''ישבנו בסלון, התחילו יריות, כדור פגע חצי מטר מהילדים''

אובדן הביטחון בנגב: משפחה ישבה בסלון ביתה ביישוב כרמית, כשהתחיל קרב יריות בלקייה השכנה: ''היריות פגעו חצי מטר מאיפה שישבו הילדים. זו מציאות הזויה. המשטרה אספה ממצאים, אך נדמה שאין לה הרבה מה לעשות''
send whatsapp messsage send FB messsage
הפגיעה בחלון סלון הבית (צילום עצמי)

''ישבנו בסלון, שמענו יריות ואז זכוכית חלון התנפצה. הכדר נתקע חצי מטר מאיפה שישבו הילדים. הבנו שאנחנו הפעם באירוע אחר לגמרי'', מספרת תושבת היישוב כרמית שביתה נמצא בשורה הראשונה אל מול היישוב לקיה. ''הירי כאן הוא, איך נאמר, חלק מהשיגרה, אבל הפעם זה היה חריג. זה פגע בבית שלנו''. תושב כרמית חווים מדי ערב ירי שמקורו בלקיה, בין אם מקרבי חמולות או מיריות שמחה בחתונות. תושבי כרמית תלונ תקוות רבות בממשלה הנוכחית, ימין מלא-מלא, שתביא משילות לאיזור. אלא שכמו ביישובים אחרים בנגב, אין משילות ואין ביטחון.

הפגיעה בסמוך לסלון הבית (צילום עצמי)


''המשטרה הייתה פה, אספה ממצאים'', מספרת תושבת כרמית. ''התחושה היא שלא היה להם הרבה מה לעשות''. בנגב יש עשרות אלפי כלי נשק בלתי חוקיים וכמות אדירה של תחמושת ואמצעי לחימה. למרות ההצהרות על תגבור כוחות בנגב וגיוס תקציבם ושוטרים חדשים, המציאות בשטח מראה אחרת: מועמדים לא עומדים בתור להתגייס למשטרה, שנמצאת בהיערכות שיא. ''הירי לא פוסק, רק מתקרב'', אומרת תושבת אחרת בכרמית, יישוב קהילתי שעלה על הקרקע במטרה להוות חלופה איכותית לחיים בעיר. התושבים מתריעים מזה תקופה ארוכה על תופעת הירי, ללא פתרון. ''נקווה שלא צריך לחכות לפגיעה בנפש כדי שייעשה פה משהו'', אומרת תושבת כרמית.


''המשטרה הייתה פה, אספה ממצאים'', מספרת תושבת כרמית. ''התחושה היא שלא היה להם הרבה מה לעשות''
יריות שמחה אינן תופעה חדשה בנגב: שומעים אותן היטב ביישובי הלווין להבים, מיתר ועומר. בעומר אירעו מקרים בהם קליעים נחתו בגינות בתים. במקרים אחרים, בתל שבע השכנה, נפגעו מירי תשתיות תקשורת וחשמל. ''לאנשים לא מזיז שיש נקודת משטרה, המשטרה לא מזיזה להם'', מספר תושב תל שבע. ''אנחנו כבר אלה המבקשים להכניס לפה כוחות. לא רק יישובים כמו כרמית או עומר נפגעים מהירי, אנחנו בקו האש. זה לא נפסק''.

לא צריך להבריח נשק מהשטחים: בסיסי צה''ל מספקים הכל

עשרות אלפי כלי הנשק הבלתי חוקיים בנגב נגנבו מבסיסי צה''ל, יחד עם כמויות אדירות של תחמושת ואמצעי לחימה, בהם גם ציוד מבצעי. בחלק מהמקרים, הגניבות ממחסני צה''ל נתגלו לאחר זמן רב. ''שירתתי כאזרח עובד צה''ל בבסיס אימונים והחלטתי לעזוב. לא יכולתי להשלים עם מה שקרה שם'', סיפר לפני כשנתיים תושב באר שבע לחדשות באר שבע והנגב.

''היו פרצות בגדר, מי שרצה נכנס וגנב מה שבא לו. היינו מתקנים, אבל הגדר הייתה כולה פרוצה. גדר תיל זה לא מה שיעצור גנבי תחמושת''. אכן, מהבסיס הזה נגנבו בעבר עשרות אלפי כדורים. בבסיס אחר, ארעו מספר פריצות, גם אחרי שבכירים בו ננזפו.