבריאות עובד בשיתוף פעולה הדוק עם גורמי האכיפה על מנת להתמודד עם התופעה. בשנה האחרונה נתפסו מאות אלפים של מיכלי עם "גז קצפות", ולאחרונה, בפעילות משותפת של האגף לאכיפה ולפיקוח במשרד הבריאות בשיתוף משטרת ישראל, נתפסו בפיצוציות ובמרכולים באשדוד כמויות גדולות של "גז קצפות" שעל פי החשד, היו אמורות להימכר לבני נוער. בנוסף, בשנה האחרונה הוצאו צווי סגירה לשני מקומות בהם נמכרו מיכלים של "גז קצפות".

ד"ר רוני ברקוביץ, מנהל האגף לאכיפה ולפיקוח במשרד הבריאות: "השימוש ב"גז קצפות" מסכן את היקר לנו מכל - הילדים שלנו. זהו מוצר שלכאורה נראה תמים שמוביל "רק" לתחושת אופוריה, אך הוא עלול להוביל לתופעות לוואי קשות, חלקן מסכנות חיים. אני קורא לילדים ולבני הנוער - שימרו על בריאותכם ואל תשתמשו ב'גז קצפות'. ולהורים – הכירו את הסכנות שבמוצר ודברו עם הילדים שלכם על הנושא".

קראו עוד באותו נושא:
סם חדש בב''ש: ''גז הקצפת'', פורח בקרב נוער מנותק חברתית

​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים
https://chat.whatsapp.com/BeAWEs24kfw2qYE4JKYhRW