בשורה לשכונות הוותיקות בבאר שבע? זו התוכנית שתחליף את תמ''א 38

תוכנית ההתחדשות המבנית שאושרה בעקבות ההחלטה של המועצה הארצית לתכנון ובניה תציע מסלולים שונים - מהוספת ממ''ד ועד להריסה ובניה מחדש
send whatsapp messsage send FB messsage
רחוב זיסו בשכונה ג' (צילום: דני בלר)

בשורה לבניינים הישנים בשכונות הוותיקות בבאר שבע - עיריית המליצה להפקיד תכנית להתחדשות בניינית בעיר, תכונית שתחליף את תמ''א 38, אשר אמורה להסתיים במהלך 2024.  התוכנית המוצעת מייצרת פוטנציאל תכנוני של כ- 38,000 יחידות דיור חדשות וכוללת מסלול מהיר של תוכנית עם היתר ומאפשרת תוספת ממ"דים גם לדירות שנבנו אחרי 1980. 

במרבית הבניינים בשכונות הוותיקות אין ממ''ד ובאזעקות, הדיירים רצים לחדרי המדרגות. מקלטים רבים בשכונות הוותיקות אינם שמישים, מכל מיני סיבות.


''אחת הבשורות בתכנית זו היא בכך שניתן יהיה לקדם את היוזמות בהליך של היתר בנייה וללא צורך בהכנת תוכנית נוספת ועל כן מדובר בהליך מהיר יותר. בנוסף התוכנית נותנת מענה למבנים שלא עומדים בתנאי תמ"א 38, כאלה שנבנו לאחר שנת 1980, אך אין להם פתרונות מיגון, והתוכנית מאפשרת להם הוספת ממ''דים''
מדובר באפשרות שתפתח בפני מבנים רבים בשכונות הוותיקות להוסיף ממ''ד למבנים קיימים, לחזק ולחדש את המבנים  הקיימים או אף ללכת למסלול של הריסה ובניה מחדש.
 
הועדה המקומית לתכנון ובנייה באר שבע המליצה בפני הועדה המחוזית להפקיד את התוכנית להתחדשות בניינית בעיר ולהאריך את תוקפה של תמ"א 38.

כלי חדש להתחדשות עירונית

לצד התוכניות להתחדשות עירונית מתחמית בשכונות הותיקות, התוכנית להתחדשות בניינית מהווה כלי חדש להתחדשות עירונית בארגז הכלים העירוני. התוכנית מבוססת על עקרונות תמ"א 38 להתחדשות המבנה הבודד ומתאימה את התוכנית לעיר באר שבע תוך הגדרת 3 מסלולי התחדשות – הריסה ובנייה מחדש, חיזוק ועיבוי ומסלול מיגון ועיבוי. זאת לצד גיבוש סט הנחיות תכנון ועיצוב עירוני המותאמות לאזורים השונים בעיר באר שבע.

מרכז גילת בבאר שבע (צילום: דני בלר)

במסגרת התוכנית יינתנו תמריצים נוספים ויתאפשרו שימושים למסחר ולמוסדות ציבור- ברחובות המתאימים לכך. את התוכנית מכין צוות תכנון בראשות האדריכלית עדי אסיף ממשרד גוטמן אסיף אדריכלים, בשיתוף עם הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית. 

קובי אוחיון, ראש המנהלת להתחדשות עירונית באר שבע: "מהות התכנית היא להתאים את תמ"א 38 לעיר באר שבע. תמ"א 38 מסתיימת, לצד ההתחדשות שאנחנו מקדמים במתחמים הגדולים, ישנם מגרשים רבים המתאימים להתחדשות עירונית ברמת המבנה הבודד''.

''ניתחנו את כל העיר הוותיקה, זיהינו איזה מגרשים מתאימים להתחדשות בניינית ולנפחי בנייה משמעותיים יותר ואיזה פחות וכך בנינו את התוכנית החדשה. התוכנית מאפשרת יצירת ודאות להתחדשות בניינית בעיר ומצטרפת לאסטרטגיה העירונית לקידום התחדשות עירונית, יחד עם תוכנית המתאר החדשה לעיר, מסמכי המדיניות להתחדשות השכונות הוותיקות והמתחמים המקודמים היום ברחבי העיר לפינוי בינוי''.

הזנחה ותשתיות ישנות ברחוב גוש עציון (צילום: דני בלר)

''התכנית תחליף את תמ"א 38, והיא כוללת מסלול להיתר בנייה. היקף הזכויות בתוכנית מוגדר בצורה נפחית – קווי בניין, מספר קומות ותכסית מקסימלית. הבינוי על פי התכנית הוא עד 9 קומות, והוא משתנה בהתאם לאופיו של הרחוב. ברחבי העיר הבינוי הוא
עד 7 קומות, וברחובות ראשיים עם חזית פעילה גובה הבינוי עולה ל-9 קומות''. 

''אחת הבשורות בתכנית זו היא בכך שניתן יהיה לקדם את היוזמות בהליך של היתר בנייה וללא צורך בהכנת תוכנית נוספת ועל כן מדובר בהליך מהיר יותר. בנוסף התוכנית נותנת מענה למבנים שלא עומדים בתנאי תמ"א 38, כאלה שנבנו לאחר שנת 1980, אך אין להם פתרונות מיגון, והתוכנית מאפשרת להם הוספת ממ''דים''. ​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C