יזהר ארביב, הזמר הבאר שבעי שהחייאה את שירתו של זוהר ארגוב

''כאן לעולם'' הוא דואט בין עפרה חזה וזוהר ארגוב זיכרונם לברכה, שנוצר באמצעות בינה מלאכותית. יזהר ארביב, תושב באר שבע, הוא אחד הזמרים שתרם קולו להליך למידת המכונה. הוא זמר מדהים, שהשתתף בפרויקט מרגש
send whatsapp messsage send FB messsage
יזהר ארביב (מימין) (צילום עצמי), קדימון השיר (כאן - תאגיד השידור הישראלי / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')

בכל דבר שייכתב על ''כאן לעולם'', הרגש יגבר על ההגיון: דואט בין שני זמרים אייקוניים שהלכו לעולמם בטרם - זוהר ארגוב ועפרה חזה, בשיר חדש, שיצרו רון ביטון, רועי מכלוף וטל פורר, לכבוד יום העצמאות ה-75 של ישראל. מדובר בפרויקט חלוצי, ברמה עולמית של חברת המוזיקה session 42, חברת הסטארט אפ AIODE ו"כאן" תאגיד השידור הישראלי. הקולות של חזה וארגוב נוצרו באמצעות בינה מלאכותית, בתהליך של למידת מכונה. קולותיהם נדגמו מאלפי שעות של הקלטות, בהן של ארכיון כאן. 

יזהר ארביב (צילום: עצמי)


זמרי אולפן הובאו לשיר את הגרסאות ששימשו את הבינה המלאכותית באשר לביצוע השיר. את ביצוע שירתה של חזה דגמו מהזמרת בר דמתי. של ארגוב דגמו משירתם של מתן לוי, אמנון ארגוב אחיו של זוהר ויזהר ארביב, זמר באר שבעי מדהים, שבימים רגילים מנהל חברה לפרזול. הם שרו את השיר החדש כפי שחזה וארגוב היו מבצעים אותו. המחשב הופקד על השאר, בפרויקט חלוצי.

וידאו: כאן לעולם (קדימון השיר / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א')


ארביב, בן 43, לא למד מוזיקה באופן מסודר. הוא אוהב מוזיקה והכי הרבה, לשיר את השירים של זוהר ארגוב. הוא מבצע אותם עם רגש נדיר, עושה מחווה מופלאה ומדוייקת בצורה מדהימה, כי ארגוב היה זמר נשמה ונשמה זה לא משהו שמחשב יכול לשכפל. מעבר לכישרון, ניכר בשירה שלו הכבוד העצום שהוא רוכש לארגוב. 

''הגעתי לאולפן, הקלטנו את השיר, חזרנו שוב ושוב על מילים, הברות, סלסולים. דייקנו דברים''. ארביב פרפקציוניסט, והוא יודע לזהות בתוצאה המוגמרת את החלקים שלו. הוא ביקורתי כלפי עצמו, גם אם לנו, המאזינים, לשמוע אותו מבצע בלייבאת החלק של ארגוב בשיר מעלה מיד דמעות של געגוע. 

וידאו: יזהר ארביב משחזר את חלקו בשיר בלייב, בביתו. כישרון אדיר וביצוע מרגש (צילום עצמי)


בהאזנה ל''כאן לעולם'' ההגיון עוצר ומפנה את הבמה לרגש נטו. מילות השיר מדברות על געגועים, על מי שכבר אינם, על חזרה ולו לכמה רגעים ''לומר עוד שלום'', ש''קצת זה בעצם המון'' וזוהר מבקש ''אל תשני את פנייך''.  למי שגדל על שני הענקים, הגעגוע חזק ושיר חדש, דואט, גם אם נוצר בבינה מאלכותית, דוחק כל הגיון הצידה. ארגוב וחזה נפטרו צעירים, כשעוד היו יכולות להיות לפניהם קריירות מופלאות. חזה הייתה כוכבת-על בארץ ובחו''ל. זוהר היה מלך בלתי מעורער. 

והינה, הם חזרו ולו לשלוש דקות, להגיד לנו שלום. 

וידאו: תהליך העבודה על השיר (כאן 11- תאגיד השידור הישראלי)
​​​​​​​

מאז פורסמו השיר והסרטון המראה את העבודה על השיר, יזהר ארביב קיבל טונות של אהבה. ''אני מפרגן לפרויקט המרגש הזה, שהוא חלוצי, גם ברמה עולמית. אין לי ספק, שזוהי תחילת דרך של דבר מדהים. נהנתי לשיר''. 

בינה מלאכותית ומוזיקה: זוהי רק תחילת הדרך 

מאזינים, בעיקר בצד הציני של המפה, אמרו שהזמרים בשיר נשמעים מתכתיים, שברור שזה לא ''הם'', שהתוצאה מוזרה. בצד השני, יהיו מי שיסלחו לצד הטכני וילכו אחרי הרגש.

בתווך, יש מי שכבר רואים בבינה המלאכותית כלי נפלא להפיח חיים חדשים בהקלטות היסטוריות. בשיחה עם בלוגר, במאי הסרט ''חזור בך'' של הביטלס, המתעד למעשה את סוף דרכה של הלהקה, אמר כי באמצעות כלי בינה מלאכותית ניתן יהיה לבודד כלים וקולות מהקלטות מרתקות של תחילת דרך הלהקה ולגרום להם להישמע כאילו הוקלטו אמצעים מודרניים.​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C