מטחי טילים בליל הסדר: חמאס ירה על הנגב והגליל, ''בגיבוי אירן''

שר הביטחון הזהיר - ובליל הסדר זה קרה: ירי לעבר יישובי הנגב והערב, 34 רקטות ליישובי הצפון. האירועים בהר הבית הכניסו את ישראל למה שמסתמן כסבב לחימה רב זירתי - כששר הביטחון אינו יודע אם פוטר או לא
send whatsapp messsage send FB messsage
אזעקות בנגב לפנות בוקר (צילום מסך אפליקציית כומתה), כני שיגור בדרום לבנון (תקשורת לבנונית, ללא קרדיט) / שימוש הוגן על פי סעיף 27 א'

רקטות בליל הסדר בנגב, פנות בוקר אזעקות באיזור אופקים והערב - ירי עשרות רקטות מלבנון לישראל. אתמול, אחרי ליל ירי, החליטו באופן תמוה במערכת הביטחון שלא לשנות את השיגרה בערב ליל הסדר. אתמול, רביעי, שי רקטות נורו לעבר יישובי הנגב, מבלי שהופעלו אזעקות, אחת מהן נפלה בשטח פתוח בישראל. לפנות בוקר, בשנה 5:28, הושמעה שוב אזעקת צבע אדום בנגב, ביישובים רנן ופטיש.  

במרחב הגליל המערבי, לאחר תחקיר ראשוני זוהו 34 שיגורים משטח לבנון לשטח ישראל. 25 מהשיגורים יורטו על ידי לוחמי ההגנה האווירית, חמישה שיגורים נפלו בשטח ישראל, באשר לארבעה שיגורים נוספים, מידע על מיקומם נמצא בבדיקה, כך מסר דובר צה''ל.

שר הביטחון הזהיר - ופוטר והינה זה קורה: חמאס, לבנון ועזה, בגיבוי אירני, מצית את הזירה במתקפות טילים חסרות תקדים. בעוד שבנגב הממשלה הנוכחית נראית כאילו משלימה עם ''טיפטוף'' רקטות, בצפון מדובר בירי החמור ביור מאז 2006 - עשרות רקטות נורו משטח לבנון. בצפון אזעקה רדפה אזעקה משך דקות ארוכות. 34 שיגורים נרשמו על ידי צה''ל. 

על הערכות, המתפרסמות בערוצים זרים, חמאס קיבל גיבוי אירני לפתוח בלחימה רב זירתית כנגד ישראל, על רקע האירועים החמורים בהר הבית. זה קורה, כאשר הקבינט המדיני ביטחוני לא כונס למזה חודשיים ובין ראש הממשלה לבין שר הביטחון שורר נתק, על רקע אזהרת גנלט מפני המשך הרפורמה המשפטית על רקע איומים חמורים, בהיקף חריג, כמותם לא נרשמו מאז מלחמת יום הכיפורים.

זירת נפילה בצפון (ללא קרדיט / תוכן גולשים על פי סעיף 27 א')

ישראל, מצדה, אינה רוצה להיגרר ללחימה מול חיזבאללה, דבר שניתן ללמוד מהודעת דובר צה''ל, הממקד את ההאשמה בחמאס. האירועים מתרחשים על רקע אחת התקופות הרגישות בישראל, שמתמודדת גם עם הזירה הפוליטית חברתית הפנימית. 

הערב אמורה להיערך ישיבת הקבינט המדיני ביטחוני ולעת עתה הממשלה אינה משמיעה הצהרות או הנחיות לתושבים בצפון ובנגב. גם אחרי אירועי הירי החמורים, ישיבת הקבינט תיערך רק ב-20:30, כדי להמתין לשר אריה דרעי, שהוא המתווך הפוליטי בין גלנט לנתניהו. 

מדובר דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, נמסר כי ''אנחנו נמצאים באירוע  רב זירתי, אבל חד ארגוני - הפלגים הפלסטיניים של חמאס הם שירו מלבנון; בוחנים גם מעורבות איראנית. למדינת לבנון יש אחריות כאשר נורית ממנה אש''.

דובר הג'יהאד האיסלאמי, טארק סלמי, מסר מצידו כי: "עמדת האלימות של ישראל נגד מסגד אל-אקצא באה לידי ביטוי בהתנגדות עם רקטות, זה רק מסר אזהרה ראשוני לישראל מפני המשך העימותים וכניסת היהודים להר הבית".

ההתייעצות במשרד הביטחון (צילום: דוברות משרד הביטחון)

אירועי מסגד אל אקצא - הטריגר למתקפת חמאס

הלילה, בין רביעי לחמישי, המשטרה למעלה מ-350 שהתבצרו  בהר הבית, בהם רעולי פנים, מיידי אבנים וזיקוקין, ומשחיתי המסגד.

מהמשטרה נמסר, כי עשרות רבות של צעירים פורעי חוק ורעולי פנים, הכניסו לתוך המסגד זיקוקין, מקלות ואבנים והתבצרו בו התבצרות אלימה באמצעות ברזלים, ארונות וחפצים נוספים מתוך המסגד שאותם השחיתו, הגל במטרה להפר את הסדר במקום תוך חילול המסגד. בנוסף הם החלו בקריאות הסתה והתפרעות בתוך המסגד, ונעלו את דלתותיו מבפנים עם מכשולים וביצורים בפתחים.

זקוקים בתוך מסגד אל אקצא (צילום: משטרת ישראל)​​​​​​​

לאחר ניסיונות רבים וממושכים להוציאם החוצה בהידברות ללא הועיל, נאלצו כוחות המשטרה להיכנס למתחם על מנת להוציאם החוצה, בכדי לאפשר את תפילת הפג׳אר כסדרה ולמנוע הפרת סדר אלימה. 


במשטרה אומרים כי במהלך כניסת הכוחות יודו לעברם אבנים ונורו זיקוקין רבים בתוך המסגד ע״י עשרות רבות פורעי חוק, ומפרי סדר. המשטרה עצרה מאות חשודים שהתבצרו, בהם כאלו שהתפרעו, ידו אבנים, ירו זיקוקין וחיללו את המסגד. שוטר אחד נפצע ברגלו כתוצאה מאבנים ושוטר נוסף נפצע ברגלו מזיקוק שנורה לעברו בכינון ישיר. המתפרעים גרמו נזק במעשיהם למסגד ותכולתו וחיללו אותו.
​​​​​​​​​​​​על פי ''שימוש הוגן'' המעוגן בסעיף 19 לחוק זכויות יוצרים, התשס"ח-2007. מערכת ''חדשות באר שבע והנגב 24/7'' מכבדת זכויות יוצרים ועושה כל מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המועברים אלינו, לעיתים תוך כדי התרחשות חדשותית. אם זיהיתם בכתבות או הידיעות צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות למערכת ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: branzanews.br7@gmail.com‬

 תוכלו להעביר ישירות דיווחים מהשטח אל העורך האחראי דני בלר בטלפון 052-2394026 או במייל  daniel.beller@gmail.com

רוצים להתעדכן בכל החדשות לפני כולם?? הצטרפו אל קבוצת הווצאפ וקבלו עדכונים

https://chat.whatsapp.com/LB60TYzq8jt3UOYQLJcg8C