הצעת חוק להעלאת אחוז החסימה בבחירות המקומיות תפגע ברשימות קטנות

על פי הצעת החוק של חברי כנסת מהליכוד ועוצמה יהודית, אחוז החסימה בבחירות המקומיות יוכפל: ''בכדי להגביר את משילות ראש הרשות''
send whatsapp messsage send FB messsage
בחירות מקומיות בבאר שבע (צילום ארכיון: דני בלר)

הסוף לרשימות יחיד ורשימות קטנות במועצות הערים? לקראת הבחירות המקומיות, שייערכו ב-31 באוקטובר, הגישו חברי כנסת מהליכוד ועצמה יהודית הצעת חוק להעלאת אחוז החסימה בבחירות המקומיות.

פירוש הדבר: רשימות יחיד ורשימות קטנות יתקשו להשיג את מספר הקולות להיבחר למועצות הערים, בשל כך קולות עלולים ללכת לאיבוד וכוחן של רשימות גדולות עשוי לגדול.

מציעי החוק מסבירים כי ''בכדי להגביר את משילות ראש הרשות ומועצת הרשות המקומית, ולאפשר להם לנהל את הרשות המקומית לטובת התושבים, יש להגדיל את אחוז החסימה ברשויות המקומיות פי שניים, וכך למנוע מצב מורכב במסגרתו מועצות הרשויות המקומיות ינוהלו על ידי מספר רב של מפלגות''.


מאחורי הצעת החוק עומדים חברי כנסת מהליכוד ועוצמה יהודית: אלי דלל, חנוך דב מלביצקי, עמית הלוי, אושר שקלים, משה סעדה, טלי גוטליב, קטי קטרין שטרית, ניסים ואטורי, חוה אתי עטייה, צגה מלקו, שלום דנינו (ליכוד) ולימור סון הר מלך (עוצמה יהודית). 

חלק זה הצעת החוק ירע את מצבן של רשימות יחיד וסיעות אופוזיציה, שהן לעיתים סיעות יחיד במועצות ערים. מצד שני, הוא יעניק לראש הרשות הנבחר אחיזה חזקה יותר במועצת העיר וברשות המקומית.

מתי פוסט של ראש העיר וסגניו ייחשב תעמולת בחירות?

הצעת החוק גם מבקשת להסדיר את השימוש בנכסים דיגיטליים של הרשות המקומית, גם לצרכי תעמולה: זאת, כדי לייצר את האיזון הראוי בכל הנוגע להגדרת משאבי הציבור, כאשר אלה נוגעים לשימוש ברשתות חברתיות ובמשרתת באופן כללי על ידי נבחרי הציבור. בתיקון המוצע  מוצע כי ''לא יראו את השימוש של נבחרי ציבור במידע שהופץ על ידי גוף הציבורי, בין היתר ברשתות החברתיות ובאתר הרשות, כתעמולת בחירות''. 

על פי הצעת חוק, ''ישנו צורך ביצירת שונות בין דיני התעמולה החלים על נבחרי הציבור בשלטון המרכזי, לבין הדינים הצריכים לחול על נבחרי הציבור בשלטון המקומי, בדגש על פעילותו של ראש הרשות המקומית וסגניו בשכר.

''בשלטון המקומי, במובחן מהשלטון המרכזי, מהווה ראש הרשות המקומית הנבחר בבחירות ישירות ואישיות – "הפנים" של הרשות המקומית ועל כן היקף חשיפתו במסגרת דיווחיה, אירועיה ופרסומיה, רב ומשמעותי יותר מזה של נבחרי הציבור האחרים, הן ברשות המקומית והן בשלטון המרכזי. ראש הרשות המקומית הינו בעל התפקיד הבכיר ביותר, המייצג את הרשות על מרכיביה השונים, ומטבע הדברים – וגם עפ"י חוק  – הוא מעורב בעשייה היומיומית ובאירועים השונים המתקיימים בתחומה של אותה רשות. מאליו מובן, שהדיווחים על הפעילות שמתבצעת בתחום הרשות המקומית חושפת את אותו ראש רשות מקומית לציבור, במידה רבה יותר מאשר בעלי תפקידים אחרים'', נכתב בהצעת החוק.
 
''למול האחריות הרובצת לפתחו של ראש הרשות המקומית (אליו מצטרף לעיתים גם סגנו בשכר המחזיק בסמכויות מכוח האצלה), קיימת ציפייה של ציבור תושבי הרשות כי העשייה הציבורית תשוקף גם על ידי נבחריה, כשם שקיימת ציפייה כי נבחריה של אותה רשות מקומית יהיו נגישים לתושביה''.

התיקון המוצע נועד לדברי המציעים לייצר את האיזון הראוי בין אותם עקרונות: מימוש הבחירה הישירה והאחריות הנובעת ממעמדו המיוחד של ראש הרשות המקומית ולעיתים אף של סגנו בשכר, מחד, והגבלת השימוש במשאבי הציבור כאמור, בתקופות בהם עצם קיומה של מערכת הבחירות אינה מאפשרת המשך פרסום ויידוע הציבור כבשגרה. 
​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C